Belek-Samsun/Rize/Trabzon

Merhaba

25 nisan-03 mayıs arasında istanbuldan-antalya ya (belek)seyahat yapacağız.bir ihtimalde aynı tarihler arasında istanbul-samsun-trabzon -rize seyahati yapacağız.   

İki alternatif için de gezi planımızı yaparmısınız ?

Teşekkürler.  

 

gezihane‘den merhaba,

Öncelikle seyahat planınızı yaparken Gezi Plancımıza danıştığınız için teşekkür ederiz.

Antalya seyahatiniz ile başlayalım: Seyahatinizi planladığınız tarih aralığı, deniz mevsiminin yavaş yavaş başladığı tarihler. Ayrıca okulların da henüz kapanmamış olması itibarıyla yoğunluktan ve fazla sıcaktan uzak güzel bir seçim olabilir.

Antalya tarihi ve kültürü yanında doğasıyla da çok zengin bir il. Belek özelinde baktığımızda, doğa açısından mükemmel bir belde. Fıstık çamlarının ve okaliptüs ormanlarının ünü malum. Bunlarla birlikte denizi ve kumsalları… Bu yüzden ilk tavsiyemiz Belek’te birkaç gün sadece doğanın tadını çıkarmanız.

Bunun dışında, gezihane olarak görmenizi tavsiye edeceğimiz yerler:    

İnce mermer işlemeleriyle tiyatrosu, görülmeye değer giriş kapısı ve agorası ile bütün bir şehir olan Perge Antik Şehri; yüzden fazla kuş çeşidi ile bir doğa harikası olan tarihi Kurşunlu Şelalesi;  dünyaca ünlü yıldızlara ev sahipliği yapmış bir efsane olan 15000 kişilik antik Aspendos Tiyatrosu; Kilise, Sinagog ve Cami’nin bulunduğu dinlerin buluşma noktası olan Dinler Bahçesi. Bunların dışında zamanınız olursa, Antalya’ ya doğru gittikçe birçok tarihi mekan görebilirsiniz.

Belek’te konaklama için her bütçeye uygun tatil köyleri bulunabilir. Ayrıca bir dipnot olarak, golf sahalarıyla ünlü tesisler de vardır, eğer ilgi alanınıza giriyorsa ve bütçenize uygunsa düşünebilirsiniz.

Çevre gezileri için de en az iki veya üç gün araba kiralamanızı tavsiye ederiz.

Karadeniz gezinize gelince; Karadeniz özellikle doğusuna gidildikçe neredeyse her mevsim yağış alan bir bölgemiz olduğundan burayı seçmeniz yağışlı belki biraz da serin bir tatil geçirmeyi tercih etmeniz demek oluyor. Fakat doğa; mavi ve yeşilin en koyusunu birlikte bize sunuyor burada.

Karadeniz zor bir gezi parkuru diyebiliriz. Gezip, görülesi o kadar çok yeri var ki 1 hafta yetmeyecektir. 

İlk durağınız Samsun’da 19 Mayıs’ın sembolü Bronz Heykeli, Aminos Hazineleri, Bafra Asarkale ve Kaya Mezarları’nı görmenizi tavsiye ederiz. Eğer zamanınız varsa Ladik Hamamayağı Kaplıcaları’na mutlaka uğramalısınız. Ayrıca Kurupelit civarında meşhur Samsun pidelerinden yiyebilirsiniz.

Trabzon’a geldiğinizde ilk önce şehir merkezinde Ayasofya Kilisesi’ni gezebilirsiniz. Trabzon’un güneyinde Zigana’nın tam üstündeki Sümela Manastırı gerçek bir tarihi eser. Ormanlarla kaplı vadi Trabzon’a kadar uzanan Değirmen Deresi’ni de burada görebilirsiniz. Meryem Ana olarak da anılıyor… Rahip odaları, şapel, muhafız odaları, kilise, kütüphane, su kanalları ve ayazma gezilerini yaptıktan sonra Zigana Geçidi’ne tırmanabilirsiniz. Burada trekking rehberi ile olmanızda fayda var.

Rize’nin en tipik özelliği dik yamaçları, vadileri, tarihi kemer köprüleri… Rize’de sizi Rize Kale’si karşılayacaktır. Rize’nin 15 km. güneyinde yer alan Zilkale, Fırtına Deresi’nin yamaçlarındadır. Mutlaka görmeniz gereken diğer yerler ise Ayder Yaylası, Kaplıcaları, Çamlıhemşin ve eski Rize evleri… Kısıtlı sürede olmazsa olmaz olarak görmeniz gereken yerler arasında…

Tavsiyelerimiz konusundaki değerlendirmenizi gezinizin sonunda bizimle paylaşmanızı isteriz.

Geziyle ve gezihane’yle kalın…

Belek yazımız için tıklayınız

Kemer – Alanya Gezi Planı için tıklayınız

Trabzon Gezi Planı için tıklayınız

Karadeniz Gezi Planı için tıklayınız

Antalya & Düden Fotoğrafları için tıklayınız

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

One Response to “Belek-Samsun/Rize/Trabzon”

  1. coşkun zencirci Says:

    Ağustos ayında arabamızla Gaziantep’ten çıkarak Erzurum’dan Sinop’a (Artvin , Batum ,Rize ,Trabzon , Ordu ,Giresun ,Samsun ,Sinop ,Amasya) kadar ailemle (4 kişiyiz) Karadeniz turuna çıkmayı düşünüyoruz. Görülecek yerler ,kalınacak oteller ve yayla evleri ile ilgili plan konusunda yardımcı olursanız seviniriz. 7-10 gün arası kalacağız .Daha önce de mail atmıştım. Mail adresini yanlış yazmışım.

Leave a Reply