Sarıyer Muhallebicisi

Tarihi Sariyer Muhallebicisi

Adının sütlü tatlı, özellikle Muhallebi adı ile özdeşleşmesi boşuna değil. Yenilenlerin tazelik derecesi ile ilgili olsa da, balığın ardından süt ürünleri yenmemesi gerektiği şeklindeki tabuyu kesinlikle Sarıyer Muhallebicisi yıkmıştır. Boğazda hele ki Avrupa yakasındaysanız, balığınızı yiyip ardından, Sarıyer’de Muhallebicisinde muhallebi yemeniz gerekir ki, o müthiş lezzetleri tamamlayabilesiniz.

Sarıyer’ de kime sorsanız Sarıyer Muhallebicisi’nin yerini göstereceklerdir ama aslına bakarsanız kimseye sormaya bile gerek yoktur. Öyle çok uğraşmaya aramaya gerek yok, Sarıyer’in hemen girişinden başlayıp hem deniz havası alıp, hem de içeri çarşısına doğru küçük bir tur atarsanız, Sarıyer Merkez Camii’nin hemen karşı tarafında, tabelasında ‘Sarıyer Muhallebicisi 1928’ yazısı karşınıza çıkacaktır zaten.

Sarıyer Muhallebicisi’nde, ben bütün tatlıları tadın derim hepsi inanılmaz, insanı kendinden geçiren lezzetlere sahip. Bu lezzetin sırrı da sütlerini kendi çiftliklerinde özel olarak üretmeleri. Su Muhallebisi, Kazandibi, Tavuk Göğsü, Keşkül…. Hele bir de dondurmalı olurlarsa… Ama hepsini yemek mümkün değil, en fazla hangisini tavsiye edersin? diye sorarsanız ilk tercihim Kazandibi olur. Dondurmalısı da ayrıca çok güzeldir ki, birleşmeleri inanılmaz, ancak tadırak anlatılabilir bir lezzet.

İstanbul’da kazandibi yiyecekseniz, burada yiyin derim.


Fiyatlar, normal bir muhallebiciye gittiğinizde ödeyeceğinizden farklı değil, gayet normal.


Yine de açık adres isteyenler için :
Yenimahalle Cad. No: 23 Sarıyer
Tel : (212) 242 17 76

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

Leave a Reply