Doğu Karadeniz Gezi Plan

Öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkür ederim.

20 Haziran Cumartesi günü Ankara’dan yola çıkarak  24 Haziran Çarşamba günü akşam saatlerinde Tokat’ta olmamız gerekiyor. Özel arabamızla ailece yapmak istediğimiz gezi için özellikle Trabzon, Rize İl merkezleri, Uzungöl ve Ayder Yaylası görmek istediğimiz yerler. Ancak 3 ve 6 yaşlarında 2 adet çocuğumuz bulunması nedeni ile uzun yürüyüşler yapma şansımız pek yok.

Bu bilgiler ışığında özellikle nerelerde konaklamamız gerektiği ve seyahat planı hakkındaki görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 

gezihane‘den merhaba,
Öncelikle seyahat planınızı yaparken Gezi Plancımıza danıştığınız için teşekkür ederiz. Karadeniz’de gezmek istediğiniz yerler için büyük ihtimalle siz de planınızı yaparken düşünmüşsünüzdür ki hem az bir süre ayırmışsınız hem de otomobille gidecek olduğunuzu, küçük çocuklarınızın da olduğunu düşünerek sizin için zorlu ve yorucu gezi olacağını en başta söylememiz gerekiyor. Gitmek istediğiniz yerlere göre yapabileceğimiz en uygun planı yapmaya çalışalım.

 

Öncelikle Ankara’dan yola çıkıp, Rize’ye kadar yaklaşık 830 km.’lik bir yol gideceksiniz çocuklarınız dolayısıyla hız kontrollü gidiyor olmanız ve ihtiyaçlarınız nedeniyle yaklaşık 16 saatlik bir yol olacaktır. Bu yol üzerinde yine çocukarınız dolayısıyla Tokat’ta mola verip bir süre dinlenip, Giresun’da konaklamanızda fayda var. Sonrasında Tokat’a gidecek oluşunuzdan, Tokat’ta vakit kaybetmezsiniz fakat Giresun’u da görelim derseniz, tarihi Giresun evlerini görmenizi tavsiye ederiz. Merkezde kalınabilecek oteller bulabilirsiniz. Çocuklarınız dolayısıyla, 1 gece de olsa iyi bir otelde kalmanızda fayda var. Giresun’da New Jasmin Otel’i tercih ederbilirsiniz; bunun dışında Kittur Otel, Giresun Otel de tercih edilebilir.
 
Giresun-Rize arası sahil şeridinden giden yaklaşık 210 km.’lik bir yol var. Trabzon’dan geçerek, Rize’ye ulaşacaksınız. Buraya ulaşmanız planımıza göre gezinizin 2.gününün sonu olacaktır. Akşam saatleri de olsa, Rize Kalesi’ni, Caferpaşa Camii’ni aynı gün içinde göremeye çalışın. Rize Şehir Merkezi’nde bir tur atın. Gece konaklamak için Dedeman Otel veya Grand Çavuşoğlu Otel’i tercih edebilirsiniz yalnız bunların fiyatları biraz yüksek olur derseniz şehir merkezi’ndeki Kaçkar Oteli de tercih edebilirsiniz. Ertesi gün Ayder Yaylası’na doğru yola çıkabilirsiniz. Rize Şehir Merkezi’nden Ayder Yaylası’na yaklaşık 90 km.’lik yolunuz var. Burada yayla evleri, şelale, çamlarla kaplı yamaçlar, yemyeşil doğa, yüzlerce çeşit rengarenk çiçek, şifalı kaplıcalarla bir gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. Özellikle belirtmiş olduğunuz üzere, sadece trekking değil, çevredeki kaplıcalardan, yeşilden, doğadan, faydalanabilir, karadeniz yemeklerini tadabileceğiniz yerlerde yemek yiyebilir, yaylada küçük gezintiler yapıp temiz havayı soluyabilirsiniz. Bir de buradan bal almayı unutmayın. Gece yayla da konaklayabilme şansınız olursa, yayla evlerini tercih edebilirsiniz, daha önce yayla evinde kalmadıysanız farklı bir deneyim olacaktır  Fakat çocuklarınızdan dolayı bu karar sizin.

Ertesi gün Trabzon’a doğru yola çıkabilirsiniz. Uzungöl Ayder arası 130 km. .Uzungöl bir doğa harikası. Burada da küçük gezntiler yapabilir, doğanın ve temiz havanın tadını alabilirsiniz. Trabzon’da gezilecek çok yerler çok olduğundan bunları aynı güze sığdırmanız mümkün olmayacaktır ama gitmişken Sümela Manastırı’nı, görmenizi tavsiye ederiz. Trabzon şehir merkezi’nde de gezip, gece Zorlu Grand, Horon, Uzunkum veya Demirgrand Otelleri’nde konaklayabilirsiniz. Ertesi sabah Trabzon’dan yola çıkarak yaklaşık 390 km.lik yol sonunda Tokat’a ulaşabilirsiniz.

Ayrıca gezinizden önce konaklamak istediğiniz otellerle iletişime geçmeniz ve rezarvasyonunuzu yaptırmanız, zaman kısıtınız açısından sizin için iyi olacaktır.

Tavsiyelerimiz konusundaki değerlendirmenizi gezinizin sonunda bizimle paylaşmanızı isteriz. 
Geziyle ve gezihane’yle kalın…
 
 Karadeniz Gezi  Planı için tıklayınız
 
Samsun-Trabzon-Rize Gezi  Planı için tıklayınız
 
Trabzon Gezi  Planı için tıklayınız
Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

7 Responses to “Doğu Karadeniz Gezi Plan”

 1. aycan Says:

  merhaba eşimle birlikte kendi aracımızla siirtten yola çıkarak bir hafta kadar karadeniz turu yapmak istiyoruz geziye başlamak için en uygun yer neresi olabilir nasıl bir güzergah önerirsiniz yardım ederseniz çok memnun oluruz .şimdiden çok teşekkür ederiz

 2. Osman Kavci Says:

  27.10.12-3.11.12 tarihleri arasında Trabzon dan başlayarak karı-koca otobüsle doğu karadeniz turu düşünüyoruz. Bize ne önerirsiniz?

  Cevabınıza şimdiden çok teşekkürler.

 3. NURDAN Says:

  Merhaba, bayram sonrası İstanbul’ dan çıkıp 1 hafta Karadeniz Turu yapmayı planlıyoruz. Ben Ordulu’yum. 3,5 yaşında ki kızımı Ordu Perşembeye anneme uğrayıp oraya bırakmayı planlıorum. 4 kişi gideceğiz. Rize, Trabzon da kalabileceğimiz uygun yerler önerebilir misiniz? Güzergah olarak da yardım ederseniz çok memnun oluruz.

  Teşekkürler

 4. AYLİN ERGÜL Says:

  merhaba
  eşimle birlikte temmuz sonu ağustos başı toplam 15 gün motorsikletle karadeniz turu yapmayı planlıyoruz.bize rota çizmemizde ve kalabileceğimiz yerer konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim

 5. Vahit KAHRAMAN Says:

  Erzurumdan hareket edip tokatta sonlnacak bir gezi planına ihtiyacımız var tokatta bir gece konaklamamız gerek süre 4 gece 3 gündüzümüz var.yardımcı olursanız sevinirim. dönüş tekrar erzurum olacak

 6. ali Says:

  slm ben izmirden 4 günlüğüne aydere gitmek istiyorum ama 10 aylık kızım var nasıl biseyahat önerirsiniz hava şartlarıda yağışlı hava durumundan değer mi bunun için sizden bilgi almak istiyorum ayrıca izmirden daha yakın biyerde önerebilirmisiniz teşekkür ederim

 7. mehmet Says:

  malatyadan 17 kişilik ailemle doğu karadenize kendi minübüsümüzle gelmeyi planlıyoruz ama nerde kalacagız nereleri gezeceğiz pek bilgimiz yok otel 3 yıldızlı olup kadın erkek havuzları ayrı olan sabah ve akşam yemekleri olan ucuz bir otel arıyoruz yardımcı olurmusunuz

Leave a Reply