Polonezköy

Polonezkoy

İstanbul’un yanıbaşında ama sanki İstanbul’dan çok uzakta gibi… Nefes almak için, yemyeşil doğayı, masmavi gökyüzünü ve bambaşka bir kültürü yaşamak ve tabii ki biraz olsun şehirden kaçabilmek için Polonezköy her derde deva.

Anadolu yakasında, Beykoz sırtlarında. Avrupa yakasından yola çıkıp ikinci köprüyü geçtikten hemen sonra Kavacık çıkışından yaklaşık 12 km. uzaklıkta Polonezköy. Hissetmeye daha yolda başlıyorsunuz buranın havasını. Geçtiğiniz yollarda iki taraflı çam ağaçları sizi karşılıyor. Yaklaşık 1000 civarında nüfusu olan bu küçük köy adı gibi Polonyalılara ev sahipliği yapıyor. Tabi zamanla ve yapılan evliliklerden Polonya kökenlilerin sayısı azalmakta.

İsterseniz Cumartesi-Pazar gidip buradaki pansiyonlarda kalabilir veya günübirlik gidebilirsiniz. Günübirlik giderseniz mutlaka sabah erken gidin ki günü doya doya yaşayın. Köy kahvaltısı yapacağınız birçok yer var.

Polonezköy’de otel ve pansiyonlara dönüştürülmüş birçok köy evi var. Her birini de çevreleyen güller, yüksek ağaçlar… Pansiyonların işletmeciliğini de ev sahipleri, yani köyün yerlileri yapıyor. Belki de bu yüzden sıcacık ev ortamını anımsatıyor.

Buradaki kahvaltılara ise aslında brunch demek daha doğru olur neredeyse öğlene kadar devam ediyor. Hiçbir beş yıldızlı otelin menüsünde olmayacak kadar lezzetli omletleri, sobanın üzerindeki çaydanlıktan servis edilen çayları, tel ızgarada kızartılmış sıcacık ekmekleri keyfinize keyif katıyor. Neredeyse tüm Polonezköy’de ki mekanlarda aynı servis kalitesini bulabilirsiniz.

Piknik ve mangal keyfi de bir diğer seçenek. Özel Piknik Park alanına küçük bir ücretle girebilirsiniz. Bu alanda çeşitli piknik yapabilir veya alan içindeki cafe-restorantlarda vakit geçirebilirsiniz.

Yaklaşık 5 km.lik bir yürüyüş parkuru var. Burada bisikletlere de binebilirsiniz. Özellikle köyün arka tarafındaki derenin olduğu parkurda yürümeden dönmeyin.

Polonezköy’de her yıl Haziran ayında bir de Kiraz Festivali düzenleniyor.

Köyün girişinde sağ ve sol taraftaki taze meyve-sebze satan köylülerden alışveriş yapmayı unutmayın. Buradan alacağınız kirazların tadını hiçbir yerde bulamayacağınıza emin olabilirsiniz. Ayrıca el yapımı cam ürünler ve ev reçellerinden de almanızı tavsiye ederiz.

Polonezköy’ün doğasıyla, keyfiyle ve kültürüyle tanışmak için zaman kaybetmeyin.

 

Polonezköy Gezi Planı için tıklayınız

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

Leave a Reply