Cumalıkızık

CumalikizikBir yerleri keşfetmek için nedense öncesinde birilerinin keşfetmesini bekleriz bazen. Herkes ve herzaman için bu böyle olmasa da; bir yerin adı bir şekilde duyulduysa, popülerliği de, ziyaretçileri de o zaman artıyor. Cumalıkızık da asıl böyle duyurabilmiş adını. Bundan bilmem kaç sene önce bir dizi vardı, bilmem hatırlar mısınız? Kınalı Kar… İşte o dizideki öğretmenin ve köydeki kızın aşkı, dizinin ratingi ile buraların ratingini de yükseltmiş. Sadece meraklıları gidip, gezerken birden günübirlik turlar düzenlenmeye başlanmış. 

 DevamıHatta dizinin çekildiği evler, köy meydanı, kahvesi adeta müzeye dönüştü. Burası hanımın odası, burası ağanın oturduğu kahve, burası işte o ağaç…
Uludağ’ın eteklerinde, Bursa merkeze 10km uzaklıkta, tam 700 yıllık bir Osmanlı köyü. Hatta Osmanlı’nın yerleştiği ilk yerlerden biri. Evlerin yaşı ise neredeyse 300… 180’i halen kullanılan ve oturulan 270 haneli bu köyün diğer haneleri ise restorasyonla günümüze kazandırılmaya çalışılıyor. Bazı aileler yüzyıllardır köylerinden ayrılmamış. Bursa içine yerleşenler de köylerinin turizme açılması, evlerinin restore edilmesi ile birlikte buraya geri dönüp el sanatları, köy ürünleri satarak geçimlerini sağlamaya başlamışlar.
Cumalıkızık’da neredeyse bütün sokaklardan her zaman kaynak suyu akıyor. Bu yüzden de köyde tatlı bir serinlik ve ferahlık var. Dezavantaj mıdır tartışılır –aksine- bu yüzden sokaklarda arabayla motorla dolaşmak oldukça zor. Arabaları ile gidenler için köyün girişinde solda park yapabileceğiniz bir alan oluşturulmuş.
Köy meydanına doğru geldiğinizde eski eşyaların sergilendiği bir müze var, Etnografya Müzesi. Köyün tarihine ve geçmişine ait çeşitli eşyalar sergileniyor bu müzede. Özellikle hafta sonları yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlere özellikle de Fransız ve İngilizlere de evsahipliği yapıyor burası. Cumalıkızık Camisi’nin yapılışının üçyüzyıl öncesine dayandığı söylense de, şuanki hali ilk halinden oldukça farklı, yıllar içersinde çok zarar görmüş ve birçok tadilat geçirmiş.  Cami’nin yakınındaki Zekiye Hatun Çeşmesi ve Cumalıkızık Hamamı da köydeki diğer görülecek yerler.

Geçmişin dokusu bozulmadan restore edilen evler taş ve ahşaptan yapılmış. 200 yıl öncesinden kalan bu evler iki bölümden oluşmuş. Taş zemin ve ahşap duvarlardan oluşan alt katlar ve avlu, ceviz kaplama, kafesli, cumbalı pencereleri ve yüksek duvarları ile üst katlar… Evlerin tokmakları ise görülmeye değer. Köyde bir de Cin Aralığı denilen bir yer var. Burası bir söylentiye göre dünyanın en dar sokağı. O kadar dar ki, bir evin içindeki bir koridor kadar bile değil buradaki genişlik. Bu sebepten buradan geçmeden önce belki kendi tipinize göre bu mesafeyi gözlemlemeniz gerekebilir. Köyün heryerinde birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz fakat Köy Meydanı’nda kendinizi ve birlikte gittiğiniz bir grubunuz varsa burada birlikte bir fotoğraf çektirmeyi unutmayın. Bu civarda köylü kadınların açtıkları tezgahlarda uğrayıp, çeşit çeşit yiyecekler, reçeller, meyve – sebzeler, şifalı bitkilerden ve birbirinden güzel ürünler görüp bunlardan almayı unutmayın. Ben özellikle kızılcık reçelini tavsiye ederim. Köyün diğer görülecekleri ise gövdeleri 4 ve 6 metre arasında değişen artık Anıt Çınar denilen tarihi Çınarlar. Ayrıca köyün biraz dışına doğru bir kilise kalıntısı var, bu da görülebilecek yerlerden.

 
Hem Bursa’dasınız hem de böylesine tarihin ve doğanın içinde bir köyde. Bu da yemek seçenekleri için oldukça şanslısınız demek oluyor. Restaurantlar yok, bıçaklar, peçeteler, düzenli bir servis yok. Sıcaklık var, evlerini açan köylülerin yaptıkları kokusu buram buram taze gözlemeler, mantılar, köy ekmekleri, keçi peynirleri, ocakta pişen çayları, köy kahvaltıları, az önce toplanmış biberleri, domatesleri, dağdan toplayıp kaynattım dedikleri reçelleri, sabah yayıkta dövüp misafirlerine sundkları tereyağları var. Daha ne olsun ki! Bir o kadar da uygun fiyatlara… Cumalıkızık’ta konaklamak isteyenler için de pansiyona çevrilmiş evler var. Hem yemek yemek için, hem konaklamak için Mavi Pansiyon ve Bulanlar Pansiyon iki alnetnatif.

Değişen her şeye rağmen bugüne kadar değişime direnerek gelmiş, kültürünü, yaşayışını mümkün olduğunca bozmamaya çalışan, sokaklarında, birbirinden güzel evleri arasında dolaşırken kendinizi farklı bir zamanda isedeceğiniz, bu Osmanlı açık hava müzesi, herşeyiyle görülesi bir tarih köyü.

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

3 Responses to “Cumalıkızık”

  1. Ufuk Diyanet Mensupları Derneği Says:

    […] kendi başına tarih, kültür ve doğa harikasıdır. İznik, Mudanya, Gemlik, Kurşunlu, Oylat, Cumalıkızık Köyü, İnegöl, Orhangazi, […]

  2. Gulten Says:

    NE guzel anlatmissiniz gidip gormedim ama gidip gormek isterim..

  3. merve Says:

    Bursa ve çevresi sadece bir ilçe yada köyü olarak değil tüm ilçeleri, köyleri neredeyse ayrı bir tari, kültür ve doğa harikası. İznik, İnegöl, Mudanya, Gemlik, Kurşunlu, Kumla, Armutlu, Bursa merkez, Mustafa Kemalpaşa hangisini anlatsam ki.Çok fazla gezilip görülecek yer var bu bölgede.

Leave a Reply