Kerpe

Kerpe

Kerpe… Bazı haritalarda bile adı geçmiyor. Başucundaki Kadırga, Kefken nedendir bilinmez çok daha tanıdık.

En vurucu yanı tam bir kaçış noktası olması. Nereden gelirseniz gelin ulaşımı oldukça kolay. İstanbul’dan yaklaşık 150 km.; otoyoldan Kandıra sapağına girdiğiniz gibi tabelaları takip edince 2 saat sonra yeşilden, ağaçlardan kaybolduğunuzda kendinizi Kerpe’de buluyorsunuz. Ayrıca yol durumunu merak edenler için gayet güzel olduğunu söylemeliyim. Tabi ki sadece İstanbul’dan değil, İzmit, Adapazarı, Bursa gibi birçok şehirden ziyaretçiye rastlıyorsunuz Kerpe’de.

Kerpe’ye girdiğiniz gibi şaşırıyorsunuz, İstanbul’un yanı başında; Karadeniz’in dalgalarını bu kadar içinizde hissettiren bu beldeye. Sakin denizi, ince kumlu plajları ve geldiğiniz yerin Batı Karadeniz’de olduğunu gösteren dalgaları ve dalgaların eseri kayalıkları ile sizi karşılıyor Kerpe.

Kerpe’nin tarihi de çok eskilere dayanır, ilkçağdan beri varlığı bilinen bir yerleşim yeridir burası. Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı İmparatorlukları’nın hepsinin liman olarak kullanmıştır Kerpe’yi. Kerpe’de denize girebilir, yemyeşil ormanında veya sahil kayalıklarında yürüyüşe çıkabilir, tekne kiralayıp etrafı gezebilir, yukarı doğru giderek kartal kayalarından tüm bir koyu ayaklarınızın altında seyredip, birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Vaktiniz varsa güneşin batışını bir de burada izlemenizi tavsiye ederiz.

Kerpe Limanı, oldukça girintili çıkıntılı doğal bir limandır. Karadeniz’de aslında böyle özel yerler pek yoktur. Bu da Kerpe’yi özel yapan detaylardan biridir. Kerpe plajı upuzun ve tamamen kum. Karadeniz olmasına rağmen oldukça açıklara kadar gayet sığ. Yaklaşık 200m. boyunca gayet güvenli bir denizle karşı karşıyasınız. Eğer derinlere gitmek ve biraz daha dalgalarla iç içe olmak istiyorsanız kayalıkları tercih edebilirsiniz. Kayaların devamından toprak yola girip ilerlediğinizde Miço Koyu’na geliyorsunuz. Bomboş koy, denizin içindeki kayalıklarla muhteşem bir manzaraya eşlik ediyor.

Kerpe’ye gitmişken uğramadan gelmemenizi tavsiye edebileceğimiz bir başka yer ise Seyrek. Seyrek, Kerpe yakınlarında, hoşça vakit geçirilebilecek, sevimli, küçük bir balıkçı köyü. Bu civarda tavsiye edebileceğimiz diğer bir yer ise Akçakoca Tepesi, bu tepeden Kerpe, Kefken ve Ağva’yı içine alana inanılmaz bir manzara seyredebilir ve birbirinden güzel kareler yakalayabilirsiniz. Kerpe ve çevresi Kamp yapmak için de çok uygundur.

Kerpe’de, yol boyunca rastlayacağınız küçük barakalardan yerlerde köy kahvaltısı yapabilir veya günün ilerleyen saatlerini bekleyip sahildeki sağlı sollu balık lokantalarında mevsimine göre hemen her çeşit denizden az önce çıkan balığı yiyebilirsiniz. En eski restoranı Karagöz. Bizden söylemesi. Balığı sevmeyenlerdenseniz, etli ekmek veya pide gibi alternatifleri de değerlendirebilirsiniz.

Gün batarken yavaş yavaş dönüş yoluna düşebilir veya biraz daha Kerpe’nin tadını çıkarmak için geceliği 40-60 TL civarındaki otellerde konaklayabilirsiniz. Ayrıca Kerpe yakınında bulunan Kerpe’ye 4 km. uzaklıkta bulunan Kefken, Kumcağız, Cebeci de bu çevrede görülebilecek şirin beldeler. Dönerken ne almalıyım derseniz; Kandıra’ya uğrayıp Kandıra yoğurdu, keten elbiseler, dekoratif eşyalar, örtüler alabilirsiniz.

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

2 Responses to “Kerpe”

 1. mert Says:

  kerpe’ye tatil amaçlı gelınce yeni açılan ve güzel bı otel olan Kerpe Gökhan Oteli tavsiye ederim yeni bir tesis 12 ay açık Kerpe merkezde şirin bi yer oda ve otel özelliklerine web sayfalarınada bakabilirisiniz
  http://www.kerpegokhanotel.com/
  Bu sitede Kerpe hakkında rehber bir site ulasım ve dataylar yakın yerler için ideal bir site şimdiden iyi tatiller
  http://www.kerperehberi.com/

 2. Netereyon Says:

  Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.

Leave a Reply