Antalya & Manisa Gezi Plan

Kendi arabamızla adıyamandan antalyaya oradan manisa ve balıkesire geçeceğiz. sondurak bursa olup bu yol güzergahında nerelere gidebiliriz. tarihi ve turistik yerlerin nerelerde olduğu km. uzaklıları ve kısaca bilgi albileceğim bir tatil planı oluşturabilirseniz sevinirim.

gezihane‘den merhaba

Öncelikle seyahat planınızı yaparken Gezi Plancımıza danıştığınız için teşekkür ederiz.

Tatilinizin ne kadar süreceğini yazmamanızla birlikte uzun bir yolculuk sizi bekliyor diyebiliriz. Adıyaman’dan Antalya’ya yaklaşık 850 km.’lik bir yolunuz olacak. Bu güzergah üzerinde, Osmaniye, Adana ve İçel’den geçerek Alanya ve Antalya’ya ulaşabilirsiniz. Yol üzerinde İçel’de mola vermenizi tavsiye edebiliriz. Buradan Antalya’ya kadar yolunuz üzerinde bir çok gezilecek yer var. Tatil programınıza göre Alanya’da bir gece konaklamanızı tavsiye edebiliriz. Alanya’da Damlataş Mağrası, Alanya Kalesi, Alanya Müzesi ve Dim Çayı görebileceğiniz yerler.

Antalya’ya giderken yol üzerinde Manavgat ve Side’yi görmenizi, Titreyen Göl’ü, Manavgat Şelalesi’ni, Serik’i ve buradaki Aspendos Antik Keti’ni görmenizi tavsiye ederiz. Antalya’da da bir hatta iki gece konaklamalısınız. Şehir merkezi’nde ve merkeze yakın yerler olarak Kaleiçi, Antalya Müzesi, Hadrianus Kapısı, Eski Antalya Evleri’ni görebilirsiniz. Düden Şelalesi’de Antalya’da görülmesi gereken yerlerden.

Antalya – Manisa arası yaklaşık 430 km. Bu güzergah üzerinde, Korkuteli, Acıpayam’ı geçip Denizli’ye ulaşıyorsunuz. Denizli’de mola vermenizi tavsiye ederiz. Denizli’de, tabii ki Pamukkale ve buradaki Hierapolis St. Katedrali, Kiliseler, St. Philippe Martyrion, Denizli’de ki Yenice ve Tekkeköy Kaplıcaları, Laodikya Antik Kenti ve şehir merkezi’nde Babadağlılar Çarşısı’na, Kaleiçi’ni görmelisiniz. Burada bir gece konaklamak da yolunuzun kalan kısmı için iyi olacaktır. Richmond Otel ve Merkez’de ki Anemon Otel tercih edilebilir. İkinci bir alternatif ise Manisa da konaklamak olabilir.

Denizli üzerinden Sarıköy ve Turgutlu’dan sonra Manisa’ya ulaşıyorsunuz. Manisa’da mola vermenizi tavsiye ederiz. Manisa’da gitmenizi ilk tavsiye edeceğimiz yer Spil Dağı Milli Parkı, buraya uğramadan Manisa’dan ayrılmayın. Hem bitki ötüsü, hem doğal ortamı, hem mitolojisi açısından görülmeye değer bir yer. Apollon ve Artemis’in çocuklarını öldürdüğü Niobe’ye ait Ağlayan Kaya’yı görmelisiniz. Ayrıca yine bu parktaki Sülüklü Göl de görülmeli. Kurşunlu, Urganlı, Sart Kaplıcaları, merkezde ki Ulu Cami, Sultan Camii, Kurşunlu Han, Manisa Müzesi, Sart Antik Kenti de Manisa’da gezilecek yerlerden. Anemon Otel Merkez de kalınabilecek otellerden Manisa’da.

Manisa – Balıkesir arası yaklaşık 140 km. Akhisar’dan geçip Balıkesir’e ulaşırsınız. Balıkesir’den ise yine yaklaşık 145 km.’dir. Bu yol üzerinde Susurluk’ta yol üzerindeki tesislerde mola verip, meşhur Susurluk Ayranı ve Kaşarlı tostundan yemenizi tavsiye ederiz. Susurluk’tan sonra Mustafa Kemal Paşa’ya oradan da Bursa‘ya ulaşırsınız. Bursa’da ki geziniz için daha önce yaptığımız Bursa gezi  planımızdan faydalanmanızı tavsiye ederiz.

Bursa Gezi Planı için tıklayınız


Tavsiyelerimiz konusundaki değerlendirmenizi gezinizin sonunda bizimle paylaşmanızı isteriz.

Geziyle ve gezihane’yle kalın…

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

Leave a Reply