Konya Gezi Plan

Mayıs başında 2-3 günlük bir Konya gezisi yapmayı planlıyorum. Daha önce de gitmiştim. Görülmesi gereken yerler kıyıda köşede kalmış yerler varsa bilmek isterim…

 

gezihane‘den merhaba,

Öncelikle seyahat planınızı yaparken Gezi Plancımıza danıştığınız için teşekkür ederiz.

Konya, ilk çağlara dayanan tarihi dolayısıyla birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Dolayısıyla gezip, görülecek çok yer var bu şehirde. İlçeleri ve çevresi ile birlikte düşünüldüğünde, 3 gün Konya’yı gezmek için yeterli bir süre olmayacaktır.

Mayıs başında, Konya’da genellikle gezmeye elverişli bir hava olur. Yalnız, kara iklimi olması sebebiyle yazın sıcağı bunaltıcı olsa da Mayıs başında, bu sıcağın pek hissedilmeye başlanmamış olma ihtimali yüksek. 

İpekyolu’nun üzerindeki en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Konya gerçek bir geçiş noktası. Geziniz sırasında tam Anadolu’yu ve bir anlamda komşusu olduğu Akdeniz’in etkilerini fark edeceksiniz.

İlk olarak görülmesi gereken, Konya deyince ilk akla gelen Mevlana Türbesi. Bir rivayete göre Mevlana’yı ziyaret edenler altı kez daha gelirlermiş buraya. Yani 7’ye tamamlanırmış. Mevlana Türbesi’nin etrafındaki Mevlevi Dergahı’na uğramalısınız. Sema gösterilerini Konya’da izlemek ayrı bir haz. Sonrasında şehrin tam ortasındaki Alaaddin tepesine gidebilir, Meram Bağları’nı görebilirsiniz.

Konya merkezde ayrıca, Alaaddin Camii, İnce Minareli Medrese, Şems-i Tebrizi Camii’ni görebilirsiniz.

Konya’nın yaklaşık 60 km. uzağındaki Çatalhöyük görülmesi gereken yerlerden biri. M.Ö. 5500’lü yılların izlerini taşıyan bu bölge insanlık tarihinin ilk yerleşiminin olduğu, ilk evlerin yapıldığı yerdir.

Beyşehir’deki Körikini Mağarası yine Konya’da gezilecekler yerler arasında. Mağaranın içinden bir de dere geçmekte. Buradan çıkan su da bir başka mağara olan Değirmenini Mağarası’na giriyor. Turizme açık olan bu mağarada botlarla gezilebilmekte ayrıca kayalardan akan sular burada şelaleler oluşturmakta.

Fiziksel ve coğrafi olarak ilginç bir yapıya sahip, müthiş bir doğa şöleni olan Meke Krater Gölü’nü de görmenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında Acıgöl’ü, Karaman yakınlarındaki Binbir Kilise (Maden Şehri) de görülebilecek yerlerden. Ayrıca Karaman’da, Osmanlı yanında,  Karamanoğlu Beyliği ve Selçuklu Medeniyetine ait Karaman Kalesi, Karaman Müzesi, Yunus Emre Camii ve Türbesi, kayalara oyulmuş birçok bölme ile Manazan Mağaraları, Ereğli yakınlarında Hititler’den kalma anıt İviz Kabartması, Sille’de Aya Elena Kilisesi de görmenizi tavsiye edeceğimiz yerlerden.

Tarihi M.Ö 3.yüzyıla dayanan, o zamanda insanların nasıl yaşadığını görebileceğiniz, Kral yolu üzerinden de geçen, peribacalarını andıran Kilistra da görülmesi gereken yerlerden.

Konya’da ayrıca bir fırsatını bulup, mutlaka Konya insanının misafirperverliğini sonuna kadar sergilediği bir Konya düğününde bulunmanızı, özellikle düğün yemeği yemenizi tavsiye ederiz.

Konya’ya gitmeden önce, gezihane’ nin önceki yazılarından olan aşağıdaki linkte ki yazımızı okumanızı tavsiye edebiliriz :

Konya yazımız için tıklayınız

 

Tavsiyelerimiz konusundaki değerlendirmenizi gezinizin sonunda bizimle paylaşmanızı isteriz.

Geziyle ve gezihane’yle kalın… 

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

2 Responses to “Konya Gezi Plan”

  1. Konya Says:

    Paylaşım için tesekkürler

  2. hulya Says:

    yarın ıcın bır gunlugune konyaya gelıyoruz ve rehberımız yok dolu dolu bı tur olması ıcın neler yapabılır nerden baslayıp nerden bıtırebılırız yardımcı olurmusunuz hatta cıktısını alabılecegım elımde okuyarak gezecegım bı kolaylık saglayabılırmısınız sımdıden tesekur ederım saygılar

Leave a Reply