Ankara Gezi Plan

Merhaba,
Bu c.tesi eşimle birlikte kendi aracımızla Ankara’ya gideceğiz.Ankara’da saat 17.30 civarı olmamız gerekiyor. Dönüşümüz pazar günü. C.tesi gününü yolda bir yerlere uğrayarak geçirmek istiyoruz. Pazar günü de Ankara’da biraz vakit geçirip; 18.00 gibi oradan çıkmak istiyoruz. Bize hem c.tesi, hem de pazar için öneri de bulunur musunuz? Yardımınız için teşekkürler 🙂

 

gezihane‘den merhaba,

Öncelikle seyahat planınızı yaparken Gezi Plancımıza danıştığınız için teşekkür ederiz.

Hafta sonu yapacağınız küçük seyahatiniz için, ideal bir gezi planı yapmaya çalışalım. Seyahatinizin çıkış noktasını yazmamışsınız, bu sebepten İstanbul olarak alıyoruz.   İstanbul – Ankara arası yaklaşık 5 – 5,5 saatlik bir yol. Bu yol üzerinde mola verebilir ve Bolu üzerindeki yerlerde saate göre güzel bir kahvaltı yapabilir ya da yemek yiyebilirsiniz.

Cumartesi akşam üzeri Ankara’da olacağınızdan o akşam Ankara sokaklarında, meydanlarında zaman geçirebilirsiniz. Özellikle Tunalı Hilmi Caddesini tavsiye ederiz.  Yine aynı akşam Altınpark’ta güzel vakit geçirip, yemek yiyebilirsiniz. Yine Gençlik Parkı’na gidebilirsiniz. Atakule’yi de görmelisiniz. Ankara’nın simgesi olan, Atakule’nin en üst katında gece saat on bire kadar açık olan döner restaurantda yemek yiyebilirsiniz. Ama fiyatlar biraz yüksek.

Ankara deyince ilk akla gelen Anıtkabir olur, Pazar günü gezinize Anıtkabir’den başlayabilirsiniz. Burada Anıtkabir yanında, Müzeyi, Misak-ı Milli ve İnkılap Kuleleri’ni görebilirsiniz. Ardından Ankara’nın sembolü Ankara Kalesi’ne kesinlikle çıkmalısınız. Yine Ankara’nın diğer bir sembolü Hacı Bayram Camisi’ni ve yakınındaki Augustus Tapınağı’nı görebilirsiniz, Ulus’taki İlk Meclis Binası’nı da görmelisiniz. Pazar günü kalan vaktinize ve ilginize göre Etnografya ve Anadolu Medeniyetleri Müzeleri’ni de görmenizi tavsiye edebiliriz.

Ankara’dan Atatürk Orman Çiftliği’ne gitmeden, burada gezmeden ayrılmayın. Alışveriş Merkezlerini de görmek istiyorum Ankara’da derseniz, Ulus ve Kızılay civarında buraları görebilirsiniz. Ayrıca Çankaya’da Cumhurbaşkanlığı Köşkü de görülebilir.

Hava yazın Anka’da bunaltıcıdır. Bunu düşünerek öğle saatlerinde çok fazla açık havada kalmamanızı tavsiye ederiz. 

Ankara gezilecek çok yeri olan bir şehir, şehir merkezi içinde gezilecek yerler olduğu gibi çevresinde de çok fazla gezilecek yer var fakat sizin zamanınız az oluğundan gezebileceğiniz yerler sınırlı olacaktır. Bu sebepten gezi planınızı sizin zaman planınıza uygun olarak yapmaya çalıştık. Güzel bir hafta sonu geçirmenizi dileriz.

Tavsiyelerimiz konusundaki değerlendirmenizi gezinizin sonunda bizimle paylaşmanızı isteriz.

Geziyle ve gezihane’yle kalın…

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

2 Responses to “Ankara Gezi Plan”

  1. rachel Says:

    Bu yazılar ne zaman yayınlanmış bilmiyorum ama Ankara’ya gidenler için yeni sayılan bir adres olan restorasyonunun bir kısmı tamamlanan Ankara Ramazan eğlencelerinin merkezi meşhur Hamamönü’nün anılmaması bir nebze hoşgörülse de Ankara Kalesi’nin adının bile geçmemesine şaşırdım.Çıkrıkçılar yokusundan sağlı sollu minik dükkanların arasından tırmanıp, Pirinç Han^da antikacıları görüp çay içtikten sonra (veya yokuşun yukarısında müteveffa Erzurumlu Çaycı amcanın yeğenlerinin çay ocağında) Kale kapısının önündeki yerel ürünler pazarından eski Ankaralılar gibi ceviz,kayısı, pirinç fasulye gibi erzakınızı düzdükten sonra Kale’yi ve içindeki restoranlardan birini seçebilir sonra da Kale’nin tepesinden Ankara’ya bakabilirsiniz.
    Dönüşte Kale kapısının karşısında Koç Müzesini ,restore edilen Çengel Han’ı görüp el sanatları dükkanlarından Ankara-Nallıhan oyalarından aksesuarlar alabilirsiniz. Yalnız aynı yoldan değil bu kez Kale kapısının sol tarafından aşağı inerken Aslanhane camiini ziyaret edip diğer antikacıları ve hediyelik eşya dükkanlarını görebilirsiniz. Sipariş üzerine eski tip mobilyalar yapan dükkanları da gezin derim.
    Ayrıva popüler eğlence mekanlarından Kızılay Sakarya caddesi ve öğrenci gençliğin buluşma yeri Yüksel caddesi de zikredilmeye değer.

  2. rachel Says:

    Yine Bahçelievler 7.Caddede piyas ayapmadan da dönülmemelidir ki güzel güzel bir çok kafelerle müsemmadır.Gaziosmanpaşa’daki Arjantin Caddesi daha da şükeladır…Yeşlilliklerde ferahlamak isteyenler için Seğmenler ve Botanik Parkları da eklenmelidir. Ancak köpeklere ve yan ürünlerine dikkat

Leave a Reply