Konya

konya_mevlanaGez dünyayı gör Konya yı demişler…

Etli ekmeği, Mevlana’sı, Alaaddin Tepesi, Meram Yakası ve Meram’da ki bahçeli, havuzlu güzel evleri bir de yüzbine yakın öğrencisiyle mükemmel bir Anadolu şehri.

“Ne olursan ol yine gel” diyerek tüm insanları dünyalardan daha büyük kalbine çağıran Mevlana burada yaşamış ve buraya davet etmiş insanları. Konya’ya gelipte Mevlana’nın kabrini ziyaret etmeden gitmemek lazım, yarım hacı olursun derler. Sadece Mevlana değil, her yerinde ayrı önemli şahsiyetler yaşamış ve zamanında önderlik etmiş insanlara bu coğrafyada…

Konya’da ilk göze çarpan şehir planlamasının çok iyi olması; o kadar düzenli ki evleri, apartmanları;  çarpıklıktan uzak ve çok katlı olmayan binalara sahip. Her köşe başında başka bir erenin yattığı yüzyılları devirmiş türbeleri, camileri, muhakkak yerel halktan öğrenerek ziyaret etmekte fayda var, o kadar çoklar ki… Bunların yanı sıra, Bedesten Çarşısı’na uğramakta da fayda var.

Alaaddin Tepesi şehrin tam ortasında, çıkıp çay içip sonrasında Meram Bağları’nda gözleme, ayran yapmak üniversite öğrencilerinin zamanında yaptığı en güzel etkinliklerdendi. Konya’da etli ekmek yemek de lazım, malum etli ekmeği meşhur, tabi üzerine maydanoz ekleyip limon sıkıp afiyetle… Anlatırken bile insanın ağzını sulandıran lezzet bir lezzet bu. Üniversiteye sahip bir çok Anadolu şehri gibi burada da öğrenciler, şehrin yüzünü değiştiren ve ekonomisini etkileyen en önemli faktörlerinden biri. Yapılabilecek sosyal aktiviteleri sınırlı olsa da karınca kararınca kafeleri, sinemaları, alışveriş merkezleri spor salonları ve hafta sonları baraj gezileri gibi sosyal alanlara sahiptir Konya.

Konyalıların en fazla kullandığı kelimeler ‘’ortaaam yada ortiiim’’ ‘’gidi’’ (deve yavrusu), ‘’ana dimissimde gala gala galmıssım lee’’(??)

Konya Gezi Planı için tıklayınız

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

6 Responses to “Konya”

 1. tweaker Says:

  konya ya bir kere gidince 7 ye tamamlanırmış. öyle derlermiş. doğru mu acaba????

 2. admin Says:

  Konyalı olmadıktan sonra biraz zor gibi geliyor.

 3. İdil Says:

  Kocaelinden sevgiler… Bir Rumi aşığı olarak, Konya ‘yı görmeden ölmek istemiyorum elbette.Bu nedenle bu sabah internette Konya turlarını araştırırken yazıları okudum.Açıkçası turla gelmek maddi anlamda benim için daha iyi olmasına rağmen,gönlümüzce gezemeyeceğimi düşündüğüm için kendi imkanlarımla gelmek istiyorum… Bana konaklama ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim… İlginiz için şimdiden teşekkür ederim…

 4. Savaş KAYA Says:

  KONYA DENİLİNCE İLK AKILA GELEN YÖRESEL YEMEKLER.ETLİ EKMEK,FIRIN KEBABI.TİRİT,EKMEK SALMASI.SAÇ ARASI HÖŞMERİM TATLISI VE DAHA BİR ÇOKLARI.GELENEKSEL KONYA MUTFAĞINI MEVLEVİ SOFRASINDA İNSANLARIN RUHUNU DİNLEDİNDİREN BİR ORTAMDA AİLEM İLE BİRLİKTE EŞSİZ BİR MANZARA SICAK BİR ORTAM DA YEDİK.HERKESİN GELMESİ GÖRMESİ LAZIM MEVLEVİ SOFRASI NDAN DAMAK TADLARINA VARMASI LAZIM.MEVLANA HAZRETLERİNİN TÜRBESİNİ,MEŞHUR MERAM BAĞLARINI GÖMENİZ LAZIM.ALAADDİN TEPESİ,SELÇUKLULAR BAKENTLİK YAPMIŞ BURAM BURAM TARİH KOKAN BİR ŞEHİR.KONAKLAMA İHTİYACINI RUMİ OTEL DE GİDEREBİLİRSİNİZ.

 5. Konya Says:

  Tanıtım için tesekkür ederiz.

 6. Ası Says:

  Bir de lezzet duraklarını yazsaydlniz keske… Mesela etli ekmegi CEMO da mı yemek lazım BOlu lOkantasinda mı ? Mevlana şekeri nereden alınır ? Konya Sarmasını en iyi kim yapar ? Tiritci Mithat inonerir mısınız? Kepabci Haci Sukru nasıldır ?
  Yine de cok teşekkürler özellikle gezi planınız bir cok Konya yazısından ve rehberinden cok cok güzel ve detaylı hatta en güzel diyebilirim.

Leave a Reply