Polenezköy Gezi Plan

Polenezköy’e günübirlik gezi, haziran ayi hafta sonlari olabilir.

Gezihane‘den merhaba,

Öncelikle seyahat planınızı yaparken Gezi Plancımıza danıştığınız için teşekkür ederiz.

Polonezköy, İstanbul’un yakınında doğayla başbaşa zamanlar geçirmek isteyenler için ideal bir yer. İstanbul’un neredeyse içinde olması da özellikle haftasonları gezileri ve piknikleri için tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden. İstanbul’da bunaltıcı sıcakların olduğu bir zamanda bile Polonezköy’de rahat nefes alabileceğiniz serin bir havayla karşılaşırsınız. Haziran Ayı, bu yüzden Polonezköy gezisi için güzel bir zaman.

Polonezköy’e günübirlik gidiyorsanız; piknik alanlarında piknik yapabilir, ata binebilir, faytonla çevreyi gezebilir, bisiklete binebilir, yürüyüş ve doğa sporlarını yapabilirsiniz. Ayrıca çevredeki restaurantlarda da yemek yiyebilirsiniz. Görülebilecek yerler arasında, Polonezköy’ün geçmişini fotoğraflarla görebileceğiniz Zofia Teyze’nin Hatıra Evi, Meryem Ana Kilisesi, Atatürk’ün kaldığı ev, ağaçtan yapılmış heykel sergileri, Kültür Evi, Arıcılık Müzesi sayılabilir. Ayrıca Bisiklet merakınız varsa, Türkiye’nin ilk BMX Bisiklet Parkurunda hoş zamanlar geçirebilirsiniz. Yürüyüş parkurunun da 5 km.lik kolay bir parkur olduğunu hatırlatmak isteriz.

Polonezköy’de konaklamak isterseniz, Country Club, Club Adampol, Adampol Alinda, Gülayım Otel büyük otelleri tercih edebileceğiniz gibi; küçük, sevimli pansiyonlarda kalmak isterserseniz ise Berik, Fredi, Köyevi, Yeji Dohoda Pansiyonları da seçenekler arasındadır. Bu otel ve pansiyonlar hem günübirlik restaurant ve dinlenme tesisi olarak, hem de otel olarak hizmet vermektedir. Dere, Yeşilçam Doğa, Ayşe Teyze Bağ Bahçe, Green House Garden gibi tesisler de piknik alanı ve restaurantları yanında misafirlerine çeşitli aktiviteler sunan tesislerdir. Ayrıca Polonezköy çevresindeki köylerde de bu aktiviteleri sunan birçok tesis bulunmakta. Cumhuriyetköy’de Green House Garden Park, Melek Restaurant, Güzel Vadi; İshaklı Köyü’nde Village Park Resort, İshaklı Köy Garden; Hüseyinli Köyü’nde Kamelya Piknik; Paşamandıra Köyü’nde Kalyoncu Restaurant bunlardan bazıları.

Polonezköy’e gitmişken, köylüler tarafından yol üzerlerinde satılan taze meyvelerden, ballardan, yine köylüler tarafından yapılan cam eşyalardan ve çeşitli hediyelik eşyalardan alabilirsiniz.

Haziran Ayı’ndaki Polonezköy geziniz için diğer bir tavsiyemiz ise, bu geziyi Geleneksel Polonezköy Kiraz Festivali’ne denk getirmeniz. Bu festivelde Polonya danslarını izleyip, köylüler ve misafirlerle birlikte eğlenip, enfes Polonezköy kirazlarından yeme şansı bulabilirsiniz.

Polonezköy’le ilgili daha önce gezihane’de yazdığımız yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz :

Polonezköy yazımız için tıklayınız

Tavsiyelerimiz konusundaki değerlendirmenizi gezinizin sonunda bizimle paylaşmanızı isteriz.

Geziyle ve gezihane’yle kalın…

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

Leave a Reply