Maşukiye

Masukiyeİlkbaharı en güzel nerede görürüm derseniz Maşukiye ilk akla gelen yerlerden. Yeşilin binbir tonuyla dolu bir haftasonu için,  mükemmel bir seçenek :

“Meşk-i Yer”, yani aşığın meşk yeri, yani Maşukiye…

Dereleri, kuş sesleri, yeşili ile burası Kocaeli’nin güney doğusunda Sapanca Gölü’nün kıyısında yer alıyor. Sapanca ilçesine bağlı bir belde olan Maşukiye’ye gidiş çok kolay: İstanbul yönünden, İzmit yönünde otobana girince, Arifiye sapağından dönüp, gişeleri geçtikten sonra sola doğru devam ederek ulaşılıyor Maşukiye’ye. 1,5 bilemediniz 2 saatte Maşukiye’de, doğanın ve yeşilin içinde buluyorsunuz kendinizi.  

Maşukşiye’nin tarihi, büyük çerkes sürgününe yakın bir zamana denk gelir. 1860’larda Abaza Murat Bey önderliğinde, Çerkesler tarafından kurulmuş. Kurulduğu zamanlarda; küçük, yeşiller içinde yaşayan güzel insanların beldesi imiş burası. Çerkesler hemen heryerde, yaşamak için en yeşil, doğaya en yakın olacakları yerleri seçerler. Maşukiye’yi seçmelerinin en büyük sebebi de bu zaten. Bir tarafta Kartepe Ormanları, diğer yanda Kuzu Yaylası. Şelaleler, çağlayanlar, çamlar, kayın ağaçları, temiz hava, rengarenk çiçekleri ve yeşilin yüzlerce tonuyla kuş sesleri içinde bir doğa harikası burası. 

Adı “maşuk” tan, yani aşıktan gelir Maşukiye’nin. Bu isim, buraya gelenlerin gerçekten buraya aşık olup, devamlı geliyor olmasından kaynaklanıyor olsa gerek.

Maşukiye doğaya dair herşeyin yapılabileceği sınırlı mekanlardan biri. Taze köy peynirleri, tereyağları ve eşsiz lezzetli seçenekleriyle, köy kahvaltısıyla başlayacağınız günü, doğa yürüyüşleri ve temiz havanın eşliğinde oynadığınız oyunlar, ardından yenecek alabalıklar, yayla deresine karşı piknik alanlarında içeceğiniz çaylarla süsleyebileceğiniz bir yer burası. 

Maşukiye’de hem ailece piknik yapmak isteyenler için, hemde çevredeki tatları denemek ve çevre tesislerde yemeklerini yemek isteyenler için birçok seçenek sunuluyor. Ailece piknik yapmaya gelenler, günlük olarak ödedikleri kira bedeli karşılığında bir masa tutup, burada mangallarını yakıp, etlerini pişirirken, kekik kokuları arasında top oynayıp, aileleriye güzel bir gün geçirebiliyorlar. Bu masaların günlük kirası da 10-15 TL arası.

Maşukiye’de kahvaltı etmek, yemek yemek özellikle de alabalık yemek için oldukça çok seçenek var. Yayla deresinin etrafında, Alabalık vadisinde yedi tane olmak üzere, bölgede alkollü ve alkolsüz olarak yaklaşık yirmi tane restaurant var. Bu restaurantları tercih etmeniz demek onlarca çeşit yöre lezzetini tatma şansınız olması demek. Alabalığın her çeşidinden kiremitte pişirilen yemeklere; kara fırın ekmeklerinden çevre köylerden gelen terayağlarla yapılan güveçlere, mantarlara, peynirlere; Edremit zeytinyağıyla sunulan salatalara, zeytinyağlılara kadar daha neler neler… Benim tavsiyelerimi sorarsanız kahvaltıları süper, kiremitte Alabalık müthiş, mantar, yoğurt mükemmel hele ki fırında helvayı yemeden dönmeyin derim.

Bir de öyle bir temiz hava varki… İştahınızın tavan yapmaması mümkün değil burada. Fiyatlar çok rağbet görmesinden olsa gerek, ekonomik sayılmaz aslında ama açılan iştahla birlikte burada mideniz bayram etmek istiyor. Örneğin alabalık ortalama 8 TL, zengin köy kahvaltısı 15 TL, tatlılar 3-4 TL arası gibi… Bir de arkadaşları topladım, biz kalabalığız bize indirim yok mu derseniz, o da var; konuşup grup indirimi yaptırabilirsiniz. Hiçbir yerde otopark sorunu yok.

Cevizdibi, Cansu, Akasya, Şelale, Manolya, Değirmen, Yayla, Maşukiye, Vadi bu tesislerden bazıları..

Spor aktivitelerinde de seçenek çok bu bölgede. Cevizdibi Tesisleri’nde Paintball oynayabilir, komşu Yanık Köyü’nde ATV ile gezintiye çıkabilir, Atlı Bahçe’de veya Dorat Çiftliği’nde ata binebilir, yürüyüş parkurunda yürüyüş yapabilir yada bisiklete binebilirsiniz. 

Maşukiye günübirlik gezmek için, doğayla içiçe olunabilecek bir mekan olmasıyla birlikte konaklama için de uygun. Fakat Maşukiye’de evleri olan, haftasonlarını burada geçiren birçok aile ve birçok ünlü olmasına rağmen konaklama açısından alternatifler fazla değil. Hotel Maşukiye ve Derbent Oteli iki seçenek.

Maşukiye’ye gittiğinizde, yol boyunca satılan etraf köylerden gelen taze mevsim meyvelerinden, rengarenk çiçeklerden ve etraftaki çevre köylerden çerkes peyniri almadan dönmeyin. Bir de ağaç köklerinden figürler yapan ve birbirinden güzel eserler çıkaran yapan Ahmet Kezer Usta’nın  yaptığı birbirinden güzel el emeği ürünlerini görmeden hatta almadan gelmeyin derim. 

  

Maşukiye Gezi Planı için tıklayınız 

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

3 Responses to “Maşukiye”

  1. asdg Says:

    Maşukiye ye gitmişken Kartepeye de gitmeniz tavsşye olunur 🙂

  2. nuray boz Says:

    marşukiye gercekten gidilecek yer ama asla rehprsiz gezmeyin bu hafta oradaydım bir turla biryere uğradık yemek yiyelim diye resturant sahiplerinden işitmediğimiz hakaret kalmadı neredeyse kazma körek dövmedikleri kalmadı rezilliğin bukadarı olur eğer yolunuz oralara düşerse özellikle pınar alabalık resturanta uğramayın biz dövülmeden geldiğimize şükrediyoruz okadar müşteriye doymuşlarki 50kişilik gutubu beyenmiyorlar neymiş efendim guruplardan aldıkları para onların otaparkcıların gündeliyimiş

  3. nuray boz Says:

    bizde şelaleyeresturanta gittik çok güzeldi zaten orada gideceğiniz resturantlar vadi ve şelaledir başka tanımıyorum

Leave a Reply