Karadeniz Gezi Plan

merhabalar;

biz birkaç arkadaş olarak karadeniz turuna çıkmak istiyoruz. kalınacak yerler,yörelerin ünlü yemekleri,gezilmesi görülmesi gereken yerler itibaryile bize yardımcı olursanız çok memnun olurum.

şimdiden çok teşekkür ederim.

gezihane‘den merhaba,

Öncelikle seyahat planınızı yaparken Gezi Plancımıza danıştığınız için teşekkür ederiz.

Karadeniz gezinize ne kadar zaman ayırdınız bunu yazmamışsınız fakat tüm Karadeniz Bölgesi gezisi için birkaç hafta yetmez diyebiliriz; hatta Sinop, Trabzon, Artvin, Rize gibi 4-5 günde bitiremeyeceğiniz şehirler var Karadeniz’de. Gezi Planımızdan önce bunu belirtmemiz gerekir. Bizim gezihane olarak size önereceğimiz seçenek Karadeniz gezinizi; Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz gezisi olarak iki ayrı gezi şeklinde düşünerek öncelikli olarak görmek istediğiniz bölgeler ve tabii vaktinize göre bu yönde bir tercih yapmanız. Bu sebepten, biz de bu planımızda sizin için hem Batı Karadeniz gezisi, hem Doğu Karadeniz gezisi olarak iki farklı gezi planı yapacağız.

Batı Karadeniz gezinize, eğer Bolu ve Abant’ı görmediyseniz bu bölgeden başlamanızı öneririz, bu mevsimde de çok güzeldir. Bolu Abant çevresi, Aladağ Yaylaları, Yedigöller gezilebilir. Özellikle Abant civarında konaklamak için birçok seçenek var. Burada isteğe göre bir gece konaklayabilirsiniz. Devamında sahil şeridinden Zonguldak’a geçebilirsiniz. Zonguldak mağraları ile ünlüdür. Gökgöl, Cehennemağzı Mağaraları; Harmankaya ve Değirmenağzı Şelaleleri; Zonguldak Ereğlisi, Ereğli Müzesi, Halil Paşa Konağı; Karadeniz kıyısındaki Türkali, Kapuz ve Ilıksu Plajları Zonguldak’ta görülmesi gereken yerlerin başında. Hava durumuna göre denize girmek hoş olacaktır burada. Zonguldak’a gidipte Uğmaş Çorbası’nı tatmadan gelmeyin. Ayrıca Haziran ve Temmuz Ayı Zonguldak’ta festival aylarıdır,gideceğiniz tarihlere göre bunu raştırmayı unutmayın. Zonguldak’tan Safranbolu’ya geçip, meşhur Safranbolu Evleri’ni group, burada en az bir gece konaklamanızı tavsiye ederiz. Batı Karadeniz’de görmeden gelmeyin diyebileceğimiz Safranbolu hakkında daha detaylı bilgi için Safranbolu yazımızı okumalısınız:

Safranbolu yazımız için tıklayınız 

Ve Amasra… Amasra, Batı Karadeniz denince ilk akla gelen yerlerden biri… Safranbolu’dan Amasra’ya giderken Kuş Kayası yol Anıtı’nı gezip, Amasra’nın en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz Bakacak’ta mola vermenizi öneririz. Amasra’da Amasra Kalesi’ni, Kilise Camii’ni, Karanlık Kapı’yı, Kemere Köprüsü’nü, Küçük Liman ve Büyük Limanları, Direkli Kaya ve Ağlayan Kaya’yı, Oymacılar Çarşısı’nı, Amastris Hamamı’nı, Boztepe’yi gezmenizi ve sahildeki balıkçılarda balık ve Amasra yemeklerini tatmanızı tavsiye ederiz. Şirin Amasra Pansiyonları’nda hem temiz, hem uygun fiyata konaklayabilirsiniz. Ertesi gün Sinop’a doğru yola çıkabilirsiniz.

Tarihi çok M.Ö. 5. yüzyıla dayanan bir sonraki durağınız olan Sinop, müthiş bir doğal güzelliğe sahiptir. Burada, Karadeniz’in en kuzey ucu olan İnceburun’u, Sinop Kalesi’ni, Müze’yi, doğal sit alanı olan Akliman ve Hamsilos Koyu’nu, Sarıkum Gölü ve çevresini, Boyabat ve Durağan’daki yaylaları, Ayancık’taki İnaltı Mağarası’nı görmelisiniz. Ayancık’ta kalabileceğiniz pansiyonlar bulabilirsiniz. Sinop’ta nokul, kaşık çıkartması, katlama yemeğinden yemeyi ve limandaki çay bahçelerinde oturup mis gibi Karadeniz çayı içmeyi unutmayın. Sinop için bir, belki iki gün konaklama iyi olacaktır.   

Sinop’tan sonra, içerlere, Çorum’a doğru ilerleyebilirsiniz. Çorum, Hititler’in başkentidir. Tarihin ne kadar içinde bir kent olduğu buradan bellidir zaten. Boğazkale’de Yazılıkaya Açıkhava Mabedi, Boğazkale Müzesi; Alacahöyük’te Arslanlı Kapı, Kral Kapı, Büyük Kale, Büyük Mabedi, Alacahöyük Müzesi, Sfenksli Kapı, 13 Kral Mezarı; Çorum merkez’de, Çorum Müzesi, Hıdırlık Camii ve Türbesi, Ulu Camii ve Saat Kulesi, Katipler Konağı, İskilip’te Şeyh Muhittin Yavsii Camii, İskilip Kalesi ve Kaya Mezarı, İncesu Köyü ve İncesu Kanyonu görülmesi gereken yerler. Ayrıca Kös Dağı’nın zirvesinde Abdullah Yaylası’nda konaklamak çok ilginç bir deneyim olacaktır. Çorum’da bir gece kalınabilir. Burada, Keşkek, İskilip Dolması, Çatal Aşı, çorum Baklavası yemeden ve Çorum Leblebisi almadan geçmeyin.        

Amasya, Batı Karadeniz’de diğer bir şehir. M.Ö 2500’lere dayanan tarihi ile sizi Hititler’e, İskitler’e götüren, Osmanlı İmparatorluğu’nun şehzadeler şehri olan bir tarih şehridir. Yeşilırmak ikiye böler şehri. Hazeranlar Konağı, Sultan II. Bayezid Külliyesi, Amasya Kalesi, Gökmedrese, Burmalı Minare, kaya mezarları, İstasyon Binası şehir merkezinde görülecek yerler. Bir de Merzifon’u var Amasya’nın ve tabii ki Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’sı, buraya da gidebilirsiniz. Borabay Gölü de Amasya’da görülecek yerlerden, burada alabalık yemeyi unutmayın. Tercihe göre Emin Efendi Konakları ve Büyük Amasya Oteli kalabileceğiniz yerlerden. 

Batı Karadeniz Gezisini Samsun ile noktalayalım…

Samsun – Trabzon – Rize geziniz için daha önce gezihane’de yayınladığımız gezi planından faydalanmanızı öneririz:

Samsun-Rize-Trabzon Gezi Planı için tıklayınız

Bu şekilde yaklaşık bir haftada güzel ve hızlı bir Batı Karadeniz Turu yapmış olursunuz.

Gelelim Doğu Karadeniz Turuna… Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Artvin…

Tokat’ta; Tokat Kalesi, Taşhan, Ali Paşa Camii, Gökmedrese Tokat Müzesi, Sümbül Baba Türbesi,  Mevlevihane, Saat Kulesi, Meydan Camii, Ali Paşa Hamamı, Yağıbasan Medresesi, Ulu Cami, Hıdırlık Köprüsü, Halit Sokağı, Ballıca Mağarası, Zinav Gölü, Kaz Gölü, Topçam ve Selemen Yaylaları görülebilecek yerlerden. Tokat Otel kalınabilecek  yerlerden. Ayrıca Tokat’tan Tokat Kebabı yemeden gelmeyin. Tokat’ta bir gün kalınabilir veya yola devam edilip gece Ordu’da da geçiriebilir.    

Ordu, fındığın anavatanıdır. Ordu’da eşsiz bir manzaraya sahip Boztepe, Yaraşlı köyündeki Ayvadüzü Mağarası; Türkiye´nin en ünlü yaylalarından Çambaşı Yaylası ve Seyit Tepesi vardır, burada konaklamayı tavsiye edebiliriz. Ordu Samsun karayolu üzerindeki doğa harikası Yasonburnu Yarımadası, Truvalılar’ın Argonot Efsanesi’yle anılır. Gölköy de görülecek yerlerdendir. Ordu’da Kara Lahana çorbası, sarması, diblesi ve kaygananın tadına bakın, bir de süzme yoğurtlarından tatmayı unutmayın. Birde Fındık almayı… Ordu’da bir veya iki gün konaklayabilirsiniz.

Giresun, Karadeniz’in tek adasına sahip olan şehirdir. Burada, Giresun Kalesi’ni, Zeytinlik Mahallesi’nde Geleneksel Giresun Evleri, Seyyit Vakkas Türbesi, Gogora Kilisesi, Kuvâ-i Milliye ve Osman Ağa Müzesi, Kümbet Yaylası, Aymaç tepesi ve tabii ki Giresun Adası görülecek yerlerden. Ada’ya hergün sefeler düzenleniyor. Ayrıca Giresun’un plajları ünlüdür. Giresun’da da yine yaylalar Karadeniz’in ruhuna uygun olarak en iyi konaklama yerleridir diyebiliriz. Bunun yanında Otel New Jasmin de kalınabilecek yerlerden. Merkezde başka oteller de bulabilirsiniz. Bir gece kalınabilir, iki gece Giresun için daha iyi olacaktır.

Giresun’dan Gümüşhane’ye geçebilirsiniz. Burası, mağraları çok olan bir şehrimiz. Karaca, Akçakale, Arılı bunlardan bazıları. Tomara Şelalesi, Limni Gölü, Örümcek Ormanları, Kelkit Çayı görülecek yerlerden. Lemis, Mantı Çorbası, Siron, Fırın Erişte Gümüşhane’de tatmanız gereken tatlar. Giresun’dan sonra aynı gün içersinde konaklamadan Trabzon’a geçilebilir. Trabzon gezinizde üç veya dört gün ayırmanız gereken bir şehir.

Detaylı Trabzon gezi planı için Trabzon gezi planımız çok faydalı olacaktır:

Trabzon Gezi Planı için tıklayınız

Rize’yi yine daha önceki gezi planımızdan okuyabilirsiniz. Rize’nin her ilçesi ayrı ayrı gezmeye görmeye değer. Rize yeşilin onlarca hatta belki yüzlerce tonunu bulacağınız, çayı, hamsisi, yaylalarıyla tipik bir Karadeniz hatta Laz kenti diyebiliriz. Rize Kalesi, İslampaşa Camii, Cafer Paşa Camii; Çayeli’nde Çayeli Kalesi; Çamlıhemşin’de Zilkale; Pazar ‘da Kız Kalesi görüp,  Ayder Kaplıcaları’nı gezebilirsiniz. Rize’de konaklamak isterseniz Dedeman Otel gibi oteller lüks oteller yanında Yayla evleri veya pansiyonları tercih edebilirsiniz. Rize’de ayrıca Anzer Balı’nı tatmanızı hatta almanızı, Hamsili Pilavı ve Laz Böreğini yemenizi, bir de çay bahçelerinde Rize çayı içmenizi tavsiye ederiz. Çayeli’nde denize de girebilirsiniz.

Ve Karadeniz’in en uç noktası Artvin… Türkiye’nin dolayısıyla Karadeniz’in kuzey doğusunda eşsiz doğal güzelliklere sahip bir şehir burası. Sadece bir haftanızı Artvin’e ayırın desek abartmış olmayız. Ve Artvin gezisi planlıyorsanız tavsiyemiz acele etmeniz çünkü her yıl haziran ayının dördüncü haftası, Artvin’de şenlik zamanıdır. Artvin’e 8 km. uzaklıkta olan, Kafkasör Yaylası’nda, Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali düzenlenmektedir. Halk Oyunları, Boğa Güreşleri, yöresel yemekler ile tam bir şenliktir burası. Şehir, Çoruh nehri ile ikiye bölünür. Oksijen deposu ormanları, eşsiz doğası, yaylaları, krater gölü, tarihi kiliseleri, kalesi ile hem turzim cenneti, hem bir doğa harikasıdır. Artvin’de turizm merkezi Kafkasör Yaylası başta olmak üzere Yaylaları,  Kaçkarlar’ı, Camili-Gorgit ve Camili-Efeler Doğal Koruma Alanlarını, Borçka Karagölleri ve Şavşat Karagöl’ü, Cehennem Deresi Kanyonu’nu görmeden, Çoruh Nehri’nde rafting yapmadan, Kaçkarların tadına varmadan gelmeyin deriz. Püşürük Çorbası ve Kuymak yemeklerini, Hasuta ve Ballı Lokum tatlılarını da mutlaka deneyin. Artvin’de kalınabilecek yer olarak Kaçkar Pansiyon ve bunun gibi yayla evlerini tercih edebilirsiniz. 

Güzel bir Karadeniz gezisi yapmanız için bir tavsiyemiz de ulaşımla ilgili olabilir. Karadeniz’i Şile’den başlayarak deniz yolu ile liman liman dolaşmak ta vaktiniz ve imkanınız varsa çok zevkli olacaktır.

Tavsiyelerimiz konusundaki değerlendirmenizi gezinizin sonunda bizimle paylaşmanızı isteriz.

Geziyle ve gezihane’yle kalın…

 

Doğu Karadeniz Gezi Planı için tıklayınız

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

11 Responses to “Karadeniz Gezi Plan”

 1. zeren Says:

  Merhabalar.
  Mayıs ayında nişanlım ve özel aracımızla Batı Karadeniz turu yapmak istiyoruz. inşallah seneyede Doğu Karadeniz kısmet olur diyerek bu tatil için 14 günümüzü ayırdık. Fakat yapacağımız tatille ilgili bir planımız yok ve nasıl yapacağımızıda bilmiyoruz.14 günde Batı Karedenizi olabildiğince detaylı gezmek istiyoruz. Yaylaları,kalınacak yerler,yörelerin ünlü yemekleri,gezilmesi görülmesi gereken yerlerle ilgili bize yardımcı olur,bir gezi planı çıkarabilirseniz nişanlım ve ben çok mutlu oluruz.Başlangıç istanbul. Bolu ve yöresini,safranboluyu gördük,gezdik..Bu yerler planın dışında kalırsa memnun oluruz. Şimdiden tşk ler…

 2. Damla Keleşoğlu Says:

  Merhabalar ;

  sitenizi inceledim ve gezi planı hakkında güzel yönlendirmeleriniz olduğu kanaatindeyim ancak yazınızı okurken bir şey dikkatimi çekti ve buna istinaden bir yanlışı düzeltmek istedim.

  Fındığın anavatanı “Ordu” ili değildir,”Giresun” olmalıdır. bu yanlışı düzeltmenizi rica ediyorum en azından insanların kafasında yanlış yönlendirmeler olmamış olur…

  iyi çalışmalar diliyorum

  Damla KELEŞOĞLU

 3. MEHMET Says:

  MERHABA BENDE 7-10 GÜN ARASI ZONGULDAKTAN BAŞLAYAN BİR TUR DÜŞÜNÜYORUM KARADENİZDE GİDEBİLDİĞİM YERE KADAR TAVSİYELERİNİZİ BEKLİYORUM (ŞAHSİ ARAÇ İLE
  )

 4. keskin Says:

  fındığın vatanı ordu ve giresundur sadece ordu denemez veya sadece giresun iki ilin de fındığının tadı farklıdır ! artık giresun bölgesinde fındık öncekiyıllara bakılarak azalmıştır ordu fındığın merkezi olacak düzeye gelecektir.

  ayrıca karadenizin en uzun 2 sahiline sahip ünye ilçesinide unutmayalım

  saygılar

 5. ÖNER KARASAY Says:

  Merhaba,

  Fındıpın anavatanı Ordu ilidir. Dünyanın en güzel fındığı ve en büyük fındık ekim alanları Ordu’ dadır.

 6. eşenur Says:

  iyi günler , biz iki arkadaş temmuz ayında karadeniz kampı yapmak istiyoruz ve yanımıza bize eşlik edecek 2 kamp arkadaşı arıyoruz

 7. RAMAZAN ÖZTÜRK Says:

  Merhabalar,

  Ben, eşim ve 1 yaşındaki oğlumla beraber bir karadeniz turu yapmak istiyorum. Zonguldaktan çıkıp Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin gezmeyi planlıyoruz ve bunuda 1 hafta içinde yapmak istiyoruz. Yalnız yenilmesi, görülmesi gereken yerler hakkında her kafadan bir ses çıkmış görüyorum internet sitelerinde. Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz. Bayramdan sonraki gün geziye çıkmayı planlıyorum.

 8. nevin Says:

  merhaba, yurt disinda yasiyoruz. yazin tatil icin tr ye, bursa ya gelecegiz. gelisimiz ramazan ayina denk geliyor, bayrami gecirip bir hafta sonra tekrar geri donecegiz. 8 ve 6 yasinda iki cocugumuz ile bir haftalik bir tatil dusunuyoruz. karadeniz e hic gitmedik. yazin karadeniz serin olur diye tahmin ediyoruz. ramazanda karadenizde ne gibi aktiviteler onerirsiniz, nerelere gidebiliriz ve nerelerde kalabiliriz? veya ramazanda gidebilecegimiz baska gezi onerileriniz olabilirmi?

 9. hatice Says:

  antalyadan öğrenci grubumla samsun ordu giresun trabzon ve rize uzanan bir gezi yapmak istiyorum.nereler gezililmeli nerede kalınmalı en yakın bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.gezi 4 gece 5 gündüz olacak

 10. tuba Says:

  samsunda aile ziyareti yaptıktan sonra doğu karadeniz turu yapmak istiyoruz.ancak Giresun ve orduyu atlayıp Trabzon rize ve Batum’a gitmek istiyorz. max.3 gece 4 gün planladık bu süre zarfında öz. nereleri gezmeliyiz. teş. ed.

 11. eda senkal Says:

  Cat yaylası kesinlikle gorulmeli. Ayderi bosverin.cinciva’da durmaya ve Lazika ‘da çay içmeyi ihmal etmeyin. cinciva zilkale yolunda. Lazika ise ayder yolu uzerinde 3.km’de. 20 çeşit el yapımı çayları tatmak yayla yorgunlugunu alıyor.

Leave a Reply