Kuala Lumpur

kualalumpurKuala Lumpur Havaalanı’na indiğinizde, ilk dikkatinizi çeken havaalanın kendisi oluyor. Çok hoş bir mimariye sahip havaalanının orta kısmında ormanlık gibi görünen bir alan bulunuyor. Onların tabiri ile jungle… Burası yapılırken eski haliyle bırakılmış olması kendini benzerlerinden ayıran çevreye önem veren bir düşünce sonucu olmuş. Şehir merkezinde bulunan çok güzel bir hotel. Odaları çok modern ve kahvaltısı çok zengin olan bu hoteli Kuala Lumpur gezi planı yapanlara tavsiye edebilirim.

Malezyalıların çevreye, özellikle de yeşile olan merakları daha havaalanında sizi bu şekliyle kaşılıyor. Bagajınızı alıp, taksilere yönelmeden önce eğer hotelinizi ayarlamadıysanız, çok geniş bir alana yayılmış olan hotel desklerin birinden hotelinizi ayarlıyabiliyorsunuz. Tam olarak ne istediğinizi, ne kadar kalacağınızı belirttiğinizde size buna göre seçenekleri sunuyorlar. Birkaç yere sormakta fayda var. Biz buradaki görevlilerin tavsiyeleriyle o zaman yeni açılan ve oldukça popüler olan Impiana  Hotel’de karar kıldık. Hotelimizi ayarladıktan sonra, şehir merkezine gitmek için aynı yerden transfer için de anlaştık ve Kuala Lumpur yoluna düştük.

Bir taraftan taksi şöförüyle muhabbet ederken -ki bizim şöförümüz gibi genelde Çin’li olma ihtimalleri çok yüksek-, diğer taraftan da otoban kenarındaki  yeşil alanları, ağaçları izlersiniz. Kuala Lumpur’a yaklaştığınızda, ilk dikkatinizi çeken Kuala Lumpur’ın ikiz kuleleri olan Petronas Twin Towers olacaktır. Şehir merkezine geldiğinizde ise sizi yoğun bir trafik bekliyor. İstanbul trafiği kadar karışık ve gürültülü değil belki ama özellikle akşam, iş çıkış saatleri oldukça yoğun.

Kuala Lumpur’un metro sistemi oldukça gelişmiş olduğu için bir yerden bir yere giderken taksi kullanmaya veya araba kiralamaya gerek yok. Yaya olarak da çok rahat gezilebilecek bir yer. Aynı zamanda alışveriş için ideal bir şehir Kuala Lumpur. Öreğin şehir merkezindeki KLCC (www.suriaklcc.com.my) çok büyük ve birçok mağazayı, restaurantı, cafeyi içinde barındıran bir alışveriş merkezi.

Malezya nüfusunun sadece %60’lık kısımının müslüman olmasına rağmen helal olan yeme-içme yerlerinde “HALAL” işaretini görüyorsunuz. Ve bir müslüman olarak gönül rahatlığı ile farklı tadları deneyebiliyorsunuz. Ayrıca buradaki Aunt Annie’s i kesinlikle tavsiye ederim.

 

Kuala Lumpur’da yapılabilecekler ve gidilebilecek yerler:

  · Alışveriş

  ·     Yemek J

  ·     Batu Caves

  ·     Chinatown

  ·     Kuş Cenneti

  ·     Petronas Twin Towers

  ·     Central Market

  ·     Islamic Arts Müzesi

  ·     Masjid Jamek Bandaraya

   

  Kuala Lumpur Gezi Planı için tıklayınız

   

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

4 Responses to “Kuala Lumpur”

 1. jungle Says:

  Malezyayı çok merak ediyorum. Ençok görmek istediğim yerlerden biri. Özellikle uzakdoğu kültürüne çok meraklıyım. Yalnız merak ettiğim Aunt Annie’s nedir ? Malezya ya özel bir tat mı bu ?

 2. ASDG Says:

  Auntie Anne’s aslında bir Amerikan markası ama Uzakdoğuda çok fazla görebilirsiniz . Pretzel denen çok güzel hatta müthiş bir tatlısı yanında, kendilerine özel sosisli tatları da var. Özelllikle pretzel ı çok tavsiye ederim. Kendi internet sayfalarında daha da iyi bilgiler bulabilirsiniz. :

  http://www.auntieannes.com/

 3. Osman Says:

  Merhaba,
  Kasım ayında Kulalumpur, Lankawi ve Singapur’da tatil yapmayı düşünüyoruz. Alışveriş için bu 3 şehirden hangisi fiyat olarak daha uygun?
  Teşekkür ederim.

 4. adige Says:

  Osman Bey,

  Hem fiyat, hem seçenek açısından Kuala Lumpur alışveris için en uygun olan yer.

  Gezihane

Leave a Reply