Sachertorte

sachertorteViyana denildiğinde ilk akla genel Viyana valz’ı olsa gerek. Ancak valz kadar ünlü olmasa da Sachertorte’ta ünlü bir çikolatalı pastasıdır Viyana’nın. 1832 yılında Franz Sacher tarafından bulunan bu pasta sadece Viyana ve Salzburg’da satılmakta.

Viyana’ya yolunuz düştüğünde, birçok pastaneden de alabileceğiniz bu pastayı, aslında yemek için tek bir adres var bu şehirde, burası da Hotel Sacher. Klasik ve çok güzel dekore edilmiş hotelin cafe bölümünde bir taraftan çayınızı veya kahvenizi yudumlarken, diğer taraftan bu pasta’nin lezzetini tadabiliyorsunuz. Yalnız girişte biraz sıra beklemeniz gerekiyor. Sıranız gelince sizi kapıda karşılayan görevliler eşliğinde gördüklerinizle de birleşerek kendinizi 1800’lü yılların Viyana’sın da gibi hissediyorsunuz. 

1800’ler demem boşuna değil tabii… Sachertorte ilk olarak Franz Sacher tarafından 1832’de yapılmış, tabii ki Viyana’da. Bugün dünya’nın en ünlü keklerinden olan Sachertorte, iki kat yoğun çıkolata arasında kaysı reçeli konularak yapılmakta ve üstüne krema koyularak servis edilmekte… Viyana’ya gidildiğinde mutlaka tadılması gereken ünlü, ünlü olduğu kadar da özel bir lezzet…

Sachertorte

Sachertorte

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

3 Responses to “Sachertorte”

 1. rachel Says:

  Stefan Zweig’ın Dünün Dünyası adlı kitabında da bahsedilen Sacher pastanesinin ünlü turtasının tarifini daha sonra bir gazetede okuyunca kitap ve çikolata meraklısı biri olarak denemiş ve tam bir hayal kırıklığı yaşamıştım.Ama bunu kendi acemiliğime vermiştim.
  Kısmet oldu daha sonra Viyana’ya gittim ve burayı da ziyaret ettim.”Sacher The orininal one” nasılmış diye bir dilim de yedim heyecanla ama heyhaaat Yine hayalkırıklığı. En az benimki kadar kötüydü.B Demek ki başarısız olan ben değilmişim.Pastanın iki ana girdisinin bence o ilgisiz kayısı reçeli ve çikolata ikilisinin oluşturmasıymış. Oh be.

 2. rachel Says:

  Bu arada Sacher yazılıp Zahır okunması da ayrı bir fecaat.Ama Viyana güzeldir zariftir incedir gezilmelidir. Özellikle Klimt eserlerini sergileyen mekanlar Sessesizon vb…

 3. melike Says:

  bu özel lezzeti cafe demel de de tadabilirsiniz…

Leave a Reply