Erdemli

ErdemliAkdeniz’in incisi Antalya ve yöresi olarak bilinir ama diğer ’’incisi’’ de Mersin ve çevresi olsa gerek. Mersin birçok özelliği ve Akdeniz’in havası gibi sıcak insanıyla da, farklı ve özel bir şehirdir. Toplamda 108 km. uzunluğundaki Mersin sahillerinde gezip keşfedeceğiniz inanın çok yer var.

Kalesi ve muzu ile Anamur, milli parkı, ovası, yoğurdu ve oyunu ile Silifke; sıcağı ile Mut; uzun mu uzun tarlaları ve sanayileşmenin öncüsü sayılan Tarsus; kozmopolit yapısı, limanı, sahili ile Mersin Merkez ve son olarak domatesi, limonu, denizi, denizin ortasındaki Kız Kalesi, Cennet ve Cehennem’i ile Erdemli. Bu dünya üzerinde Cennet ve Cehennem’i görmek isterseniz gelmeniz gereken yer Erdemli’dir.

Korikos Kralı’nın yıllar sonra doğan kızını yılandan korumak için sahilden ikiyüz metre uzaklıkta, denizin ortasına inşa ettirdiği Kız Kalesi’nin sahilinde serinlemek için alabildiğince kumlu denizine girmek kadar zevkli çok az şey vardır.

Sırasıyla Cenet Cehennem, Astım Mağarası, Korikos ve Kız Kaleleri, Adamkayalar, Kanlı Divane, Ayatekla ve Narlıkuyu da Kızlar Hamamı’nı tek tek gezmek tarihin kokusunu içinize çekmek, hem de hepsini bir güne sığdırmak bir şans olsa gerek.

Gözünüzün görebildiği yere kadar, yemyeşil limon ve portakal ağaçlarının, masmavi deniz ile buluşarak aralardaki boşluklarda  camdan ve naylondan seralarda size göz kırpan domateslerle kaplıdır Erdemli. Erdemli‘de yaşayanlar, dört mevsim farklı ürünleri yetiştirmek gibi bir şansa sahiptirler.

 

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

One Response to “Erdemli”

  1. Netvitrinim Says:

    ya geçen yaz ben oradayadım söyledigin yerleri hep gezdim gerçekten harika yerler heleki cennet ve cehennem deresini görün derim

Leave a Reply