Fatih Özkilis Sofrası

ÖzkilisFatih’te küçücük bir yer Özkilis Sofrası. Hani derler ya içi beni, dışı seni yakar cinsten.
İçeri girdiğinizde öyle çok lüks bir ambiansla karşılaşacağınızı sanmayın. Adında da belli olduğu üzere tam bir doğu sofrası; lezzeti bol, sıcaklığı bol.
Özkilis’te ilk önce Lebeni yemeğe başlıyoruz.

Gaziantep’e has özel bir yemek. Çorba kıvamında nohut, hamur ve kuzu etinden yapılıyor. Yuvalama ve mehir de deniyormuş farklı yörelerde. Arkasından gelen kuru patlıcan ve biber dolması special’ları olduğu için sadece haftasonu yapılıyormuş. Ve içli köfte… İçli köfte haşlama yada kızartma olarak var. Kızartma olanı yağı içine çekmiş, ısırınca ağızda eriyen başarılı bir lezzet. Ama yediğin en güzel içli köftemi derseniz, dürüst olmam gerekirse değil ama hakkını yiyemem, lezzetli. Ve geldik bizi buraya getiren lezzet olan lahmacuna.

Çok fazla iddalı olmak istemiyorum ama İstanbul’da böylesini bulmak gerçekten zor. Soğanlı ve sarımsaklı lahmacunları için kendilerinin söylediği şeyde aynı; “İstanbul’da böylesini yemek zor”. Ben özellikle Sarımsaklı’yı tavsiye ederim o farklı ve gerçekten güzel bir lezzet. Öyle yoğun sarımsak tadı gelecek ağzıma falan diye düşünmeyin. Malzemenin içine çok iyi harmanlanmış ve müthiş bir lezzet katmış. En çok dikkatimi çeken ise inceliği; inanılmaz şekilde ince bir lahmacun bu. Bu sebepten hamur açılırken fırının yanına gidip birkaç dakika seyrettim bile. Gerçekten ustalık istiyor…

Dünyanın en ince pizzaları Napoli de derler… Orada gerçekten denemiş ve mendil gibi katlayıp yemiştim. Pizza için yapılan tarifi burda da uyguluyorum. Gerçekten mendil gibi katlayıp yenilebiliyor… Anlatmakla olmuyor, en iyisi tadın da bakın… Bir dipnot olarak, fiyatları da çok uygun Özkilis’in.

Özkilis Sofrası adres : Hırka-i Şerif Caddesi, Bedrettin Simavi Sok. No:5 Yavuzselim / Fatih

 Tel: (212) 523 44 57 

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

3 Responses to “Fatih Özkilis Sofrası”

  1. sun Says:

    Sarmısaklı lahmacunu ilk burada yediğimden beri başka lahmecun yiyemiyorum. Ünlülerin de uğrak yeri.

  2. zeynep Says:

    merhaba buranın lezzetlerini bizde tattık begendik bana telefon nosu lazım ulaşabilecegim bir numarası varsa yazabilirmisiniz?

  3. mrtt Says:

    ben iftar için gittim tek kelimeyle rezalet bir yer. çok yiyen biri değilim buna rağmen doymadım. tabaklar leş gibi pis servis zayıf yemekler de çok ahım şahım değil. bende methini duydum diye gittim sakın ha gitmeyin tek kelimeyle berbat

Leave a Reply