Meşhur Sarıyer Börekçisi

Sariyer Börekçisi

Yolumuz Sarıyer’e düşünce, ne kadar tok olursak olalım, Sarıyer Börekçisi’ne uğramadan geçemiyoruz. Her daim trafiğin yoğun olduğu o dar yol üzerinde birkaç dakika duraklayıp, enfes böreklerden ve un kurabiyelerinden almadan edemiyoruz yanında da çalışanların sıcak ayaküstü sohbetleri, bir de börekleri keserken izlenen küçük bir show tadındaki ustalık tabii ki.

Hani derler ya, taklitlerinden sakınınız diye, herhalde bu cümlenin en çok kullanılması gerektiği mekânlardan biri Sarıyer Börekçisi olsa gerek. O kadar çok Sarıyer Börekçisi var ki her yerde, özellikle de Sarıyer de… hepsi de meşhur… Fakat gerçek Sarıyer Börekçisi’ni arıyorsanız, sadece Sarıyer’de bulabilirsiniz çünkü şubesi yok. Burayı bilenler de gerçekten taklitlerinden sakınarak, bizim gibi nerede olurlarsa olsunlar börek yemeye buraya gelirler.

Bu binada 1895’te Mehmet Ali Bey başlamış ilk olarak hizmet vermeye. O gün bugündür de yüzyıllar ötesinden gelen lezzetleri yaşatıyorlar bu tarihi mekanda. Birçok ünlüyle karşılaşma şansınızın da yüksek olduğu bu tarihi binada, İstanbul Boğazı’nın enfes manzarasıyla birlikte, leziz böreklerden yemek ayrı bir zevk. Özellikle hafta sonları çok kalabalık oluyor, bina her ne kadar dört katlı da olsa yer bulamama ihtimaliniz var.

Böreklere gelince, öncelikle lezzetini yemeden anlamak mümkün değil, bu sebepten lezzeti konusunda yorum yapmayıp, hangi çeşitleri bulabileceğinize geçeyim. Peynirli, Kıymalı, Patatesli, Ispanaklı ve Sade Sarıyer Börekleri yanında, su böreği ve kol böreği de bulabilirsiniz. Kıymalı Börekleri, koyun kıyması içine koydukları kuş üzümü ve fıstıkla özellikle meşhurdur. Fakat oldukça yağlı, bunu bilerek yemek gerekiyor diye düşünüyorum. Şahsen ben kıymalının tadına biraz baksam da, benim için ağır olduğundan peynirliyi yemeyi tercih ediyorum. Ayrıca özellikle sabah saatleri için börekler kadar, poğaçasını da tavsiye ederim ki, mayasız olarak yapılan çok özel bir tattır, kendileri de çok iddialı olduklarını söyledikleri bu poğaçaya kuru poğaça diyorlar. Ama adı sizi yanıltmasın, çünkü adı gibi kuru değil, yağlı bir hamurdan yapılmış fakat yerken o kadar hissedilmiyor bu. Bir de anasonlu gevrekleri var ki, onları da kesinlikle tatmalısınız. Ve son olarak un kurabiyeleri tavsiyemdir.

Fiyatlara gelince uçuk değil fakat çok ucuz da değil; bir kg. börek 16 TL, poğaça 60 Kuruş, Anasonlu Gevrek 3.5 TL, çay 1 TL.

Sarıyer’de çok fazla börekçi olduğundan ve hepsi de Sarıyer Börekçisi olduğundan gerçeğinin adresini özellikle vermek isterim. Rumeli Kavağına giden yol üzerinde sağ kolda. Açık adres, Yeni Mahalle Caddesi No:50.

İstanbul’da birçok mekan, birçok lezzet var ki küçük hazlar verir insana. İnsanın istediği her zaman ister planlı olsun, ister plansız; farklı yerler görüp, birbirinden hoş lezzetler tadabileceği dünyada kaç şehir bulabilir diye düşünürüm bazen? Farklı ülkelerde, farklı farklı şehirleri gezmeyi seven, farklı yaşantıları gören, farklı lezzetleri tadan biri olarak, bundan sonra fikrimi değiştirecek bir şehir bulabilir miyim bilemiyorum ama bunca gezilmiş şehre rağmen, bu soruya cevabım hala “İstanbul’dan başka yok”.

İşte tam da zamanı diyerek, sakin ama lezzetli bir hafta sonu planı:

Sabah, Boğaz’ın sahil şeridinde İstanbul’un en güzel yerlerinin en sakin zamanlarından birinde tadı çıkarılır, Sarıyer’e doğru yol alınırken temiz hava ile yeteri kadar acıkılır, Sarıyer’de yine İstanbul Boğazı manzarası eşliğinde kahvaltı, Meşhur Sarıyer Börekçisi’nde yapılır, Rumeli Kavağı’na doğru giderken sağ kolda kalan Telli Baba’ya uğranır ki her daim eksik olmayan, evlenecek çiftler, gelinler ve gelin arabaları ile farklı yaşamlardan çok güzel kareler alınır, Rumeli Kavağı’nda balık yenir, yanında Kavak’ta ki tüm balıkçılar da yapılan nefis patates kroketlerden yemeyi unutmadan. Ardından mevsime göre çevre köylerden gelen meyvelerden istenir. Araları doldurmayı sizin zevkinize bırakıyorum. Nasıl fikir ?

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

One Response to “Meşhur Sarıyer Börekçisi”

  1. rachel Says:

    Benim gittiğim Sarıyer Börekçisi caminin yanında ve 3-4 katlı olanıydı ki yabancı arkadaşlarımı götürdüğümde balkon gibi denize doğru uzayan bölümü kapmış ve güzel böreklerle ve manzarayla kendimizden geçmiştik.Gezerken aradığımız her iyi lokantayı birilerine sorarken tesadüf hepsi bir caminin yanındaydı ve onların da dikkatini çekti bu.Demek esnafımız ağzının tadını biliyor.

Leave a Reply