Trabzon Gezi Plan

Trabzonda 4 gunluk bir gezi planliyorum kiz arkadasima evlenme teklif etmek icin yardimci olabilirseniz sevinirim.

Gezihane‘den merhaba,

Öncelikle seyahat planınızı yaparken Gezi Plancımıza danıştığınız için teşekkür ederiz.

Gezi Planımızdan önce, gezihane olarak yapacağınız teklif ile adım atacağınız evlilik yolunda, birlikte uzun ve mutlu bir ömür dileriz. Şimdiden tebrikler.

Trabzon, hem ilçeleriyle hem şehir merkeziyle tarihsel geçmişinden gelen eserleri ve kültürüyle gezilip görülecek yerleri, yapılacak şeyleri oldukça çok olan bir ilimiz. Dört gün Trabzon’u gezmek için çok makul bir süre değil aslında. Trabzon’u tam olarak gezebilmek için yaklaşık bir hafta öneririz. Fakat dört gün içersinde de programınızı hızlı ve iyi yaparsanız oldukça dolu bir gezi olabilir, tabii sizin evlilik teklifi için ayıracağınız zaman ve aktiviteyi içinden çıkarmanız gerekir bu sürenin. 

Trabzon denince ilk aklına gelenler; yeşil, yağmur ve karadeniz şivesi olsan gerek. Karadeniz’in asi dalgalarıyla Zigana Dağlarının’nın birleştiği yerde, doğa severler için mükemmel bir yerdir Trabzon. Hava sıcaklığı, Mayıs ve Haziran aylarında 20°- 25°C civarı olup,  30°C’ leri pek göremezsiniz Trabzon‘da. Kışın ise 5 °C’ civarıdır ortalama.

Trabzon, tarihi olarak birçok medeniyetin önemli şehirlerinden olmuştur. Hatta başkentliğini yaptığı imparatorluk olan Trabzon Rum İmpartorluğu’na adını da veren şehirdir. Bu sebepten sınırları içinde, Osmanlı‘dan günümüze ulaşan İslam mimarisi örneklerleri yanında, Hristiyan mimarisinden de birçok örnekler barındırmaktadır.

Trabzon’u gezi planınızı yaparken, bu geziyi merkez ve ilçeleri olarak bölmenizi tavsiye ederiz. Şehir merkezinde şuan Ayasofya Müzesi olarak adlandırılan Osmanlı’nın fethinden sonra camiye çevrilen Ayasofya Kilisesi’ni, Trabzon Müzesi’ni, Soğuksu semtinde bulunan Atatürk Köşkü’nü, günümüze kadar ulaşabilen Trabzon Kalesi’ni, Çarşı mahallesindeki Kethüda Emin Ağa Çeşmesi’ni, Fatih Sultan Mehmet Camii ve Medresesi’ni, Çarşı Camii ve Medresesi’ni, Saraçzade Medresesi’ni, Ortahisar ve Atapark arasındaki  Zağanos Paşa ve Tabakhane Köprüleri’ni, Değirmendere Köprüsü’nü, Vakıfhan diğer adıyla Taşhan diye geçen Çarşı Camii’nin arkasında kalan tarihi hanı, Hatuniye Camii ve yakınındaki Yavuz Sultan Selim’in annnesi olan Ayşe Gülbahar Hatun’un Türbesi’ni, Boztepe’deki Ahi Evren Camii ve Ahi Evren Paşa Türbesi’ni, Hagios Eugenios Kilisesi’ni, Kapadokya’daki kiliselere benzeyen St. Savas Mağara Kiliseleri’ni görebilirsiniz. Ayrıca yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Trabzon sokaklarını dolaşırken, bu saydıklarımız dışında da birçok cami, medrese, kilise, hamam gibi tarihi eserleri görebilirsiniz. Şehir merkezini dolaşmaya biraz yoğun bir tempoyla bir gününüzü ayırabilirsiniz.

Trabzon’a 54 km. uzaklıktaki Maçka ilçesi’nde bulunan Altındere Köyü’ndeki Meryem Ana Manastırı olarak da adlandırılan Sümela Manastırı mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Trabzon gezi planınızda bir gününüzü buraya ve çevresine ayırmanız gerekiyor. Maçka’da Sümela Manastırı’ndan başka Vezelon Manastırı, Gregorius Peristera Manastırı, Hortokop Kalesi, çevredeki köyler ve etraflarındaki kiliseleri görebilirsiniz. Konaklamak için de birkaç otel var bu çevrede.

Gezi planınızda, bir gününüzü de şehre 100 km. uzaklıktaki Uzungöl ve çevresine ayırmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Burası bir doğa harikasıdır çünkü. Hatta aklınızda evlilik teklifiniz ile ilgili bir planınız yoksa burada eşsiz bir doğa manzarası eşliğinde, hoş bir teklifi yapılabilir, bizden söylemesi. Haldizen Dağları’nın eteklerinde, yemyeşil orman eşliğinde, Haldizen Deresi ve Balıklıgöl etrafında yürüyüp; Yaylaönü, Demirkapı, Şekersu Yaylaları’nı; yakındaki Şerah Köyü’ndeki yöre evlerini, biraz yükseklere çıkıldıkça görebileceğiniz irili ufaklı gölleri görmenizi kesinlikle öneririz. Ayrıca konaklamak isterseniz, göl kenarında bungalovlardan oluşan hoş bir tesis de var.

Trabzon’un herbiri neredeyse kendi kadar meşhur olan ilçeleri de görülmeye değer.  Bunlar içinden vaktinize göre özellikle Of, Akçaabat, Çaykara, Tonya, Vakfıkebir, Araklı görülmesi gerekenlerden.       

Trabzon’da ne yiyelim derseniz; hamsiyle yapılmış onlarca lezzeti, Mısır Ekmeği, Kara Lahana sarması, Laz Böreği, Muhlama gibi tatları yemeden dönmeyin deriz. Alışverişi sorarsanız ise kesinlikle ilk akla gelen Trabzon işi takılar olur. Bütçenize uygunsa, Trabzon işi bilezikler, gerdanlıklar, kemerler alabilirsinz. Ama bunların fiyatları saf altın olmalarından dolayı biraz yüksek. İkinci bir alternatif ise bakır ürünlerden satın almak. Trabzon’un bakır işçiliği de çok ünlüdür. Ya da gördükçe Trabzon insanını hatırlayacağınız yöresel kıyafetler de bir seçenek. Fındık ve çayı da unutmamak gerekir tabii ki.   

Trabzon’da toplu taşıma rahat, fakat yine de ilçelerinin de mutlaka gezilmesi gerektiğinden, zaman kaybetmemek ve rahat bir gezmek adına araba kiralama seçeneğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.  

Gideceğiniz tarihi tam olarak belirtmemişsiniz fakat Trabzon’a Temmuz Ayı’nda giderseniz, şenlikleri de görme fırsatını yakalarsınız ki, bu şenlikler Karadeniz Kültürü’nü yakından görüp tanıma fırsatı bulacağınız Karadeniz insanıyla birlikte eğlenebileceğiniz güzel bir fırsattır. Yaylalarda; horonları, kemençeleri, birbirinden farklı Karadeniz yemeklerini bir arada bulabilirsiniz. 

Trabzon’dan hayat boyu hatırlayacağınız, güzel anılarla dönemizi dileriz.   

Tavsiyelerimiz konusundaki değerlendirmenizi gezinizin sonunda bizimle paylaşmanızı isteriz.

Geziyle ve gezihane’yle kalın…    

Karadeniz Gezi Planı için tıklayınız

 Doğu Karadeniz Gezi Planı için tıklayınız 

 Samsun-Trabzon-Rize Gezi Planı için tıklayınız 
 
Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

3 Responses to “Trabzon Gezi Plan”

  1. seher Says:

    mrblr 4 kişi özel aracımızla karadeniz turuna çıkmak istiyoruz bu cuma yola çıkıcaz.nereleri gezip nerde konaklayacağımızı bilmiyoruz.süre olarak sıkıntımız yok.sadece bilgi sahibi değiliz..sizlerler irtibata geçebilirsem sevinirim..

  2. burhan çetin Says:

    bır günlük trabzon gezısınde neler yapılabılır

  3. emine çetin Says:

    mrh biz okul gezisi planlıyoruz. Aksaray dan başlayarak doğu Karadeniz turu bize yardımcı olabilirmisiniz acaba tşk ederiz iyi çalışmalar

Leave a Reply