Bursa Gezi Plan

İstanbul dan Bursa’ya okul gezisi yapmak istiyoruz haziran ayında yardımlarınız için çok teşekkürler

gezihane‘den merhaba,

Öncelikle seyahat planınızı yaparken Gezi Plancımıza danıştığınız için teşekkür ederiz.

Bursa’yı gezmek için ne kadar vakit ayırdınız bilemiyoruz fakat Bursa, gezmesi kolay bitecek ilimiz değil. Tarihinden doğasına, yeşilinden mavisine, dağından ormanına, karından güneşine, denizinden gölüne, iskenderinden köftesine, kaplıcasından kumsalına, ipeğinden havlusuna kadar tam bir kültür mozaiğidir.

Yaz aylarında dolayısıyla Haziran’da Bursa’nın genelde sıcak olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. 

Bursa’ya günübirlik bir gezi yapıyorsanız, şehir merkezi ve çevresini gezmenizi tavsiye edebiliriz.

Bursa yıllar boyu Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapan bir şehir olması ve sonrasında da önemli merkezlerinden biri olması sebebiyle çok önemli tarihi eserlere sahiptir.

Bursa deyince ilk akla gelen mimari yapı şüphesiz Ulu Cami’dir. 1402 ‘de Yıldırım Beyazid tarafından yaptrılan Ulu Cami Bursa’nın merkezinde, Kapalı Çarşı’nın yakınında, Osmanlı Mimarisi’nin en güzel örneklerinden biridir.

Ulu Cami’nin ve Belediye binası’nın da bulunduğu meydan, Bursa’nın en yoğun, tarihi dokusunu en çok hissettiren yeridir diyebiliriz. Ulu Cami’den aşağı doğru ilerleyip Kapalıçarşı’ya girebilirsiniz. Kapalı Çarşı yine klasik Osmanlı Çarşılarındandır. Kuyumcular, havlucular, çeyizciler… Kapalıçarşı’nın ardından II. Beyazid tarafından yaptırılan, Koza Han Bursa’nın ipek çarşısıdır hem tarihi çarşı niteliği hem birbirinden güzel Bursa ipekleriyle görülmesi gereken yerlerden burası da. Ve yine Koza Han’ı Ulu Cami ile ortasına alan Orhan Camii ve Külliyesi görülmelidir.

Burada gezdikten sonra Bursa’nın sıcak havasında bunaldıysanız, Ulu Camii ‘nin hemen karşısında kalan çay bahçesinde mola vermenizi, acıktıysanız ise Belediye Binası’nın yan tarafında Çiçek Izgara’da nefis Bursa İnegöl Köftesi’nden yemenizi tavsiye ederiz.

Bursa’ da gezilebilecek çok fazla camii, türbe ve tarihi eser vardır. Neredeyse gireceğiniz her sokakta Osmanlı’dan miras kalan bu eserleri görebilirsiniz. Bunlardan en ünlüleri zaman planınız doğrultusunda, Yeşildeki Şehzade Mehmet‘in Türbesi Yeşil Türbe ve Camii, Emir Sultan Camii, Hüdavendigar Camii, Yıldırım Camii’dir.   

Ayrıca Kent Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Osmalı Eserleri Müzesi görülebilecek Müzelerdendir. Ve Tophane’de küçk bir mola verip, yakıcı Bursa havası’nın nasıl bu kadar serinletici bir şekle dönüştüğünü görmelisiniz.  

Heykel Bursa’nın en ünlü meydanıdır. Ulu Camiden Belediye’ye doğru caddeden yürüyerek, sağ tatarfta kalan Heykel’e ulaşılabilir. Burada Atatürk Heykeli görülebilir. Yol üzerinda yine caddenin sol tarafında Ahmet Vefik Paşa Tiyatrrosu, sağ tarafında Bursa’nın ünlü pastanesi Kafkas Pastane’sini görürsünüz ki burada Kestane şekeri ve karyoka denilen dışı çikolata kaplı içi kestane şekeri ezmesi olan müthiş lezzetlerin tatlarına bakabilirsiniz. Heykel’de yine Bursa’nın en meşhur lezzetlerinden İskender İskenderoğlu’nun 1867’den beri dünyaya ün salmış meşhur İskender Kebap’ın tadına burada bakabilirsiniz. Heykel’den aşağı doğru inerken sağ taraftaki Ünlü Caddesindeki İskender’i kime sorsanız gözsterecektir. İskender’i bol tereyağlı ve yanında Şıra içerek yemenizi tavsiye ederiz.

Çekirge, Bursa’nın hem lüks yerleşim yeri hemde semti bir bakıma kaplıcaların da merkezidir. Roma Dönemi’nde kullanılmaya başlayan ve günümüze kadar gelen kaplıcaları tam bir doğal sağlık merkezidir.

Bursa Marmara Denizi’ne kıyısı ile oldukça tercih edilen tatil merkezlerine sahiptir.

Okul gezisi için çok uygun olmayabilir fakat yine de hatırlatmak isteriz ki, Uludağ yolunda başlayan Milli Park günü birlik trekkingler ve kamp kurmak isteyenler için oldukça uygundur.

Bursa’da şehir içi ulaşım taksi dolmuşlarla oldukça kolaydır fakat trafiği biraz bunaltıcıdır.

Bursa‘nın neredeyse her ilçesi hatta köyü kendi başına tarih, kültür ve doğa harikasıdır. İznik, Mudanya, Gemlik, Kurşunlu, Oylat, Cumalıkızık Köyü, İnegöl, Orhangazi, Kemalpaşa…

Bursa‘nın etrafını, ilçelerini ve tarihi Osmanlı köylerini tam anlamıyla gezebilmek için en az 5 güne ihtiyacınız olacaktır.

 

Ve Bursa’dan;

– Ulu Camii ziyaret etmeden,
– Uludağ Milli Parkı’nı gezmeden,
– Çekirge’deki kaplıcaları görmeden,
– Kapalıçarşı’yı ziyaret etmeden,
– Koza Hanı ve Bursa ipeklerini görmeden,
– İskender kebabı ve kaymaklı kemalpaşa yemeden,
– Bursa havlusu almadan 

dönmeyin…

Tavsiyelerimiz konusundaki değerlendirmenizi gezinizin sonunda bizimle paylaşmanızı isteriz.

 

Geziyle ve gezihane’yle kalın…

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

3 Responses to “Bursa Gezi Plan”

  1. ceren Says:

    tarih ödevim için bursada osmanlıdan kalma bir yerleşim yerini kısa filme alıcam bunun için nereyi önerirsiniz cumalıkızık olabilir mi? biraz arka planda kalmış bir yer olursa daha iyi olur bursadan ceren

  2. gezihane Says:

    Cumalızık veya İznik doğru adres olabilir.

  3. Aynur Says:

    merhabalar.40 kişilik bir grup arkadasım gelecek günü birlik gelip dönecekler.sabah kahvaltıdan akşam yemegıne kadar dolaştırmak istiyorum.bana onerıde bulunursanız cok memnun olurum

Leave a Reply