İnebolu-Karadeniz Gezi Plan

İyi gunler biz 4 kişilik bir aileyiz. Ben ve eşim 15 yaşında bir kızım ve 8 yaşında oğlum var. Biz ailece kendi arabamızla temmuz ayı içersinde karadeni turu yapmayı düşünüyoruz.Biz istanbuldan çıkıp memleketim olan karadenizde kastamonunun inebolu ilçesine direk gidip 1 veya 2 gün orada kaldıktan sonra doğu karadenize yaklaşık 1 haftalık tur yapmak için plan yapmayı düşünüyoruz.
2 çocuğumla beraber yolculuk yapmamdan dolayı karadeniz turunun iyi planlamamız gerektiğini düşünerek İnebolu’dan yolculuğa başlıyarak gideceğimiz şehirler,görülecek yerler,uygun kaliteli konaklama yerleri ve yoresel yemek adresleri ve ulaşım güzergahımız için sizin tavsiyelerinizi bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.
Şimdiden sizlere teşekkür ederim.


gezihane‘den merhaba

Öncelikle seyahat planınızı yaparken Gezi Plancımıza danıştığınız için teşekkür ederiz.

İnebolu’dan başlayacağınız Karadeniz geziniz için bizim yol haritası tavsiyemiz, hem fazla yorucu olmaması, hem de belirttiğiniz gibi çocuklarınız olması dolayısıyla çok fazla dolaşmadan ama Karadeniz’i Karadeniz yapan güzellikleri de görerek sahil şeridini takip eden bir plan izlemeniz olacak. Bu bağlamda, İnebolu’dan hareketle, Sinop – Samsun – Ordu – Giresun – Trabzon – Rize ve Artvin’den Hopa’ya kadar yaklaşık 800 km. lik bir güzergah izlemenizi tavsiye edeceğiz.

İnebolu’dan Yakaören, Abana istikametini takip ederek önce İnceburun’a gidip, Türkiye’nin en kuzey ucunu görmenizi tavsiye ederiz. İnebolu – Sinop Merkez arası 140 km. dir.. Sinop’ta Sinop Kalesi, Alaaddin Camii, Sarıkum Gölü, Hamsilos Koyu, Erfelek Tatlıca Şelalesi, Akliman ve Ayancık Sinop’ta görebileceğiniz yerler.

Sinop’la Samsun arası yaklaşık 170 km. Gerze, Bafra, Ondokuz Mayıs’tan geçerek Samsun’a ulaşabilirsiniz. Bafra’dan geçerken Asarkale ve Kaya Mezarları’nı görmeliniz. Samsun’da Atatürk Anıtı, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Amisos Hazineleri ve Ladik Hamamyağı Kaplıcaları’nı görmelisiniz. Ayrıca yine Bafra’nın meşhur pidelerinden yemelisiniz. Gece Samsun’da konaklamanızı tavsiye ederiz.

Samsun Ordu arası yaklaşık 170 km.’lik bir güzergah. Bu yol üzerinde Tekkeköy, Çarşamba, Terme, Ünye ve Perşembe’den geçip Ordu’ya ulaşabilirsiniz. Samsun gezinizin Çarşamba kısmını Ordu yolu üzerinde gezebilirsiniz. Etnografya Müzesi, Yaon Burnu, İbrahim Paşa Camii ve Akkuş Adası görülecek yerler diyebiliriz. Ayrıca Ordu’dan Fındık almadan, süzme yoğurdunu tatmadan, balık yemeden ayrılmayın. Ordu’da konaklayabileceğiniz gibi Giresun’a doğru yola da çıkabilirsiniz fakat aynı gün gezmek için yetecektir. Ordu Giresun arası yakın. Gülyalı, Piraziz ve Bulancak’tan geçerek 45 km. sonunda Giresun’a ulaşırsınız. Giresun Kalesi, Gogora Müzesi, Giresun Adası, Kümbet, Bektaş Yaylaları, Aksu Deresi, Karagöller’I görmelisiniz.

Giresun’dan Trabzon’a giderken yaklaşık 135 km. olan yol üzerinde duracağınız çok durak var, Espiye’den, Tirebolu’ya, Vakfikebir ve Akçaabat üzerinden Trabzon’a ulaşabilirsiniz. Akçaabat’ta köfte yemeden Trabzon’dan ayrılmamanız gerekir. Trabzon için daha önce yaptığımız detaylı Trabzon Gezi  Planını okumanızı tavsiye ederiz:

Trabzon Gezi Planı tıklayınız

Trabzon’da en az iki gece konaklamanızı tavsiye ederiz. Trabzon Rize arası 75 km.’lik bir yol. Yomra, Arsin, Araklı Sürmene ve Of üzerinden geçerek Rize’ye ulaşabilirsiniz. Rize’de Ayder Yaylası ve Kaplıcaları, Rize Kalesi, Kız Kalesi, İslampaşa Camii, Ağaran Şelalesi, Çamlıhemşin görülmeli. Kaçkar Milli Parkı, Fırtına Deresi de görülecek yerlelrden. Anzer Balı’nın da tadına bakmalısınız. Daha önce yapılan Rize gezi planımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Rize ve Artvin-Hopa arası 92 km. Artvin Kalesi, İskenderpaşa Camii, Berta Köprüsü, Çoruh Nehri ve Vadisi, Kafkasör, Borçka, Cehennem Deresi ve Kanyonu’nu görmelisiniz.

Rize’de iki, Artvin’de de bir gece konaklamanız bizim tavsiyemiz olacaktır. Karadeniz gezi planlarımızın hemen hepsinde önerdiğimiz Karadeniz yaylalarında konaklamak daha önce bunu yapmayanlar için çok farklı bir deneyim olacaktır. Fakat sizin çocuklarınızdan dolayı bunu çok fazla tavsiye ediyor olmasak da bir yada iki gece Trabzon veya Rize’de bir gece de Artvin’de yaylada kalmanızı bu deneyimi yaşamanız adına tavsiye ederiz.

Ordu’da Garden Yalçın, Giresun’da Sittur, Trabzon’da Novotel, Saylamlar, Zorlu Grand, Rize’de Grand Çavuşoğlu, Artvin’de Sarp Otel konaklanabilecek otellerden.

Ailenizle birlikte dinlenip, çok keyifli zamanlar geçireceğiniz bir tatil geçirmenizi dileriz.


Tavsiyelerimiz konusundaki değerlendirmenizi gezinizin sonunda bizimle paylaşmanızı isteriz.

Geziyle ve gezihane’yle kalın…

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

2 Responses to “İnebolu-Karadeniz Gezi Plan”

  1. yaren Says:

    biz bingüölden kendi arabamızla çıkıp bir haftalık karadeniz turu yapmak istiyoruz.iki çocuklu bir aileyiz ama ilk kez gidecez karadenize bize nerelerde konaklayabiliriz yöresel yemekler uygun konaklama ve alışveriş yapabileceğiiz yerleri söylerseniz çok memnun oluruz şimdiden teşekkürler…

  2. Vildan Says:

    Biz Çorumda ikamet ediyoruz arada bir iki günlük tatillerde karadenizde nerelere gidebiliriz nereleri görebiliriz geçen yıl safranbolu ve Amasraya gittik gittiğimize değdi doğrusu diğer görülmesi gereken yerler konusunda da bizi bilgilendiriseniz çok seviniriz. Teşekkürler

Leave a Reply