Avşaroğlu

AvsarogluGaziantep’ten Kahramanmaraş’a gittiğimizde saat sabah 10‘a geliyordu. Yolun bir kısmı otoban olmasına rağmen, diğer kısmı iki şeritliydi ve yol üzerinde birçok yerde çalışma vardı. Hem sabah güzel bir kahvaltı yapamadığımızdan hem de yol yorgunluğundan dolayı – gerçi geldiğimiz 70 km. idi topu topu- acıkmaya başlamıştık.
Kahramanmaraş’ta arabayla kısacık panoramik bir şehir turu yaptıktan sonra, artık gurme olma yolunda hızla ilerleyen bir çift olarak Maraş’ın lezzetlerini tatmaya başlamamız gerekiyordu. Şehir gezmek için de enerji gerek tabii ki 🙂

Mado olarak bildiğimiz meşhur dondurmacının, çıkış noktası olan Yaşar Pastanesi’nin önünden daha sonra gelmek üzere geçerek, caddeyi takip ettik. Biraz hazırlıklıydık tabii Maraş’ı araştırıp gelmiştik her zamanki gibi. İleride caddenin sağ tarafındaki aralıkta notlarımızdan adını hatırladığım Avşaroğlu Et Lokantası gözüme çarptı. Bunu gören bizim gibi lezzet avcıları dururmu? Tabii ki hayır 🙂
Avşaroğlu’na girerken saat on buçuk gibiydi ve daha yeni çalışmaya başladıkları belliydi. Ama kibarlık yapıp, bizi göndermedi, içeri buyur etti şefimiz Ömer Bey. Daha sonra biraz da mahcup bir şekilde yanımıza gelerek “kusura bakmayın, ben sizi buyur ettim, çeviremedim ama daha ocağı yakmadık, sizi misafir edelim, çay ikram edelim” dedi. Urfa’da da, Antep’te de, Mardin’de de, bizi şaşırtan, bu coğrafyanın hemen her yerinde buradaki insanlarla bizim gibi metropollerde yaşayan insanların farklılığını gösteren diyaloglardan biriydi bu da.
Yemekten önce çay içmek istemedik, menüye önce bir göz attık. Birbirinden güzel lahmacunlar, kebaplar, ezmeler, içli köfteler… Seçim yapmak çok zordu gerçekten. Maraş’a gelmişken içli köfte yemeden olmazdı. İçli köfte, acılı ezme, kebap olarak da tabii ki Ciğer Kebabı, bir de Beyti’yi denemek istedik burada.
Siparişimizi verdikten sonra, beklettikleri için tekrar özür dileyerek “çorbamız yeni indi ocaktan, size ikram etmek istiyoruz” deyince Şefimiz Ömer, aslında iştahımızı kebaplara saklamak istesek de kıramadık.
İyi ki de bize ikram etmişler, iyi ki de tatmışız bu tadı. Hayatımda içtiğim en lezzetli Ezogelin çorbalarından birini içiyordum. Bu nasıl bir kıvam, nasıl bir lezzet, nasıl bir çorba… Müthiş bir tat… Yanına da hazırladıkça getirdikleri lavaşlar, maydanoz,domates ve limon tabağımız, biberlerimiz, acılı ezmemiz ile masamız donatılıyordu. Artık ocak yanmış kebaplarımızda pişmeye başlamıştı.

Avşaroğlu, lezzetli, temiz ve Maraş’ta bilinen nezih bir et lokantası. 1989’da kurulmuş, Zühtü ve Mehmet Yavuz işletiyorlar. Merkezi bir konumda, 2 katlı yaklaşık 210 kişi kapasitel güzel bir mekan. Personelin hepsi tüm yöre insanı gibi güler yüzlü ve candan. Turlarla ve özel gezilerle gidenler için de hizmet verdiklerini öğreniyoruz konuşurken. Mekanın büyük ve tabii ki ortamın nezih olmasından dolayı Kahramanmaraş’ta da özel yemeklere, toplantı ve organizasyonlara ev sahipliği yapıyorlarmış.
Kebaplarımız pişerken içli köftelerimiz geldi. İçli köfteyi haşlama veya kızartma olarak iki şekilde de yapıyorlar biz haşlama olarak istedik, çok lezzetliydi. Kıvamı, iç malzemesi çok güzel. Acılı ezmeleri, daha önce yediklerimden biraz farklıydı, domatesi yoğun biraz sulu, meşhur Maraş biberi ve Nar ekşisi ile süslenmiş bir tat.

P6131395.JPG

Ve nihayet kebaplarımız da geldi. Avşaroğlu’nun Ciğer Kebabı meşhur. Ciğer, yanında bol soğan, pideleri ve sosuyla çok güzel görünümlü bir tabak getirdiler önüme. Tadı çok güzel, ciğerler çok iyi pişmiş ve çok lezzetli, yanında getirdikleri lavaşlara sarıp da yenilebiliyor. Yalnız Ciğeri normalde bir parça ciğer, bir parça yağından olarak hazırlıyorlar, ben yağlı tarafını yemediğim için bırakmak zorunda kaldım, sonrasında tabağımda kaldığını görünce biraz da üzülerek, söyleseydiniz yağ koymazdık dediler ama ben de bu şekilde pişirildiğini bilmediğimi söyledim, bir dahakine inşallah 🙂
P6131406.JPG  

Beytileri de çok başarılı, sunumu çok güzel, çok lezzetli. Bir de bizi tadına hayran bıraktıkları sosları var üzerinde, sorduğumuzda yörede yetişen kekik ve baharatlarla yaptıklarını söylediler bu sosu da.
Bir yandan yerken bir yandan, kısa aralıklarla da olsa yemeyi bırakıp fotoğraf çekmek gerçekten kolay olmadı bizim için… 🙂

Yemeğimizi yedikten sonra, çaylarımızı içtik ve sıra geldi Avşaroğlu’nda kendimizi tanıtmaya. Aslında yemek sırasında nereden geldiğimiz, Maraş’ı nasıl bulduğumuz , Avşaroğlu’nu şeklinde konuşmalar yapmış olsak da, asıl tanışmamız o sırada başladı. Kendimizden ve asıl gezihane’den o zaman bahsettik kendilerine. Onları da yazmak istediğimizi, yazımız için söylemek istedikleri bir şey varmıdır diye sorduk, o sırada uzunca konuştuk; ocakbaşına geçtik, ustalarla konuştuk, fotoğraflar çektik. Şef Ömer’den Maraş’ın en güzel cevizli sucuğunu, un sucuğunu, pestilini nerelerden alabileceğimizi sorduk, nasıl seçmemiz gerektiğini hangi mevsimde en iyi olduğunu öğrendik (Yaz aylarının başında, geçtiğimiz yılın mahsulü olduğu için kurumuş olurlarmış, yumuşak olanları seçmeliymişiz, öyle de yaptık).

Bu kadar yediniz, içtiniz; güzel ama fiyat nasıldı derseniz, her yazımda yazarım ki gidecek olanlar her şeyini bilsinler diye gidecekleri yerin ama nedense bu yazımda yazmak gelmiyor içimden. Para çok sonraki sırada buralarda, hatta sırada bile değil belki bu yüzden olsa gerek, ben de buralar için şu kadar yedik, bu kadar TL demeyi yakıştıramıyorum bu cümlelerin arasına… Ama fikir vermek açısından şu kadarını söyleyeyim ki, Antep’e göre daha uygun. İstanbul’la hiç kıyaslamıyorum bile, İstanbul’da bir kişinin yediği bir kebap parası neredeyse burada yediklerimizin toplamı.

Madalyalı bu şehire, Kahramanmaraş’a gittiğinizde siz de Avşaroğlu Et Lokantası’na mutlaka uğrayın.
Gözde 2 Sitesi Arkası / Kahramanmaraş; Tel: (344) 223 38 88

Kahramanmaraş’a tekrar gittiğimizde, gideceğimiz yerler arasında Avşaroğlu Et Lokantası ilk sıralarda olacak. Maraş’a ve Avşaroğlu’na yolu düşen gezginler, gezihane’den selam götürmeyi unutmayın Avşaroğlu’na;)
Şimdiden afiyet olsun…

P6131419.JPG

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

One Response to “Avşaroğlu”

  1. Kahramanali Says:

    Fotoğraflar çok etkileyici, işim icabı maraş’a yolum düştüğünde uğramak istiyorum özellikle.

Leave a Reply