Fasuli

fasuliMerkezi Tophane’de olan Kuru Fasulye deyince İstanbul’da akla ilk gelen mekanlardan. Ben ilk olarak Cerrahpaşa’daki yerinde deneme fırsatı bulmuştum Fasuli’nin kuru fasulyesini. Fasulyesi güzel diyebilirim fakat biraz yağlı, bu sebepten öyle çok yiyemiyorsunuz. Fasulye, Mehmet Akif Usta’nın spesyali burada. Akif Usta özel terifiyle, kendi elinin tadını veriyor bu yemeğe.

Fasuli’de kuru fasulye dışında, menü Karadeniz Mutfağı olarak zengin. Fasulyenin yanında tereyağlı pilav çok iyi oluyor. Süzme yoğurt, salata, turşular hepsi Karadeniz Mutfağı tadında özel lezzetler. Ayrıca ızgara, birkaç zeytinyağlı çeşidi ve tatlı menüsü de var.

Birçok ünlünün de aralarında olduğu müdavimleri çok. Cerrahpaşada ki yeri, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin arka tarafında kalıyor. Küçük, eski ve ahşap bir yer. Tophane’de ki merkez şubesi oldukça büyük. Grup yemekleri de verilebiliyor burada. Teras katının manzarası da güzel. Çapa şubesi ise çok büyük olmasa da, modern döşenmiş bir mekan Çapa Tıp Fakültesi’nin hemen karşı tarafında kalıyor. 

Aslında her şubesi kendi başına ayrı bir ün yapmış durumda. Bunu girdiğiniz gibi karşınıza çıkan ünlülerin fotoğraflarından yada internet sayfasında görebileceğiniz fotograflardan da anlayabiliyorsunuz.  

Personel güleryüzlü, servis iyi diyebilirim.

Fiyatlar çok ta ucuz değil, örneğin Tophane Şubesi’nde 7 TL olan Kuru Fasulye, diğer şubelerde 6 TL.

Adreslere gelince, hepsini vermek istiyorum ki istediğiniz yeri seçebilesiniz :

 

Tophane Merkez Şubesinin adresi : Kemankeş Mah. İskele Cad. No: 10 -12 Tophane

Tel : (212) 243 65 80

Cerrahpaşa Şubesi : Kasap İlyas Mah. Samatya Cad. No: 45 Cerrahpaşa

Tel : (212) 633 25 02

Çapa Şubesi : Millet Cad. No: 137 B  Çapa

Tel : (212) 586 51 53

Sirkeci Şubesi: Hocapaşa Mah. Muradiye Cad. No: No: 35- 37 Sirkeci

Tel : (212)528 50 53

  

Şimdiden afiyet olsun.

 

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

2 Responses to “Fasuli”

  1. denef Says:

    ben burayı bilmiyorum. sadece geçerken görmüştüm…ama süleymaniyedeki kuru fasülyeciyi tek geçerim… bir de ordan çıktıktan sonra lalezarda çay içerseniz keyif üstüne keyif…

  2. murat adiguzel Says:

    sekeri dayamislar fasulyeye. suleymaniye dekinin eline su dokemez

Leave a Reply