Paçacı Mahmut Usta

Mahmut Ustaİstanbul’da kelle paça deyince akla ilk gelen isimlerden biri Mahmut Usta olur. 

Mahmut Usta aslen Erzurumlu olup, 1969’da memleketinden gelip, kendi adıyla anılan paçacıyı açmış. İşe ilk olarak meşhur paçasının yanında pilav ve kavurma ile başlamış. Gün geçtikçe bu lezzet ağızdan ağıza, damaktan damağa tadını ve ününü genişletmiş.  Şuan hayatta olmayan Mahmut Usta’nın ününü, günlük olarak çıkardıkları 30 çeşit yemekle, oğlu devam ettiriyor.

Mahmut Usta’nın yeri kolay ve merkezi. Fatih Kıztaşı’nda. Bir Paça Çorbası var ki, dillere destan. Bu çorbada çok iddalılar: “Mahmut Usta’da bir kere Paça Çorbası içen başka yerde içemez” diyorlar.  Kuzuları Balıkesir’deki mezbahalardan özel olarak geliyor. Hele ki çorbanın bir terbiyesi var ki yenmeden asla anlaşılmayacak bir lezzet. Paça çorbasının bu kıvamını terbiyelerken veriyorlar. Terbiyesinde, tereyağ ve sarımsakla birlikte Manda Yoğurdu kullanıyorlar ki, işte bu Mahmut Usta’nın Paçası’nı diğerlerinden ayıran en büyük özelliklerden biri. Paça sevmeyenlere bile sevdiren bir lezzet harikası burada önümüze sunulan. Paçanın, kemik suyunun kırıklara iyi geldiğini hepimiz biliriz fakat kalp hastalıklarına da iyi geldiğini burada ilk defa duyuyorum.

İşkembeli Nohut çok farklı ve özel. Belki hiçbir yerde eşdeğerini bulamayacağınız Erzurum’a özel bir lezzet burada bulacağınız bu tat. Yolunuz düştüğünde çorbayla birlikte bu farklı lezzeti kesinlikle tatmanızı tavsiye ederim.

Cuma günleri de çok özel burada. Çünkü Kuzu Kapama günü.

Bunların dışında Dana Yahni, Kuru Fasulye, Nohut, Tereyağlı Pilav da seçeneklerden bir kaçı.

Mahmut Usta ününü tek bir şeye borçlu değil. Yediğimiz birçok şey özel burada, Mahmut Usta’ya has. Çorbanın terbiyesinde de kullandıkları manda yoğurdunu müşterilerine de servis ediyorlar. Bu yoğurt da tıpkı diğer lezzetler gibi özel. Bu özel yoğurdu hemen karşısındaki Tarihi Barboros Yoğurtçusu’ndan alıyorlar. Mahmut Usta’dan çıkıp, karşısındaki Barboros’tan da bu yoğurdun devamını da alabilirsiniz. Barbaros Yoğurtçusu’nda sadece yoğurt değil sütlü tatlılar dahil pek çok süt ürününü de bulabilirsiniz. 

Mahmut Usta’da, tatlı olarak irmik helvası istiyoruz. İyi kavrulmuş ve lezzetli bir helva bu da.  

Personel bu tip mekanlara göre ilgili. Fiyatlar çok ucuz değil. Fakat ortamdan çok şey beklemeyin. Sabah ve öğlenleri etraftaki esnafla birlikte, taksiciler ve ününü duyup gelenlerle oldukça kalabalık oluyor Mahmut Usta. Otoparkı yok fakat lokantanın önünü müşterileri için ayırıyorlar, eğer şanslıysanız, belki yer bulabilirsiniz. Fakat hafta içi öğle saatlerinde yine de çok umutlanmayın derim.

 

Adres : Kızanlık cad. No:16 Kıztaşı, Fatih/İstanbul.

Tel : (212) 635 46 08

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

8 Responses to “Paçacı Mahmut Usta”

 1. Erkan Özyürekli Says:

  Biz niye o kadar beğenmedik peki…

 2. Erkan Özyürekli Says:

  Erzurum da bi paça yemiştim ki..Hiç unutamıyorum.

 3. Yeşim Says:

  Arkadaşlar yemekler saat 10 da çıkıyor akşam 3’e doğru hemen hemen tükeniyormuş o yüzden geç saatte gidenler hayal kırıklığına uğrayabilir çeşit azaldığı için, tam öğlen saati gidenleri 30 çeşit yemek bekliyor..Biz geç gitmiştik biraz tıka basa doluydu içerisi karışık yemek yedim hepsi çok iyidi…Sulu yemekte bence istanbulun en iyi lokantalarından biri…

 4. sema akyilmaz Says:

  Yararlı bir paylaşım olmuş, teşekkürler.

 5. cali Says:

  İstanbulda yenilebilecek en meşhur ve popüler yer burası paça için. Başka şehirlerde daha güzeli olabilir tabi. Ama ünlüler dahil olarak ağzının tadını bilenler İstanbulda burayı tercih ediyor.

 6. emrah Says:

  acıkan herkese yer buluruz yapma böle imanın yiyim?

 7. emrah Says:

  gelen olursa BEN ORDayam

 8. emre Says:

  Beşiktaş taraftarlarına tavsiye edilir=)işleten sanırım koyu bir Beşiktaşlı.4 sene önce gittiğimde mercimek çorbası içmiştim ama sakatata sonradan alıştığım için Mahmut Ustaya uğrayıp paça çorbası içmeyi dört gözle bekliyorum.tavsiye edilir

Leave a Reply