Didim

DidimDoğusunda Güllük Körfezi, Akbük Koyu; batısında Ege Denizi.. Ege’nin en kalabalık, en çekici tatil yerlerinden biri Didim.. Aydın’a bağlı olan ve Bodrum’a 110 km uzaklıktaki Didim; hemen hemen tamamı kumsal olan kilometrelerce uzunluktaki sahil şeridinde irili ufaklı bir çok koya ev sahipliği yapıyor. Ve tabi ki Ege’nin en ünlü plajlarından biri olan Altınkum’a…

Didim’e isterseniz yazın tam ortasında gidin, düşük nem özelliğinden yine de bunaltıcı bir havayla karşılaşmazsınız. Ben sıcağa gelememcilerin ilk sıralarda düşünmesi gerek bir tatil seçeneği.

Ev pansiyonlarında, 5 yıldızlı tesislere, tatil köylerinden kamplara, devlet tesislerine kadar her türlü konaklama seçeneğini bulabileceğiniz bol seçenekli, bol fiyat alternatifli tatil yöremiz Didim…

Didim, neredeyse tüm uygarlıklara ev sahipliği yapmış olmasından dolayı tarihi bir konuma da sahiptir.

Söke’nin Balat köyü yakınlarında yer alan Miletos’un kuruluşu İÖ 11. yüzyıla dayanır. Antikçağda İonia’nın önemli bir liman kenti olmasına rağmen bugün kıyıdan oldukça içeride. Kentin en görkemli yapısı İÖ 4. yy’da yapılan, Hellenistik ve Roma devirlerinde genişletilen tiyatro.

Bir başka gezilmesi gereken tarihi yer ise Miletos’un 20 km. güneyindeki merkez Didyma. Akbük körfezinde. Kentte insan varlığına ilişkin izler Neolitik Çağ’a kadar uzanır. Didyma kehanetle bağlantılı olan Apollon kültüyle ünlü. Tarihi yerlerin başında Apollon Tapınağı geliyor. Apollon antik dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olmasının yanında, dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın mimari ikizidir. Apollon tapınağının dışında var olduğu bilinen diğer yapılar emporion, Aphrodite’ye ait bir kutsal alan ve toplantı binaları.

Didim’de hemen hemen tüm deniz sporları yapılıyor. Her Haziran ayında bungee jumping ve yamaç paraşütü gösterileri var. Akbük’teki bütün büyük otellerin deniz sporlarıyla ilgili etkinlikleri var. Kano, su kayağı, windsurf ve snuggling yapılıyor. Bafa Gölü’nde balıkçılık yaygın…

Yolunuz Didim’e düştüğünde doğal liman olan Akbük de mutlaka görülmeye değer yerlerden. Mavi ve ormanlarının yeşili ile Akbük, Türkiye’nin oksijeni en bl koyudur aynı zamanda. Yaklaşık 10 km lik sahili ile her türlü su sporu için oldukça elverişlidir.
Yazlık yerlerin hepsinde olduğu gibi Didim’de de her türlü damak tadına uygun yemek seçeneklerini bulmak mümkün. Farklı ülkelerin mutfaklarını tatmak özellikle son yıllarda buraya yerleşen İngilizlerin etkisinden kaynaklanan İngiliz mutfağı da ayrıca seçeneklerinizden biri olabilir.
Didim hem yerli hem de yabancı turistlere hitap ettiği için gece hayatının her türlü renklerini birlikte görebilmek mümkün. Altınkum’da sahil boyunca uzanan bar ve diskolar yaz sezonunda sabahlara kadar eğlenmenize olanak veriyor. Akbük de gece hayatının çok hareketli olduğu yerlerden.

Didim’in tertemiz kıyı şeridinde denize girmeden,

büyülü Ege maviliklerinde tekne gezisine çıkmadan,

su sporları yapmadan,

yöredeki tarihi ve turistik yerlere düzenlenen günlük turlara katılmadan dönmeyin…

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

One Response to “Didim”

  1. gezgin Says:

    ben bu yaz ordayım.

Leave a Reply