Cercis Murat Konağı Mardin

cercis_murat_mardin

İnsanın bir şehre kendini ait hissetmesi ne kadar da zordur…. Mardin ve Urfa’da kendimi o kadar çok bu iki şehre ait hissettim ki…Onlara dair hislerimde yanıltmadılar, kurduğum hayallerin hakkını verdiler.

Mardin’in her köşesi çok keyifli ama Cercis Murat Konağı daha da başka bir keyifli. Sizi baştan aşağı sarhoş etmiş bir şehirde, daha nasıl allak bullak olabilirim derken karşınıza çıkıveriyor. Öyle, İstanbul’un pırıltılı, şık restaurantlarına benzeyen bir yerle karşılaşacağınızı sanmayın. Burada bulabileceğiniz tek şey sıcaklık, samimiyet ve içi aşkla dolu lezzetler.  

Masanıza oturduktan sonra size öyle bir meze tabağı geliyor ki, dudağınızı uçuklatacak cinsten. Mezeler hiç bitmesin, ana yemeğe geçmeyelim istedik. İçinde neler yoktu ki, humus, patlıcan ezmesi, tahinli patlıcan, nar ekşili kurutulmuş domates, kekik salatası, ekşili nohut… Biz meze yesek bile yeter derken hemen süryani içli köftesi geliyor. Kitel Raha da dedikleri bu köfte alışkın olduğumuz içli köftelere benzese de tadı bir başka güzel. Ana yemek olarak seçimi onlara bıraktık. Çok da iyi yaptık… Et ve baharat Mardin’in ve aslında tüm doğunun vazgeçilmez ikilisi. Alluciye dedikleri bir yahniyi seçtiler bizim için. Aslında çok farklı bir lezzet ama ben eti pek fazla sevmediğim için ne kadar güzel olsa da pek çekmedi.

Ve yemeğin sonunda Portakallı İrmik Helvası istiyoruz. Ancak maalesef önceden siparişle hazırlatıldığı için ellerinde kalmamış. Portakallı İrmik Helvasını başka bir Mardin sofrasında yedik ama öyle bir sumak şerbeti içtik ki, Cercis Murat’da ağızımızda kalan son tadın bu olması iyi olmuş… Ne acı, ne tatlı; ne ekşi, ne buruk… Daha önce tattığınız hiçbir şeye benzemiyor. Mardin’e gidip de Cercis Murat Konağı’na gitmezseniz, Mardin’in her yerini gezdim demeyin. Benden söylemesi, o kadar da iddalıyım!

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

2 Responses to “Cercis Murat Konağı Mardin”

  1. ayşe Says:

    Bırakın Avrupayı falan hala Güneydoğu’yu görmeyen, Mardini,Urfayı,Antepi,Harranı üneydoğunun heryerini görmeyen kaldıysa çok şeyleri kaçırmış demektir.

  2. Yeliz Esen Says:

    Bizde eşim ve arkadaşımla c.tesi(10.10.09) akşamı gittik ve pek memnun kalmadık açıkcası.
    Lezzetler değişik ama her damağa hitap etmiyor ayrıca servis çok kötüydü ellerinde çeşitlere bakabileceğimiz bir menü yoktu baskıda filan dediler esnaf lokantası gibi çeşitleri sayarak sipariş aldılar yani bu tip bir restauranta yakışmadı hem zamanımıza hem paramıza yazık oldu.

Leave a Reply