Konyalı

KonyaliKonyalı, özellikle İstanbul’da geleneksel Türk Mutfağı’nın takipçisi birçok kişinin bildiği bir isim. Neredeyse 150 yıllık bir geçmişi olan Konyalı Lokantası’nın yaptığı yemekleri, tarihini, lezzetini anlatmaya zaten gerek yok diye düşünüyorum. Yıllar boyunca süregelen bu lezzet yolculuğunu; birçok yazı, makale, haber, yorum bize anlattı. Geleneksel Türk Mutfağı’nın en iyi örneklerinin bulunduğu Konyalı’da, benim sizlere tavsiye edeceğim tat, enfes “Konyalı Pizza”sı.

Konyalı Pizzası’nı keşfetmem aslında bir tesadüf sonucu oldu diyebilirim. Konyalı’nın Sirkeci’de Doğubank’ın arka tarafında, Sirkeci Garı’nın hemen karşısında kalan tarihi yerini önceden beri biliyordrum. Lokanta ve pastane vardı burada yanyana. Konyalı’nın en leziz şekilde, en Osmanlı Mutfağı’na en yakışır şekildeki yemeklerinin tadına yolum Sirkeci’ye düştükçe bakmadan geçemiyordum. Bir de sabahları orada olmak var ki…. Konyalı’nın kokusu neredeyse bir kilometreden duyulan dumanı üzerinde, buram buram, taze, sıcak poğaçalarının ve sabah kahvaltılarının en büyük lezzetlerinden biri olan özel Konyalı simitlerinin hastası olmamak mümkün değil. Yine Sirkeci civarında olduğum bir cumartesi, Konyalı Pastanesi’ne girip neler var diye bakmak istediğim sırada; iç kısımdan gelen koku ile irkilip, pastane ve restaurant arasında kalan kısımda küçük bir yer olduğunu farkettim. İçeri doğru ilerlediğimde, sol tarafta pizza hamurunu ustalıkla hazırlayan bir usta etraftada pizzalarını yiyen ve yemek için sabırsızlanan insanları gördüm. Küçük fakat fast food restaurant mantığı ile döşenmiş, kullanışlı bir yerdi burası.

Bu tadı, benim de tatmam gerekiyordu. Hemen bir konyalı pizzası siparişi verdim kendim için. Normalde karışık ve vejeteryan olarak 2 çeşit yapıyorlar. Fakat isteğinize göre malzemeleri çıkartabiliyorlar. Seçiminize göre sipariş verdiğiniz pizzayı gözünüzün önünde, iştahınızı kabartacak bir ustalıkla hazırlıyor usta. Önce hamur, salça sosu, seçtiğiniz malzemeler, bol bol kaşar ve hemen fırına… Yoğunluğa göre hazırlanıp pişmesi yaklaşık 15 dk. sürüyor.

Yapılışının her anını görüp, yapan ustanın el çabukluğuna hayran kaldığınız pizzanızı, fırından çıktığı gibi alıp, afiyetle yiyiyorsunuz. Ben de aynen böyle yaptım. Her zaman yediğimiz herkesin bildiği pizzalardan çok farklı bir lezzetti bu. Konyalı’ya yakışır, Türk Pizzası diyebilirim buna. Türk Pizzası da neymiş demeyin. Gerçekten böyle… Lezzetini Konyalı’nın geleneksel tadından almış bit tat bu bence. Müthiş bir lezzet. Yalnız öyle profesyonel pizzacılardaki gibi küçük, büyük boy falan yok. Tek boy pizza var, bu da tek kişi için yetiyor.

Özellikle hafta sonları olmak üzere genelde kalabalık oluyor burası. Gittiğiniz saate bağlı olarak, oturacak yer bulmakta zorlanabiliyorsunuz. Son gittiğimde yemek için birkaç masa da koymuşlar ortaya hatta döner de eklemişler. Ama asıl bu tadı ilk keşfettiğimdeki gibi yüksek taburelerde, duvar kenarlarına doğru yapılmış tek taraflı masa görünümlü yerlerde yemek çok daha zevkli.

Fiyatları oldukça makul. Yanında da sevenler için, Konyalı’nın dillere destan limonatasını tavsiye ederim ki, onun tadı da müthiş.

Açık adres isteyenler için :

Ankara Cad. Konyalı Han. Sirkeci.

Tel : (212) 527 19 35

 

http://www.konyalezzetlokantasi.com

Konyali Pastanesi

Konyalı Pastanesi

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

5 Responses to “Konyalı”

 1. efin Says:

  konyalı da pizza mııı??şaşırdımm açıkçası. ben oraya gidersen içli köfte falan yemek isterim. tabi var mı biliyorum.

 2. asdg Says:

  Evet kesinlikle, tavsiye ederim, inan çok lezzetli…

 3. sevcan Says:

  konyalıda hafta sonu annemle beraber yediğim etli talaş böreği ikimizi de gıda zehirlenmesi sonucu iki gün yatırdı…konyalı meşhurmuş konyalı tarihymiş turistikmiş… evet biz de öyle bilirdik ama tüm bu olumlu özelliklerinin arkasına saklanarak hiç de etik olmayan bi mantaliteyle müşterilerine ”hizmet verdiği”bi gerçek…bi daha asla konyalıya gitmem elimden geldiğince çok kişiyi de uyarmaya çalışırım …bu bi tek bizim başımız agelmiş olamaz çünkü…

 4. admin Says:

  Sizin adınıza gerçekten çok üzüldüm. Çok büyük bir şanssızlık. Açıkçası bunca yıldır Konyalı’yı biliyorum, seviyorum herhangi negatif bişeyle karşılaşmadım ama tek bir örnek olsa bile sizin durumunuz Konyalı ilgililerince çok dikkate alınması gerektiğinizi düşünüyorum. Umuyorum ve istiyorum ki bu mesajınızı Konyalı yetkilileri okur ve gereğini yaparlar.

 5. semiha kızlkaya Says:

  Yıllar önce Sirkecide çalışırken yerdik. Çok leziz pizzaları vardır. Tavsiye ederim. Ayrıca şekerli pasta yaparlardı. Pastayı yerken şekerler kıtır kıtır ağzınıza gelirdi enfesti….. Çok özledim Konyalı da yemek yemeyi.

Leave a Reply