Napoli

napoliÇantanıza da midenize de sahip çıkın çünkü Napoli’ye gidiyoruz. Al Capone ve Maradonna’nın memleketine. Her an herşey olabilir yani…

Napoli, tam damardan İtalyanları göreceğiniz birkaç şehirden biri. Yerlileri, Napolili olmaktan hastalıklı derecede gurur duyar ve İtalya’nın geri kalanını pek de umursamaz bildiğini okurlar. Bu yüzden bir İtalya milli maçında, Napoli taraftarlarının karşı takımı tuttuğu söylenirmiş. Çılgınlar yani.. Hayattan zevk almayı bilen millettir zaten şu İtalyanlar ama Napoli ayrı bir dünya gerçekten.

Midenize sahip çıkın dedim çünkü Napoli pizzanın anavatanı. Ve Napolitan pizzanın… Ben yemedim gerçi. çünkü sardalye balığından yapıyorlarmış ehh biraz sağlam mide gerek:) yine de bence dünya üzerinde bence tadabileceğiniz en iyi pizzalar bu şehirde. Napolitan hariç…

Napoli’nin diğer İtalyan şehirleri gibi fazla turistik olmaması aslında isabet olmuş. Burada, kimsenin o kadar da umurlarında değilsiniz.

İtalya’da güneye doğru inildikçe hayat daha çok ucuzluyor sınıf farklılıkları daha çok ortaya çıkıyor… Her iki arabadan biri mutlaka sağından solundan darbe almıştır. Ama kimse kalkıp da ne kasko yaptırıyor ne tamir ettiriyor. Gözümle gördüm bu şehirde insanlar 2 metrelik yere 3 araba sığdırıyorlar. Park konusunda bu kadar tasarruflu davranılınca olacağı budur…. Biraz İstanbul’a, biraz İzmir’e benziyor. (İzmir’in içinden geçtim sadece yani görmüşlüğüm falan yok..gördüğüm kadarıyla benzettim işte) Israrlı satıcılar, trafik vs. Biraz Karaköy, biraz Eminönü. 

Napoli insanı acayip geveze, bir o kadar da sıcakkanlı.

E ne yapacağız, sevdik insanları biz de ama sırf bu yüzden de gidilmez ki bir memlekete? Dudak uçuklatıcı şeyler beklemeyin buradan ama bana kalırsa kendi başına güzelliğiyle görülmeyi hak eden Napoli’de hiçbirşey yapmadan sahilinde oturmak bile insana keyif veriyor.

İşteNapoli’ye gelmişken görmek farz olan Pompei… Pompei’nin hikayesini bilirsiniz? Hani bir anda Vezüv Yanardağı’nın lavları ve kül yağmuru altında kalarak yok olan şehir? Roma İmparatorlu’ğu bile imdadına yetişememiş bu güzel şehrin. Hikaye çok hüzünlü. Küçükken bir belgeselde izlemiştim ve babamın aldığı görsel dünya ansiklopedisinden karıştırmışımdır o yıllarda… Kül yağmuru, zehirli gazlar ve en son da lavlar yüzünden, insanlar ve şehirleri bir anda yok olmuş. Üzerleri külle ve lavla kaplanmış ve taşa dönüşmüş insan bedenlerini görebiliyorsunuz.Trajik bir öykü… Onbilmemkaç yıl sonra ansiklopedideki resimlerin aslını görebilmek gerçekten güzelmiş. Bir o kadar da ürkütücü…

Napoli’nin karşısında Capri Adası vardır. Napoli’den bir feribota atlayıp buraya gidilebiliyormuş… Ben gitmedim, bilmem…

Napoli halkı, şehrin tuhaf ve tehlikeli ama bir o kadar da cezbedici havası, Pompei ve yemekler benim açımdan bu yazının en önemli kısımları. Geriye bir tek ne kalıyor?

Hiç Margherita pizza yediniz mi? İstanbul’da karşınıza geldiğinde reddetmekte haklı olduğunuz bu sade pizza türü, Napoli’de ayrı bir zevke dönüşür. Margherita, hatırlarsanız peynir, domates ve fesleğenden oluşur. Bu malzemelerin her biri, renkleri itibariyle İtalyan bayrağını simgeler (süper eğlenceli adamlar bunlar). Mozarella peynirlerinin erisem mi erimesem mi diye fırından çıkışıyla size sıcak bir bakış atan haline dayanabilmek ne mümkün… yeme de yanında yat:) illa ki üzerine bir de yöresel tatlı yemek istiyorsanız size babbanayı önerebilirim…yerken dikkat edin elleriniz yapış yapış oluyor ona göre:)

Cıvıl cıvıl, neşeli İtalyan filmlerini sevenler, Fellini hastaları, mafya hayranları, arkeoloji manyakları ve maceraperest, tehlikekolikler. Napoli sizin için biçilmiş kaftan.

Italya fotoğrafları için tıklayınız

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

One Response to “Napoli”

  1. Dalessandro Says:

    naples o kadar güzel se bi o kadar tehlikeli abi ya hırsızlık full time ama cidden en cazbedici yerlerden birisi

Leave a Reply