Enschede

Enschede StadhuisHollanda’nın doğusunda ve Almanya sınırına 8 km. mesafede bulunan bu şirin şehir, Hollanda’nın büyük sayılabilecek şehirlerinden biri. Nüfusu 155.000 olan Enschede, 13 Mayıs 2000 yılına kadar, dünyada çok bilindik bir şehir değildi. Bu tarihte, yerleşim yerlerinin yakınında bulunan bir havaifişek fabrikasındaki patlama ve ardından çıkan yangın bir semti tamamen yerle bir edip 23 kişinin ölümüne sebep olmuştu. Bu olay, Enschede’yi dünya basınında ilk sıralara yerleştirmişti.

Hollanda denildiğinde, genelde akla gelen yer Amsterdam olur. Ancak Amsterdam, Hollanda’nın genelinden daha farklı bir şehir. Hollanda’yı daha iyi tanımak ve bu ülkedeki yaşamı anlamak için Rotterdam, Den Haag, Utrecht ve tabi ki Enschede gibi şehirlere gitmek lazım diye düşünüyorum. Bu şekilde, Hollanda’yı ve Hollanda’da ki yaşamı daha iyi tanıyabilirsiniz.

Hollanda içerisinde, birbirine yakın şehirler arasında yolculuk yapmak için Türkiye’deki gibi şehirler arası otobüsler kullanılmamaktadır. Genelde biraz daha uzak şehiler arasında yolcukluk yapmak için ise tren kullanılmaktadır. Turistler genelde ulaşım için treni tercih ederler. Hollanda’nın demiryolları ağı çok gelişmiştir. Ayrıca birçok avantajı da vardır, örneğin birkaç sınıf vardır. Haftasonu veya tatil zamanına denk geldiğinde özel bilet imkanları yada tüm haftasonu limitsiz kullanılabilecek biletler gibi avantajları vardır. Bu yüzden tren biletini almadan önce o zamana özel, böyle bir kampanya olup olmadığını sormakta fayda var. Neyse konudan fazla uzaklaştım:)

Eğer daha önce Amsterdam’a gitme fırsatınız olduysa, Amsterdam’ın müze anlamında ne kadar başarılı olduğunu fark etmişsinizdir. Bu başarı, Enschede için de geçerli. Enschede’de birçok müze bulunmakta ve bunlardan en bilinmiş olanı ve benim tavsiye edebileceğim “Rijksmuseum Twenthe”. “Natuurmuseum Enschede”,  “Van Deinse Instituut” ve “Museum Jannink” 2007’de birleştirilerek “TwensteWelle” oluşturulmuştur. 

Altmışlı ve yetmişli yıllarında Enschede ve Enschede’nin bulunduğu Twente bölgesi, tekstil anlamında çok başarlıydı, fakat daha sonra yurtdışına taşınıp işsizliğe sebep olmuştur. Bu altmışlı ve yetmişli yıllardaki tekstil alanında ki gelişmelerden dolayı Akdeniz ülkelerinden ve özelliklede Türkiye’den insanlar Enschede’ye gidip yerleşmişlerdir. Tüm gurbetçilerde olduğu gibi buraya gelenlerin de amacı, birkaç sene çalışıp ardından tekrar ülkelerine dönme düşüncesi idi. Yıllar geçti, hala “birgün döneceğiz” düşüncesi ile yaşıyor olsalar da, artık böyle birşeyin olmayacağı net bir şekilde görülmekte.

Enschede’ye yolunuz düştüğünde ne yapılabilir? Eğer günlerden Cumartesi ise, şehir merkezinde kurulan pazarı gezmenizi tavsiye ederim. Pazar ayrıca Salı günleride kurulmaktadır. Şehir pazarına gittiginizde özellikle “kibbeling” isminde kızarmış balık parçacıklarını tavsiye ederim ki, tatları müthiştir, zaten balıkçının etrafındaki kalabalıktan da bunu anlamak zor olmaz. Eğer parça halinde sevmiyorsanız tüm balık şeklinde kızartılan “lekkerbek” i de şiddetle tavsiye edebilirim J

Yeşillikler içinde olan bu şehirde gezilip görülecek birçok park bulunmakta, bunlardan biri “Abraham Ledeboerpark”. Bu parkta eski bir Hollanda çiftliğini ve içerisinde de o zamanlarde kullanılan malzemeleri bulabilirsiniz.

Birçok büyük şehirlerde olduğu gibi, yine burada da görülmesi gereken yerler genelde şehir merkezinde bulunmaktadır. Belediye Binası, “Stadhuis”, “De Grote Kerk”, “Oude Kerk” de şehir merkezinde bulunan görülebilecek yerlerden.

Ayrıca alışveriş yapabileceğiniz güzel mağzalarda burada.

Hollanda’ya özellikle doğu bölgesine yolunuz düşerse, Hollanda’yı ve sıcak, sevimli insanlarını tanımak isterseniz, Enschede’yi görmenizi tavsiye ederim.  

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

Leave a Reply