Kanaat Lokantası

Kanaat Lokantasi

Naçizane, dünyada gezdiği şehir sayısı pek azımsanmayacak bir gezgin olarak söylemek isterim ki, her anını dolu dolu yaşayabileceğiniz, doğuyu – batıyı, eskiyi – yeniyi, tarihi, kültürü, doğayı ve bulunduğu coğrafyaya özgü lezzetlerin en özellerinin yüzlercesini size sunan çok az şehir var dünyada. İşte tam da bu yüzden ve yine gezgin kimliğimle İstanbul en büyük şanslarımdan biri derim her zaman.


Yaşadığım bu özel şehrin fırsat bulduğum her an tadını çıkarabilmek en iyi yaptığım şeylerden olsa gerek. Tabii bu nokta da mütevaziliği bir nebze kenara bırakarak tam bir gurme olmasam da, gelişmiş bir damak zevkine sahip olmamın da etkisi büyük diyebiliyorum.
Günlerden Pazar, mevsim yeni dönmek üzere bahara, rotamız Süleymaniye.
Yedi tepeli güzel şehrimin, yedi tepesinden biri olduğundan olsa gerek, yazın en sıcak zamanlarında bile hafif serin bir rüzgarı vardır buranın.

En şahşahalı dönemi Osmanlı’nın. Devlet-i Aliyye’ye yakışır bir camii: Süleymaniye. İhtişamlı ve mağrur…
Tarih kokan bir mekan burası. Harcı İran Şahı’nın hazinesiyle yoğrulan Süleymaniye ve Külliyesi, Muhteşem Süleyman’ın ve büyük aşkı Hürrem’in, Koca Sinan’nın Türbeleri, birbirinden özel Osmanlı tatlarıyla Darüzziyafe, Nargilecileri ile tam bir Osmanlı kentinin havasını soluyorsunuz. Müthiş bir atmosfer…

Ve Süleymaniye’nin en lezzetli kısmı…

Süleymaniye tarihi dokusunun yanında kuru fasulyenin de en iyi örneklerinden birini sunan bir mekana ev sahipliği yapar: Meşhur Kuru Fasulyeci Kanaat Lokantası

Kanaat Lokantası, Süleymaniye’de kuru fasulyecilerin sırasıyla dizildiği sokağın en başında yer alır. 1939’dan beri hizmet veren, şuan dördüncü kuşak olarak devam eden bu mekanda yediğiniz kuru fasulyenin tadını başka bir yerde bulmanız çok zordur. Bu tip özel tatları sunan her yer gibi buranın da kendine özel sırları var tabii. Mesela kullandığı fasulye Erzincan’dan gelen özel bir cins, pişirme şekli, dinlendirilmesi kendine özel. Sonuç olarak ortaya çıkan kıvamı ve tadı müthiş bir lezzet. Servis edilirken üzerinde kırmızı bir biberle gelir önünüze. Acıyla aranız yoksa bu biberin tadına bakmanızı pek tavsiye etmem zira acısı oldukça kuvvetli.

Kuru fasulyenin yanında olmazsa olmazı pilav ve turşu da bu mekanda ilk olarak tavsiye edeceklerim.
Sadece Kuru Fasulye yapmıyorlar Kanaat Lokantası’nda, güne göre genelde etli birkaç alternatif daha sunuyorlar bunlar da gayet lezzetliler fakat yine de hiçbiri kuru fasulyenin yerini tutmuyor.
Kanaat Lokantası’nda fiyatlar da oldukça makul. Çalışanlar her zaman çok kibar ve müşteriyle son derece ilgililer. Bir kere gittiniz mi buraya emin olun ikinci gidişinizde sizi tanıyacaklardır.

Kuru fasulye, turşu ve pilavın ardından burada şiddetle tavsiye edeceğim tat, Kabak Tatlısı… Bunu da fasulye kadar iyi yapıyorlar, kıvamı, şerbetini içine çekmesi, lezzeti ve bol ceviziyle müthiş bir lezzet. Kabak tatlısı yanında ikinci bir alternatif tel kadayıf ki bu da gayet tadında ve lezzetli.
Yan taraftaki çay ocağından söylenen çay eşliğinde tatlılarımızı yiyiyoruz.
Ve tadına doyulmaz bir gün…

Yolunuz düşünce değil, özellikle yolunuzu düşürmeniz için tavsiye; karşınızda tüm ihtişamıyla süzülen Süleymaniye eşliğinde garantili bir lezzet…

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

3 Responses to “Kanaat Lokantası”

  1. webdenaldim Says:

    güzel paylaşım tesekkurler

  2. pelin Says:

    güzel paylaşım tesekkurler

  3. rachel Says:

    Fiyatlar makul ama kredi kartı geçmiyor.Bunu bilin de ona göre….

Leave a Reply