Mırra Kervansaray Mardin

MırraAcı kahve, yani Mırra. Özellikle Mardin ve Urfa’da olmak üzere tüm doğu yöresinde içilen özel, geleneksel bir kahvedir. Güneydoğu’yu gezerken mırra keyfi için en güzel yeri seçmeliydik. Mardin Kervansaray’ın terasında karşımızda Mezapotamya, arkamızda Mardin Kalesi, mırramızı istedik.

Mırralarımızı getiren görevli İstanbul’dan geldiğimizi öğrenince geçrekten içecek misiniz diye sordu. Neden dediğimizde de mırrayı anlatmaya başladı. Yarım kilo kahve özel bir yerde 3 saat boyunca kısık ateşte kaynattıktan sonra üzerine yarım kilo kahve daha koyularak, 3 saat daha kaynatılmaya devam ediyor. 24 saat dinlenmeye bırakıldıktan sonra, servise hazır ediliyor. Doğu’da mırra’nın çok özel bir yeri var. Düğünlerde, ağır misafirliklerde olmazsa olmaz… Ve mırrayı tadıyoruz. Kahveyi çok sevdiğim için açıkçası mırrayı da çok sevdim. Fazla mütevazilik yapamayacağım, her tadın yeri ayrı ama İtalyanlar’ın espressosu mırramızın yanından bile geçemez… Bu arada 2 hatırlatma; bir fincan mırra 40 Türk Kahvesi’ne bedelmiş, bir de içtiğiniz mırra fincanını ters çevirmezseniz sürekli mırranızı yenilerler benden hatırlatması…

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

2 Responses to “Mırra Kervansaray Mardin”

  1. mert Says:

    Mardin’e gitmedim ama mırra yı denedim. Oradaki gibi orjinalmiydi tadı bilmiyorum ama gerçekten ilginç bir kahve mırra. Oldukça ağır ve yoğun bir tadı var. Hazırlanışını da bu kadar zor ve zahmetli olduğunu bilmiyordum açıkçası.

  2. curcunel Says:

    Mardin oldukça enteresan bir şehir. Daracık sokakları ve sıcak insanları ile görülmesi gereken bir yer. Hayal alemine dalıyorsunuz. Kültür ve dinler içiçe geçmiş. Mırrayı her yerde içebilirsiniz. Sert kahve sevenler kesinlikle beğenecektir. Yöresel tatlar için cerciş konağını tavsiye ederim. Önceden rezervasyon yaptırmaya dikkat edin. Cercişte özellikle şarap ve türk kahvesini tavsiye ederim. Sunumu için bile denemeye değer. Mardin’in ev yapımı şarapları da çok güzel. Konaklama için ise artuklu kervansarayını tek geçerim :))

Leave a Reply