Ankara-Dogu Karadeniz Gezi Plan

Merhaba,
1 Ağustos sabah erkenden Ankara’dan yola çıkıp en geç 8 Ağustos Cumartesi akşamı Ankara’da olacak şekilde (8 gün) bir tatil planımız var.
Seyehatleri kendi arabamızla yapacağız Bu plan kapsamında Doğu Karadenizi gezmek istiyoruz ama çok yorulmadan illa ki çok yer görelim demeden hoşça vakit geçirebileceğimiz bir gezi planı yapmak istiyoruz.
Ankara-Çorum-Samsun-Ordu-Giresun-Trabzon güzergahını kullanmayı düşünüyorum. uzun bir güzergahta 1 gece mola verip dinlenmek istiyorum ve ayrıca Trabzon’a vardığımızda mümkünse denizi gören bir yerde konaklamak istiyoruz.
Bu bilgiler ışığında öncelikle güzergah ve güzergah üzerinde çok vakit kaybetmeden gezilecek yerleri bize tavsiye eder misiniz? Ayrıca Trabzon’a vardığımızda mutlaka görmemiz gereken yerleri mesafeleri ve konaklama seçeneklerini düşünerek tavsiye edebilir misiniz?
Teşekkür ederim…


gezihane‘den merhaba

Öncelikle seyahat planınızı yaparken Gezi Plancımıza danıştığınız için teşekkür ederiz.

Biliyorsunuz Karadeniz Bölgesi, yakın zamanda büyük bir sel felaketi yaşadı. Bu sebepten Karadeniz ile ilgili gezi planınızı tekrar gözden geçireceğinizi düşünüyoruz. Biz de gezihane olarak istediğiniz gezi planını mevcut durumu da göz önünde bulundurarak gezi planınızı yapacağız.

Belirlediğiniz güzergah normal şartlar altında çok güzel fakat yine sel felaketinden dolayı bu güzergahı takip etmeniz zor olacaktır. Bu sebepten size farklı bir güzergah tavsiye edeceğiz. Ankara’dan Kırıkkale, Tokat oradan Gümüşhane ve Trabzon.

Gezinizde fazla yer görmekten çok hoşça vakit geçirmek gibi bir kriter koymanız çok güzel. Birçok insan seyahat planı yaparken bu kriteri göz önünde bulundurmadan az zamana sahip olup, bu az zamanda çok uzun çok yorucu geziler planlıyor bu da ne tam bir gezi ne de tam bir tatil oluyor. Bu sebepten gezinizin çok hoş geçeceğini düşünüyoruz.

Ankara Gümüşhane arası yaklaşık 720 km.’lik bir güzergah. Bu yol üzerinde Kırıkkale’de kısa bir mola ile Silah Fabrikası görülebilir. İkinci mola vereceğiniz yer olarak Tokat tavsiyemiz olur. Ankara Tokat arası yaklaşık 390 km.’dir. Bir gece konaklamanızı tavsiye edebiliriz. Tokat’ta Balıca Mağrası görmenizi tavsiye edeceğimiz ilk yer diyebiliriz. Bu mağra dünya’nın sayılı mağralarından biri olarak sayılmakta. Ballıca çevresindeki Akdağ Zirvesi ve Alan Yaylası da görülebilir. Vaktiniz olursa Sulu Saray Kaplıcaları ve yine aynı bölgedeki Nice Polis Harabelerini görebilirsiniz. Ali Paşa ve Hatuniye Camileri, Çukur ve Gök Medrese de görülecek yerlerden. Tokat’ta Keşkek ve Tokat Kebabı yemenizi de özellikle tavsiye ederiz. Grand Ballıca Otel Tokat’ta konaklama için tavsiye edebileceğimiz bir otel. Ayrıca üç yıldızlı Grand Gümüş ve İşeri Otelleri de var. Otellerin hepsi Tokat Merkez’de.

Tokat’ta bir gün geçirdikten sonra, Gümüşhane üzerinden Trabzon’a varabilirsiniz. Tokat Gümüşhane arası yaklaşık 330 km. Gümüşhane’ de mola verip, buradan yaklaşık 100 km. olan Trabzon’a devam edersiniz. Yol üzerinde Maçka’dan geçeceksiniz. Maçka, Trabzon’un önemli ilçelerinden. Bu sebepten günübirlik gezilecek bir yer değil. Giderken yada dönüşte burada 1 veya 2 gece konaklamanızı tavsiye edeceğiz. Tabii Trabzon Maçka arasının yaklaşık 30 km. oluğunu düşünürsek biz merkezde kalalım Maçka’ya arabamızla günübirlik gelebiliriz diye de düşünebilirsiniz, fakat bizce burada konaklamak daha çekici olacaktır.

Bizim sizin için yaptığımız planı geziniz üçüncü gününden itibaren dönüş gününüze kadar Trabzon ve çevresini kapsıyor. Maçka’daki bir gününüzü Sümela Manastırı ve çevresine ayırmalısınız. Altındere Köyü’ndeki bu yapıyı ve çevresini görmelisiniz. Ayrıca yine aynı gün bu çevredeki diğer iki Manastır olan Kiremitli Köyü’ndeki Vazelon ve Şimşirli Köyü’ndeki Kuştul Manastırlarını da görmenizi tavsiye ederiz. Manastırları gezerken de farkedeceğiniz gibi çevreleri büyüleyicidir, yeşilin her tonunu barındıran, tarihi yapılar, köprüler, Karadeniz’in sisli havesı eşliğinde görsel bir şölen yaşayacağınıza ve çok güzel fotoğraflar yakalayacağınıza emin olun burada. Ayrıca Trabzon Maçka arasında Karadeniz Mutfağının lezzetlerini tadabileceğiniz bir çok mekan görebilirsiniz. Özellikle tavsiye edeceklerimiz; kara lahana dolması, kaygana, Hamsi tava, Mısır Ekmeği ve Hamsiköy Sütlacı.

Dördüncü gün Trabzon Merkez gezilebilir, Trabzon Kalesi, Gülbaharhatun Camisi, İskenderpaşa Camisi, Atatürk Köşkü, Ayasofya Kilisesi, Trabzon Çarşısı’nı gezebilirsiniz. Boztepe’de Trabzon’u izleyip, yemeğinizi yiyebilirsiniz. Akçaabat’taki Sera Krater Gölü’nü görüp, Akçaabat’ta köfte yemeyi de unutmayın.

Gezinizin beşinci gününü Uzungöl ve çevresi için ayırmalısınız. Burası da doğa hayranlarını büyüleyen bir yer. İnanılmaz güzel bir manzara, müthiş bir fotoğraf.

Trabzonda olup da yayla deneyimi yaşamadan dönmeyin. Yayla’da konaklamak herkesin tercih edeceği bir konaklama şekli olmasa da Trabzon ve çevresinde hem çok iyi şartlarda tesisler bulunduğundan, hem de farklı bir deneyim olduğundan bir belki zevkinize ve memnuniyetinize göre iki gece konaklamanızı tavsiye edeceğiz. Yedinci gün yayla için ayırabilirsiniz. Çok yorulmak istemediğinizden birçok yayla gezmeden hoşunuza gidecek, tesisleri iyi olan bir yayla seçmenizde fayda olur. Size yayla olarak konaklamanın olduğu; Tonya’da Karadağ ve Sazalan, Uzungöl’de Çaykara, Akçaabat’ta Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları olabilir.

Trabzon’da konaklamak için Merkez’de Zorlu Grand Otel, Horon ve Uzunkum Otel, Yomra’da Novotel, Arsin’de Yeşilyalı Otel, Sümela’da Büyük Sümela Otel, Maçka’da Zigana Yayla Holiday Village tercih edilebilir.

Daha önce hazırladığımız Trabzon gezi Planımızdan yararlanmanızı tavsiye ederiz:

Trabon gezi planı için tıklayınız

Şimdiden keyifli bir tatil dileriz.

Tavsiyelerimiz konusundaki değerlendirmenizi gezinizin sonunda bizimle paylaşmanızı isteriz.

Geziyle ve gezihane’yle kalın…

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

Leave a Reply