İstanbul Kış Gezi Plan

Merhaba,
Ben 30.1.2009 – 3.2.2009 tarihlerinde alman dostlarimla (12 kisi) Istanbul’u gezmek üzere gelecegim. Biliyorum 4 günde Istanbul gezilmez ama en azindan onlara bu sehri biraz tanitmak ve sevdirmek istiyorum. Sizden gelecek tavsiyelere/önereceginiz programa simdiden tesekkür ederim.


gezihane‘den merhaba

Öncelikle seyahat planınızı yaparken Gezi Plancımıza danıştığınız için teşekkür ederiz.

Arkadaşlarınızla İstanbul’a gelmek için birçok insandan farklı olarak kış aylarını seçmişsiniz. İstanbul yazın çok güzel olduğu gibi, kışın da bir başka güzeldir. Bunun dışında, İstanbul’u kar altında görebileceğiniz için de ayrıca şanslı olduğunuzu düşünüyoruz.

İstanbul ‘da gezmek için size önerilerimiz çok fazla olabilir fakat sizin de dediğiniz gibi gününüz çok sınırlı olduğu için en efektif şekilde değerlendirmeniz gerekiyor. Bu durumda, bizim size tavsiyemiz havanın durumuna ve kaldığınız yere göre öncelikli gezilmesi gereken yerleri size önermek şeklinde olabilir. Gün Planını size bırakmak daha iyi olacaktır.

Gezinizin bir gününü mutlaka Tarihi Yarımada’ya ayırmalısınız, burada da ya hızlı bir gün geçirip bazı yerleri eleyip çok yer görmeyi tercih edebilirsiniz, ya da bu bölgeyi iki güne yaymayı da tercih edebilirsiniz. Ayasofya, Topkapı Müzesi, Sultanahmet Camii’ni öncelikli olarak gezebilirsiniz. Yine bu bölgede Yerebatan Sarnıcı, Binbirdirek Sarnıcı gezilebilir. Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı, Süleymaniye Camii, Fatih Camii, Bozdoğan Kemerleri, Eminönü çevresi bu bölgede öncelikli görülmesi gereken yerler. Tarihi Sultanahmet Köftecisi, Süleymaniye çevresindeki meşhur kuru fasulyeciler, Konyalı Lokantası, Karaköy Güllüoğlu, Fatih Özkilis Sofrası bu bölgede tavsiye edeceğimiz lezzet duraklarından bazıları.

Diğer bir gün İstanbul boğazının Avrupa yakasını gezmenizi tavsiye edebiliriz. Havaların iyi olması durumunda, Boğaz Turu yapan seferleri tercih edebileceğiniz gibi, karayoluyla da kıyı boyunca gezerek istediğiniz duraklarda durup, Avrupa’dan Asya’yı izleme zevkine de varabilirsiniz. Ortaköy, Bebek, Rumeli Hisarı, İstinye, Sarıyer’e kadar olan bölgeyi gezmenizi tavsiye edebiliriz. Ortaköy’de kahvaltı ve(ya) kumpir, İstinye’de balık, Emirgan’da çay molası, Sarıyer de Sarıyer Börekçisi ve Sarıyer Muhallebicisi yine bu güzergahta önerebileceğimiz yerler.

Dolmabahçe Müzesi, Yıldız Parkı ve köşkleri, Nişantaşı ve meşhur Cafeleri, Galata Kulesi ve Galata Mevlevihanesi (açık olduğu gün ve saatleri belirleyerek program yapılmalı) alışveriş merkezleri (özellikle en popüler olanlar İstinye Park, Kanyon, Akmerkez, Cevahir, City’s) akşamları Taksim ve çevresi diğer gün için tavsiye edeceğimiz yerler. Yine bu yoğun program içersinde vaktiniz kalırsa, Anadolu Yakası’na geçilerek, Üsküdar, Beylerbeyi Sarayı, Çamlıca’yı görmenizi tavsiye edebiliriz.

Bu kısa zaman dilimi içersinde bizim size tavsiye edebileceğimiz yerleri yazmaya çalıştık. Bunlar dışında daha önce yaptığımız gezi planlarında da yaralanabilirsiniz.

İstanbul Haftasonu Gezi Planı için tıklayınız

İstanbul Haftalık Gezi Planı için tıklayınız

Şimdiden İstanbul’da çok eğlenceli ve güzel günler geçirmenizi dileriz.

Tavsiyelerimiz konusundaki değerlendirmenizi gezinizin sonunda bizimle paylaşmanızı isteriz.

Geziyle ve gezihane’yle kalın…

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

Leave a Reply