Cinnabon

CinnabonCinnabon’la ilk defa Kuala Lumpur gezimizde tanıştım. Kuala Lumpur’daki şık bir alışveriş merkezinde yemek yemek için yer bakarken, inanılmaz, insanın aklını başından alan bir koku sardı etrafı. Kokuyu takip etmeden duramadım. Fazla büyük olmayan güzel bir cafe ve etrafta oturan insanlar… Tezgahın arkasında da hamur açan ve pişiren insanlar. Bir yandan bu inanılmaz kokuyla bayılmak üzereyken, çok hızlı bir şekilde işini yapan insanların ne yaptığını izlemeye koyuldum. Önce oldukça yağlı olduğunu anlamak hiçte zor olmayan hamuru kenardan alıp, hızlı hızlı kendi teknikleriyle açıyorlar. Cetvelle belli standartlar ölçüsünde kesip, içine tarçın ve şekerli bir karışım sürüyorlar. Bazılarına Peanut denen Amerikan fıstığı olarak da bilinen bir fıstık koyuyuorlar, ayrıca kakaoluları da var. Ardından yuvarlayarak parçalar halinde kesip, fırına veriyorlar;  beyaz sos, çikolata sosu veya karamel sosu ile servis ediyorlar. Hızlıca bunları izledikten sonra hemen bir tane aldım kendime. Üç boyu var Cinnabon’un. Ben bu müthiş kokuya dayanamayarak en büyüğünü aldım. Beyaz çikolatalısı Classic, Karamel soslu olanı peanut’lı adı pecanbon ve çikolatalısından classic olanını seçtim. Birde çay yanında. Ağzıma almak için sabırsızlanıyordum bu dayanılmaz kokulu şeyi ki bir parça aldığım gibi kendimden geçtim. Böyle bir lezzet, böyle mükemmel bir tat varmı diye düşünmemle önümdeki koca cinnabonu bitirmem neredeyse bir oldu.

Bir tane daha ardından. İkinciyi yerken biraz daha sakinleşip ilk heyecanı üzerimden biraz olsun atmaya çalışırken etrafı da izlemeye koyuldum insanlarda benimle aynı duyguyu paylaşıyorlarmı acaba bu eşşiz tadıla ilgili, yüzlerinden okumak istiyordum.

Ve gerçekten herkesin cinnabon’u inanılmaz bir zevkle yediğini gördüm. Bazıları alırken ekstra fıstık veya soslarla alıyorlardı, damak tadına karışmak gibi bir huyum olmasa da, bence o kadarı biraz fazla olabilir. Ekstra peanut alınabilir belki, o çok lezzetli bir fıstık ama soslar biraz ağır olabilir diye düşündüm kendi adıma. Çünkü zaten üzerinde oldukça sos var Cinnabon’un.

Hemen her güzel tatta olduğu gibi bu da oldukça kalorili bir tatlı bunu hatırlamakta fayda var çünkü insan da sınır bırakmayan bir lezzet olduğundan bu belki bir parça düşündürücü olabilir.

Gezinin kalan kısmında her akşam yemeğinden sonra Cinnabon yemeye başladık. Hepsini defalarca yedim ama büyük boy classic o günlerden beri benim favorim.

Seyahatim bitip Türkiye’ye dönünce Cinnabon’u biraz araştırdım nereden gelmiş,  acaba Türkiye de böyle şey var mı, ben mi bilmiyorum diye. 

Cinnabon aslen Amerika’lı bir tat. Adı tahmin edeceğiniz gibi, cinnamon (tarçın) dan geliyor. Zaten sloganı da “World famous Cinnamon Rolls” yani “Dünyanın en ünlü Tarçın Ruloları” ve ben buna en lezzetliyi de ekliyorum J

Amerika dışında Uzakdoğu’da, Ortadoğu‘da ve Avrupa’da birçok ülkede olmasına rağmen henüz maalesef Türkiye’de yok.

Bu yüzden yurtdışı tatillerimizde Cinnabon bulunan ülkeler bizim için bir kriter oldu artık bile diyebilirim J

Cinnabon hakkında daha detaylı bilgi ve ülke bazında Cinnabon’u merak edenler ve daha fazlası için:  

http://www.cinnabon.com/

Cinnabon yediğiniz gün inanın artık yediğiniz hiçbir tadı bu tadın üzerine koymanız kolay olmayacak…

 

Kuala Lumpur Gezi Planı için tıklayınız

 Kuala Lumpur yazımız için tıklayınız

  

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

6 Responses to “Cinnabon”

 1. perikızı Says:

  Heryerde tadı aynı değil, Arap ülkelerinde çok güzel. Dubai’de bir çok yerde var.

 2. gezgin Says:

  Turkiye de var mı acaba cok merak ettim…

 3. admin Says:

  Maalesef Türkiye ‘de şimdilik yok. Yani daha önce açılmış İstanbul’da amapek rağbet görmediği için kapanmış fazla zaman geçmeden.
  Umarım en kısa zamanda Türki’yede de ilgi çekmeyi ve kendine yer edinmeyi başarır.

 4. Hakan Says:

  Mujde :)) İstanbul da Palladium alisveris merkezinde bu essiz tadi kesfedebilirsiniz. Tarchy isin hakkini ve tadini vermis dogrusu.

 5. Mert Says:

  Cinnabon, Anadolu yakasında Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi ve Bağdat Caddesi’nde; Avrupa yakasında ise Metro City Alışveriş Merkezi’nde hizmet vermeye başlamış. Afiyet olsun.

 6. mavibear Says:

  evet yeni başlıyoruz. cinnabon hayırlı olsun…

Leave a Reply