Urfa Gezi Plan

izmir-urfa gezisi( 1 ağustos-9 ağustos)
merhabalar,
senelik tatilimizi geçirmek için izmirden arabayla yola çıkarak konya üzerinden,nevşehir ürgüp göreme,urfa,antep e kadar olan bölgeyi gezmek istiyoruz? Dönerken gitmediğimiz güzergahtan dönmek istiyoruz.
tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

gezihane‘den merhaba

Öncelikle seyahat planınızı yaparken Gezi Plancımıza danıştığınız için teşekkür ederiz.

Seçtiğiniz güzergah ve tatil sürenize baktığımızda sizi hem gezmek istediğiniz yerlerden dolayı, hem de araba kullanacağınız mesafe dolayısıyla biraz yoracak görünüyor.

İzmir’den yola çıktığınızda, Uşaktan geçip, Afyon’da küçük bir mola verip dinlenerek, Konya’ya ulaşabilirsiniz. Konya’da isteğinize göre 1 belki 2 gece konaklayabilirsiniz. Konya İç Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri, gezilecek yeri çok. Ama kısaca Mevlana’yı, Meram Bağları’nı görmeden, Alaaddin Tepesi’ne çıkmadan, Etli ekmek yemeden ve Peynir şekeri almadan bu şehirden ayrılmayın. Zaman planınıza göre Konya için diğer gezilecek yerleri de okuyarak kaç gün bu şehirde olmayı istediğiniz belirleyebilirsiniz. Bunun için daha önce yazdığımız Konya yazımız ve hazırladığımız gezi planımızdan yaralanmanızı tavsiye ederiz.

Konya yazımız için tıklayınız

Konya Gezi  Planı için tıklayınız

Konya’dan sabah erken saatlerde çıkarsanız, gezinizin 3. günü olacağını varsayarsak dolu dolu bir program sizi bekliyor olacaktır bugün için. Aksaray Nevşehir arası yaklaşık 230 km. Aksaray üzerinden Nevşehir’e giderken yol üzerinde göreceğiniz yol işaretleriyle Ihlara Vadisi’ne ulaşabilirsiniz. Burayı gezmenizi, burada zamanın evlerini, kiliselerini, kayaların içine oyulmuş şehri kesinlikle görmenizi öneririz. Yine Aksaray – Nevşehir yolu üzerindeki Acıgöl’e uğrayıp, Hititlerden kalma kitabeyi görebilirsiniz.

Nevşehir’e geldiğinizde, merkezde biraz gezip, Damat İbrahim Paşa Camisi’ni VE Nevşehir Müzesi’ni görebilirsiniz. Bu gece burada konaklamanızı tavsiye edebiliriz. Konaklama için çok fazla seçenek mevcut. Birçok pansiyon, otel bulabilirsiniz etrafta.

Gezinizin 4. günü, Göreme’deki Açık Hava Müzesi’ni Çavuşin Kilisesi’ni, Avanos’u burada çanak çömlek yapımını, Hacı Bektaş’ı ve çevrede gezerken görebileceğiniz heryeri, görmenizi tavsiye ederiz, çünkü burada herşey görülesi, herşey tarih… Gece Antep’e doğru yola çıkabileceğiniz gibi, burada bir gece daha da konaklayabilirsiniz. Nevşehir’den sonra Eveli ve Göksun’dan geçip, Kahramanmaraş’a ulaşabilirsiniz. Burada da mola vermenizi tavsiye ederiz. Buradan giderken yolda bol bol fotoğraf çekebilirsiniz, hele ki gündüzse, dağların içinden geçerken karşınıza çıkan güzellikler gezinizin ve güzergahınızın birçok kısmında olduğu gibi sizi şaşırtabilir. Kahramanmaraş’ta şehri gezip, Kapalıçarşı’ya gitmenizi tavsiye ederiz, özellikle dondurma yemelisiniz burada. Bir de vaktiniz varsa ve daha sonra gidecek olduğunuz Antep ve Urfa’da da zaten yiyeceğim demezseniz, Kahramanmaraş’ta kebapların tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

Avşaroglu yazımız için tıklayınız

Kahramanmaraş, Gaziantep arası 70 km. yolun bir kısmı da otoban. Gaziantep’te bir gece konaklamanızı tavsiye ederiz. Ertesi gün Gaziantep Kalesi, Gaziantep Evleri, Gaziantep Müzesi, Çarşılarını gezebilirsiniz. Ayrıca İmam Çağdaş’ta da Lahmacun ve özel baklavalarından yemelisiniz. Gündüz Antep’i gezdikten sonra, akşam üzeri Urfa’ya gidebilir veya gece yola çıkmak istemezseniz o gece Antep’te de kalabilirsiniz.

Urfa’ya girmenizden itibaren bu şehre hayranlığınız başlayacaktır. Bu şehir doya doya yaşanması gereken bir şehir. Heryeri her bakışı büyülüyor sizi. Balıklıgöl’de buranın hikayesini çocuklardan dinleyin, Hz. İbrahim’in doğduğu mağara’yı, Ayn Zeliha gölünü, Ulu Cami’yi, Halil- Ür Rahman Camii’ni, kaleyi görün. Şanlıurfa Müzesi’ni, Hz. Eyyub Kuyusunu, Camii ve Türbesini mutlaka ziyaret edin. Der-Yakup Kilisesi’ni, Kapalıçarşı’yı ve Çarşilari, dar sokakları, Urfa evlerini görün. Harran’ı kesinlikle ziyaret edin. Bir akşamda sıra gecesine katılmadan, orada misafirler için yapılan çiğ köfte ziyafetini, mükemmel yemekleri, eğlenceyi kesinlikle görmelisiniz. Mirra içmeyi de unutmayın. Konaklamak için Urfa’da, bölge yaşayışına uygun çok güzel seçenekler olduğu gibi, daha modern bir otel isterseniz de Dedeman var.

Dönüşünüzü farklı bir güzergah izliyor olacaksınız belli bir yere kadar. Urfa’dan İzmir’e yaklaşık 1220 km.lik bir yol gideceksiniz. Bu yol üzerinde de tabii ki durmanız gerekecek. Antep, Osmaniye, İçel, Konya, Afyon, Uşak yolun takip ederek, gelirken durmadığınız, görmediğiniz yerlerde de durarak İzmir’e ulaşabilirsiniz. Umarız, güzel bir tatil geçirirsiniz.


Tavsiyelerimiz konusundaki değerlendirmenizi gezinizin sonunda bizimle paylaşmanızı isteriz.

Geziyle ve gezihane’yle kalın…

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

Leave a Reply