Yalova Termal

Yalova Termal

Yaz tatilinin bittiği, sonbaharın yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde haftasonu acaba nereye kaçsak diye düşünmeye başlar olduk. İşte size keyifli bir sonbahar kaçamağı; Yalova Termal.
Eskiden ananelerimiz giderdi termal otellere, o zamanlar termalin yaşlıların gittiği, sıkıcı, eğlenceli olmayan sanki hastanenin tatile dönüşmüş hali diye düşünürdüm termali. Yanıldığımı Yalova Termal’e gittiğimiz haftasonu anladım.

İstanbul’dan hızlı feribotla gidildiğinde 1,5 saat, Bursa ve İzmit’ten karayolu ile gidildiğinde yaklaşık 1,5 saat – 1 saat 45 dk, Yalova şehir merkezine ise 12 km uzaklıkta. Yalova’nın girişine gelindiğinde Termal tabelaları sizi tesisin kapısına kadar götürecektir. Özel aracınızla gitmiyorsanız, Yalova’ya geldikten sonra garajdan ve feribot iskelesinden sürekli kalkan minibüs ve otobüslere binebilirsiniz.

Termal’e giden yol Mavi-Yeşil olarak adlandırılan iki tarafı yemyeşil ağaçlarla kaplı, ağaçların gölgeleri arasından gittiğiniz bir yol.

Termal Tesislerine geldiğinizde sizi göğe kadar uzanmış çam ağaçları, çınarlar ve yemyeşil bir doğa karşılıyor. Yalova Kaplıcaları bundan 4000 sene önce çeşitli doğa olayları sonucunda oluşmuş, 2000 seneden beri de gelenlerin şifa arayıp buldukları bir yer olmuştur. 2 dağ arasında 3600 dönümlük bir arazi içindeki Yalova Kaplıcaları’nın ilk hamamları 1600 sene önce Bizanslılar tarafından yapılmış. Osmalı Yalova’yı fethettiğinde, başkent Bursa’da da kaplıcalar olduğundan çok fazla üzerinde durmamış, ta ki Sultan Abdülmecid’in annesi burada romatizmalarına şifa buluncaya kadar. Bundan sonra yeni banyolar, hamamlar yapılmış. 1929’dan sonra ise buranın sağlık turizminin bir parçası olması için büyük çalışmalar yapılarak, yüzü değiştirilmiştir.

Özellikle yaz aylarında hem yerli hem yabancı birçok turistin çok rağbet ettiği Yalova Termal Kaplıcaları’nda Çınar ve Çamlık olmak üzere iki tesis bulunmaktadır. Ayrıca tesisin için restaurant, cafe, çay bahçesi, alışveriş yapılabilecek dükkânlar, çocuk oyun alanları, gezi ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır.

Tesiste ayrıca içinde saunası ve masaj odaları bulunan Kurşunlu Banyo, erkek-kadın olarak ayrı ayrı hizmet veren Valide Banyo, 26 kabinden oluşan içlerinde mermer kurna ve küvet olan aile banyosu olan Sultan Banyo, 10 kabinden oluşan ailelerin kullanımına açık Sıra Banyo ile termal suyun olduğu bir adet açık havuz bulunmaktadır.

Termal’de Hamam keyfinden başka, doğayla iç içe bir tatil geçireceğinize emin olabilirsiniz. Tesisin sınırları içindeki Anıt Çınar’ın altındaki çay bahçesinde çay içmek, etraftaki yüz yıllık bitkileri keşfetmek, Ayak suyu, göz suyu ve mide suyu gibi farklı bölümlerde kaynak sularından faydalanmak, etraftaki Bizans kalıntılarını keşfetmek, Termal köyü’nde gezmek, etraftaki satıcılardan mevsimine göre küçük meyve tabakları almak, birçok doğal ve organik ürünün tadına bakmak ve alışveriş yapmak, çevreyi gezmek, piknik yapmak gibi birçok aktivite hoşça zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Termal ve çevresinde, doğa ve tarih adına görülebilecek çok yer var. Yolunuz buraya düştüğünde, Canlı Müze de diyebileceğimiz, Hayrettin Karaca’nın kurduğu ve geliri Tema Vakfı’na giden Karaca Arboretum’u ziyaret etmelisiniz. On dört bin bitki türünün yer aldığı bu bölge yılın her mevsimi size eşsiz bir göz ziyafeti sunuyor. Bundan sonra Atatürk için 38 günde yapılan, çinileriyle ünlü Atatürk Köşkü’nü de ziyaret etmelisiniz.

Ayrıca yaklaşık 10 km. yakındaki Sudüşen Şelalesi’ni de mutlaka görmelisiniz. Termal’den şelaleye giden yol üzerinde bol bol durup fotoğraf çekeceğinize, gölün çevredeki bitki örtüsüyle olan muhteşem görüntüsüne hayran olacağınıza garanti verebilirim. Şelale ve çevresinde de mevsime göre piknikçiler çok olur.

Hem şehre yakın olsun, hem de şehirden uzak sakileşip, dinlenelim diyorsanız, bu haftasonu Yalova Termal’e gidebilirsiniz. Bu arada özellikle sonbahar ve kış aylarında oldukça yoğun olduğundan mutlaka önceden rezervasyon yaptırın!

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

2 Responses to “Yalova Termal”

  1. love and smile Says:

    3-4 yıl önce eşimle gitmiştik ve 1 gece kalmıştık. Çok keyifliydi. Etrafı gezmek, sıcak sular, yeşillik, kuş sesleri… sakinliği sevenler için güzel bir yer.

  2. Yalovali Says:

    Yalovali biri olarak sehrimizin çok özel bir beldesini çok güzel anlatmissiniz.Her mevsim gelinebilecek bir kose

Leave a Reply