Tunus Gezi Plan

13-14 Temmuz haftasında eşimle birlikte birkaç günlüğüne gitmeyi planladığmız Tunus için önerilerinizi beklemekteyiz…


gezihane‘den merhaba

Öncelikle seyahat planınızı yaparken Gezi Plancımıza danıştığınız için teşekkür ederiz.

Tunus’a birkaç günlüğüne gidiyorsanız bizim tavsiyemiz, 2 gün başkent Tunus ve kalan zamanlarınızda da Akdeniz, güneş ve Tunus kumsalları olacaktır. Tunus, İstanbul’dan uçakla yaklaşık 2 saat süren, Türk Vatandaşları’ndan vize istemeyen bir Kuzey Afrika ülkesi.

Başkent Tunus’a 2 gün ayırmak yeterli olacaktır. Medina denilen eski şehri muhakkak görmelisiniz. Çarşıların içinden geçilerek gidilen Büyük Ez-Zitouna Camii’ni, mükemmel Mozaikler göreceğiniz Bardo Müzesi’ni, Tunus Limanı’nı, Saat Kulesini, birçok yerde dikilen anıtları görebilirsiniz.

İkinci gün ise Kartaca ve Sidi Bou Said’ı görebilirsiniz. Kartacalıların yerleşim yeri olan bu bölgeyi gezmelisiniz. Burayı gezmeden önce ise Kartacalı Medeniyetini, 22 yıl boyunca bu halka krallık yapan Hannibal‘ı kısa da olsa okumanızda fayda var. Kartaca Kalıntılarının olduğu semt Tunus’un en lüks semti diyebiliriz. İleri doğru ilerlediğinizde Kraliyet Sarayı’nı görebilirsiniz. Fakat yakınına fazla yaklaşmamakta fayda var, aksi halde çevredeki yolun iki tarafında da bulunan askerler uyaracaklardır.

Sidi Bou Said, güneşin batışını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden. Buraya bu saatlerde gitmekte fayda var. Buradaki evleri görüp, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca etraftaki cafelerde bir şeyler yiyip, içebiliyorsunuz. Alışveriş yapabilirsiniz. Fakat çok pazarlık edin. Zira 2-3 kat fazla fiyat söylüyor buradaki satıcılar.

Akdeniz’e kıyısı olan bu ülkeye yazın gitmeyi tercih ediyorsanız, deniz ve güneşten de yararlanmanızda fayda var. Tunus’a yaklaşık 70 km. uzaklıkta bulunan Hammamet’in denizi çok güzel. Fakat hava sıcaklığından dolayı dikkatli olmakta fayda var. Burası Çeşme’nin eski haline benzeyen tipik bir tatil kasabası. Hammamet’de Medina’yı gezebilir, Kale’yi, Roma Antik Tiyatrosu’nu da görebilirsiniz. Beyaz evleri arasında, dar sokaklarında dolaşmak çok eğlenceli.

Hammamet’in komşusu Yasmine Hammamet de modern bir turizm beldesidir. Buradaki tesislerin kalitesi de yüksektir.

Tunus için bir de genel olarak söylenebilecek şeyler var: İngilizce bilen çok az, hatta neredeyse yok, Fransızca ve tabii ki Arapça biliyorsanız şanslısınız. 4 yıldız altı otelleri mümkün olduğunca tercih etmeyin hatta ekonomik olarak uygunsa 5 yıldızlıları tercih edin. Bir de her yerde yemek yiyemeyeceğinizi düşünerek gitmenizde fayda var. Bu ülkede kendi kültürlerini de yaşamak için kahvelerde oturup nane çayı içmelisiniz. Kuskus yemeyi ve ünlü Tunus hurmalarının da tadına bakmayı da unutmayın.


Tavsiyelerimiz konusundaki değerlendirmenizi gezinizin sonunda bizimle paylaşmanızı isteriz.

Geziyle ve gezihane’yle kalın…

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

Leave a Reply