İstanbul Haftalık Gezi Plan

Merhaba,
Arabamı yeni aldım ve 2 aydır çıkmaya başladığım sevgilimle aynı tarihte izin aldım. 10 Temmuz da iznimiz başlıyor, 19 Temmuzda bitiyor. İkimizde İstanbulluyuz ve şehir dışına gitmeyi düşünmüyoruz. İstanbullu birileri için iznin tadını çıkarabileceğimiz bir plan gönderirseniz çok sevinirim. Örn: 1.gün şunu ve bunu yapın gibi, 2.gün şöyle yapın ve şurada yemek yiyin.. Hızlı dönüşünüzü bekliyorum.
Teşekkürler

 


gezihane‘den merhaba

Öncelikle seyahat planınızı yaparken Gezi Plancımıza danıştığınız için teşekkür ederiz.

İstanbul gibi bir şehiri gezmek için tahmin edersiniz bir hafta çok az. Öyle semtleri, ilçeleri var ki bir haftada bile tam anlamıyla gezemezsiniz. Bu sebeple isteğinizden de anlaşıldığı üzere, hem tarih, hem kültür, hem yemek hem de eğlence içeren bir haftalık bir İstanbul gezi  planı yapmak istiyoruz. Yalnız bildiğiniz üzere İstanbul’da her yer tarih. Bu sebeple ilk olarak bir Müze Kart edinmelisiniz. Bu şekilde gezeceğiniz müze ve benzeri birçok yer hem bu bir haftalık İstanbul gezinizde, hem de bir yıl boyunca eminiz birçok yerde çok işinize yarayacaktır.

İlk gün, hem tatilin ilk günü olması dolayısıyla, hem de sizi biraz dinlendirecek bir zaman dilimi olsun. Bugün İstanbul Boğazı’nı dolaşın ama arabayla değil tabii ki. Bunu en iyi Şehir Hatlarının Boğaziçi Özel Gezi’si ile yapabilirsiniz. Eminönü’nden vapura binip İstanbul’un Kavaklarına kadar gidiyorsunuz. Anadolu Kavağı’nda balık ve waffle yemeyi unutmayın.

İkinci gün, İstanbul’un belki biraz daha az bilinen ama gezmesi özellikle tarih severler bakımından çok zevkli olan Balat ve Fener Bölgesini, buradaki kiliseleri, Fener Rum Patrikhanesi’ni görebilirsiniz. Zeyrekhane ve Molla Zeyrek Camii’ni görüp buradaki mükemmel manzara eşliğinde yemek yiyebilirsiniz fakat fiyatlar biraz yüksek. Ardından Eyüp Camii, Eyyüp Sultan Türbesi ve çevresini gezmenizi buradan Pierre Loti’ye çıkıp, çayınızı güneşin batışını izlerken içmenizi tavsiye ederiz.

Üçüncü gün, rota Sultanahmet. Bu bölgede gezilecek çok yer var. Hatta her yer gezilesi, her köşe görülesi. Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Ayasofya, Dikilitaş, Haseki Hürrem Hamamı, Hipodrom gezilebilir. Zaten bir gün ancak yetecektir. Yemeğinizi de Meşhur Tarihi Sultanahmet Köftecsi’nde yiyebilirsiniz.

Dördüncü gün, Kapalıçarşı, Mısırçarşısı, Sirkeci, Beyazid Camii, Çemberlitaş, başta II. Abdülhamid’in Türbesi olmak üzere türbeler, Gülhane Parkı, Çemberlitaş Hamamı görüllebilir. Eminönü’nde Balık Ekmek yemeyi unutmayın. Zaten kokusu sizi çekecektir kendine. Bir de Sirkeci de Konyalı’ya gidebilirsiniz. Akşamüzeri çayınızı da Sarayburnu’nda içebilirsiniz.

Beşinci gün, Adalar’a gidebilirsiniz. İki yada daha fazla adayı görebileceğiniz gibi sadece bir adada da vakit geçirebilirsiniz. Büyükada, Heybeliada, Burgazada veya Kınalıada gibi.

Altıncı gün, Beyoğlu ve çevresini görmenizi tavsiye ederiz. İstiklal Cadddesi, Galata Kulesi, Galat Mevlevihanesi, Yeraltı Camii, Tophane Çeşmesi görülebilir. Burada yemek için seçenek çok. Fıccın ve Enginar Cafe bunlardan ikisi. Buradan Ortaköy’e geçip Ortaköy’de gezip cafelerde Ortaköy’ün tadını çıkarabilirsiniz.

Yedinci gün, İstanbul’un çevresinde, bir yere gitmenizi tavsiye edebiliriz. Örneğin Polonzköy veya Ağva gibi.

Sekizinci gün, Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Parkı ve içersindeki Malta, Çadır ve Şale Köşkleri görülebilir bunlardan Malta ve Çadır Köşkleri’nde yemek yenebiliyor. Oradan Beşiktaş’a oradan da Üsküdar‘a geçebilir ve orada gezebilirsiniz. Akşam için diğer bir alternatif, sadece Cumartesi akşamları yapılan eğlenceli bir Mehtap Gezisi olabilir.

Ve son gün, Anadolu yakasında, Beylerbeyi Sarayı, Çengelköy’ü gezip, Kanlıca’da yoğurt yedikten sonra Mihrimah Sultan Korusu’nda mükemmel İstanbul manzarası eşliğinde piknik yapabilirsiniz.
Güzel bir hafta ve eğlenceli bir tatil dileriz.


Tavsiyelerimiz konusundaki değerlendirmenizi gezinizin sonunda bizimle paylaşmanızı isteriz.

Geziyle ve gezihane’yle kalın…

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

4 Responses to “İstanbul Haftalık Gezi Plan”

 1. mfa Says:

  Pierre Loti’de güneş arkadan batar. Buradan güneşin doğuşu daha güzel olur. Güneşin batışı harem’de veya salacakta izlenir en güzel.

 2. yokavar Says:

  merhaba
  Fas’tan gelen 25 kişilik bi grup üniversite öğrenisinin 1 haftalık istanbul gezisi için sorumuluyum. Bana gün gün nasıl bir gezi planına uymam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz ? Bu arada 20-27 ocak arasında gelecekler.Fakat acilen bir program belirtmem lazım. Şimdiden teşekkürler

 3. Namig Says:

  Merhaba biz yurtdisindan azerbaycandan geldik istanbula biricik askimla burdayiz istanbulun tadini cikarmak istiyorum eylenceli bir tur icin yardimci olursaniz sevinirim ilginiz icin tesekkurler

 4. aslı Says:

  merhaba kuzenlerim antalyadan 10 günlük gezmeye istanbula geldiler. ilk defa geliyorlar ve özel olmasını istiyorum. bu 10 günde nerelere gitmemizi tavsiye edersiniz ?

Leave a Reply