Ağva

AgvaHem denizi olsun, hem sakin olsun, olmuşken yeşili de olsun eh birde İstanbul’a yakın olsun diyorsanız Ağva güzel bir seçim olabilir.

İstanbul’dan yaklaşık 100 km. uzaklıktaki Ağva’ya en rahat özel araba ile ulaşabilirsiniz. Ümraniye’den Şile otobanı, Şile ve Kufrallı’dan sonra 2 saate yakın bir sürede Ağva’dasınız. Diğer bir seçenekte Üsküdar’dan her saat başı kalkan Şile-Ağva otobüsleri. Ancak otobüsü tercih edecekseniz mutlaka öncesinde saatleri ve kalkış yerlerini kontrol edip zamanlamayı iyi yapmanız gerekiyor.

Ağva’da Ege veya Akdeniz’deki bir tatil beldesinde yapabileceğiniz herşeyi ve hatta fazlasını yapabilirsiniz. İstanbul’un Karadeniz kıyısında, 3 km.’ye yakın bir kumsala sahip Ağva, her ne kadar yaz aylarında kalabalıklaşsa da deniz kirliliği yok denecek kadar az. Doğal plajı ve keşfedilmemiş koyları ile bir yanınızda orman ve nehir varken denize girmek gerçekten insana çekici geliyor.

Yeşilçay ve Göksu Dereleri arasında yer alan Ağva’da, 10-15 kişilik küçük teknelerle deniz veya göl turu yapılabilir veya deniz bisikleti ile Göksu Nehri’nde tura çıkılabilir.

Hemen nehir kenarına yerleşmiş konaklama yerlerinde bahar ve yaz aylarında yer bulmak için en az bir hafta öncesinden rezervasyon yapmalısınız. Nehir kenarlarındaki bu oteller belki şıklıkları ile değil ama sıcaklıkları, huzur dolu bahçeleri, nehre olan kıyıları ile bütün beş yıldızlılarla yarışabilir. Burada armut koltuklar üzerinde okuyacağınız kitabın tadını, salıncakta yapacağınız şekerlemenin keyfini unutamayacaksınız. Bütün yorgunluğunuzu alacak…

Yine nehrin kenarındaki restoranlardan gelen ızgara kokuları sizi kendine çekmeyi başaracak. Buralarda size verilen mangaldan kendiniz etlerinizi yapabilir veya ben işi erbabına bırakayım diyerek gözünüzün önünde pişirilen etleri yemeyi tercih edebilirsiniz. Fiyatlar çok uygun değil, malum her güzelliğin bir bedeli olacak. Ama gözünüzü korkutacak kadar yüksek de gelmiyor. Yediğinizin lezzetine ve masanızın kurulduğu doğaya değer.

Yeşilin bin tonuna sahip Ağva doğal plajı, adacıkları, Gelin Kayası, Saklı Göl’ü ile mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

4 Responses to “Ağva”

 1. olcay Says:

  Gidince kalabilirsinizde, oteller fena değil.Bir de mutlaka balık yiyin.

 2. Kerpe Another Restaurant Says:

  Merhaba gezihane.com ağvaya kadar gelmişken sizleri Ağvaya 30 km uzaklıktaki Kandıra Kerpeye davet ediyorum.Muhteşem Karadeniz kıyısı burada sizleri bekliyor.Sitenizi dolaşanlara da sesleniyorum.Sitemize gözatabilirsiniz…

 3. funda Says:

  kesinlikle tavsye etmem ağvayı beğenmedim.beklediğim gibi çıkmadı. tv lerde çok farklı… o kadar yola değmez yol berbat

 4. Selçuk Says:

  Şile-Ağva arası yok yazıldığı gibi çok berbat. Merkezinde kayıda değer hiç bir şey yok. Yakın yerleri ve göl kenarlarında güzel oteller var ama çok çok pahalı. Bodrum da tatil yapmak, Ağva’dan %50 daha ucuz.Gidenler konaklamayı hiç düşünmesinler.

Leave a Reply