Londra

Londra, dünyanın en ünlü binaları, müzeleri,galerileri ve 2000 yıllık tarihi ile gezilmeye değer şehirlerden biridir.

Sadece İngiltere kültürünü değil, evrensel bir çok kültürün bir arada yaşadığı Londra’da, Hint sokak yemeklerinden, Çin mutfağına kadar dünyanın dört bir yanından gelen insanlara ve kültürlerine rastlamanız çok normal. Evet gerçekten çok yağmur yağıyor olabilir, insanların biraz soğuk ve gülümsemiyor da olabilir ama herşeye rağmen Londra keyifle gezeceğiniz bir şehir olacak. İşte Londra’da yapılabileceklerden bazıları;
• South Bank’da yürümek: London Eye’dan Tower Bridge’e olan Thames’i takip edin ve Londra Kulesi, Shakespeare’s Globe ve Tate Modern gibi Londra’nın en ünlü yapılarını keşfedin.
• Harika bir manzara alın: Şehri yukarıdan görmek için Anıt’ın ve St Paul Katedrali’nin kubbesinin tepesine tırmanabilir ve Şubat ayından itibaren Londra’nın en yeni binasının üstünde bir panaromik izleme yapabileceğiniz bir platform bulunuyor; Shard.
• Müzeleri ziyaret edin: Londra müzelerindeki kalıcı koleksiyonlar ücretsiz olduğu için istediğiniz kadar dolaşabilirsiniz. British Museum ve National Gallery gibi büyük isimler arasından seçim yapabilir veya Sir John Soane’s Museum ve Cabinet War Rooms gibi küçük müzelerden bazılarını inceleyebilirsiniz.
• Parklara gidin: Londra, Hyde Park’ın ve St James Park’ın bakımlı bahçelerinden büyük, engebeli Hampstead Heath’e ve gizli meydanlara yerleşim meydanlarına sıkışan geniş park ve bahçelere sahiptir. Mutlaka görün.
• Londra’nın geçmişi boyunca yürümek: Londra yürüyüşleri, Londra’daki temalı yürüyüş turları, Jack The Ripper’ın uğrak yerleri ve gece hayatı hayalet gezilerinden Harry Potter film yerlerine ve Olimpic Londra’ya gidiyor.

Londra’yı keşfetmek için en iyi yerler;
Covent Garden Londra’nın erken pazarlarından biriydi ve orijinal pazar yeri hala Piazza’da duruyor. Ama bugün meyve ve sebzeden ziyade el işleri ve hediyeler satan, sokak sanatçısı ve müzisyenlerle barlar ve restoranlarla çevrili, şehrin ana eğlence ve alışveriş bölgelerinden biridir.

Doğal Tarih Müzesi, Bilim Müzesi ve V & A ile müzeler için gidebileceğiniz South Kensington, birbirine kolayca ulaşılabilecek yerler. Buradan Hyde Park’a ve Kensington Gardens’a, veya Knightsbridge’deki cidden pahalı dükkanlardaki pencere mağazasına kadar yürüyebilirsiniz.

Bloomsbury, Londra’nın akademik kalbi.
Londra Üniversitesi, İngiliz Müzesi ve İngiliz Kütüphanesi hala ev sahipliği yapıyor ancak 1930’ların aydınları Bloomsbury Grubu tarafından meşhur kılınmıştır. Bahçeli meydanlar ve kafeler ile birlikte, bölgedeki eski evlerinde mavi plaketler bulacaksınız.

Yemek yemeden Londra’yı ziyaret edemezsiniz…
Klasik bir İngiliz geleneği için ikindi çayı olmalı. Tercihen sandviçler, pastalar ve hamur işleriyle uğraşmak için bir bardak çay ile hepsi zarif bir pasta standında servis edilir.
Çay için en tanınmış yerlerden bazıları The Ritz veya Fortnum & Mason’dur. Ancak parktaki hafif havadar bir binada, Kensington Sarayı Orangery’sinde ikindi çayını kaçırmayın.

Londra’daki en iyi pazarlar ve alışveriş
Londra’nın geniş bir pazar yelpazesi var.
Favorilerimizden bazıları yiyecek ve içecek için Borough Market, antikalar ve moda için Portobello Road Market, bağbozumu ve alternatif giysiler için Camden Market ve Kolombiya Yol Çiçek Pazarı’dır.
Oxford Caddesi şehrin en ünlü alışveriş caddesi, ancak çoğunlukla zincir mağazalar ve büyük mağazalarla doludur.
Daha ilginç bağımsız mağazalar için Carnaby Caddesi, Covent Garden veya King’s Road’u kontrol edin. Harrods’un da görmeye değer bir özelliği de, özellikle de Noel’de, gerçek alışverişten ziyade tamamen dekorasyonundan..

Londra’daki festivaller ve etkinlikler
Londra, her yıl yüzlerce festivale ve etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır, bu nedenle ziyaretinizde genellikle bir şeyler bulacaksınız. Eski okul İngiliz etkinlikleri için, haziran ayında Kraliçe’nin Resmi Doğum Gününü kutlamak için büyük bir askeri geçit töreni (iki tanesi olmalı, gerçek olanı Nisan’da) ve Kasım ayında Lord Belediye Başkanı Şovu’dur.

Diğer büyük etkinlikler, Çin Yeni Yılı için Çin Mahallesi’nde havai fişekler ve havai fişek gösterileri, Ağustos ayında Karayip tarzı Notting Hill Karnavalı, Nisan ayında Londra Maratonu’nda koşuculara tezahürat ve Eylül ayında Open House hafta sonu boyunca Londra’nın normalde erişilemeyen bazı alanlarına bir göz atmak..

Londra’da…
Merkezi Londra oldukça yapılabilen, ancak şehir yayılır böylece tüp ya da otobüs kullanmanız gerekir. Nakliye masraflarından tasarruf etmek için bir Oyster kartı alın – parayla yükleyin ve otobüs veya tüp içine ve dışarı dokunun.

Ayrıca, şehrin doğal bir manzarasını görmek için Thames nehir botu servislerini deneyin. Ancak haftasonları Tüp üzerindeki hat kapanışlarına dikkat edin ve bundan sonra bir gece otobüsü veya taksidi almanız gereken her sabah saat 1 civarında kapanır.

Londra ziyaret etmek için en uygun zaman
Londra’nın hava durumu maalesef öngörülemez ve eğer kötü ise içeride yapılması gereken çok şey var.
Yaz aylarında, parklarda, açık hava festivalleri ve etkinliklerinde dışarıda vakit geçirebilirsiniz. Ancak kış, Hyde Park’ta ve Güney Bank boyunca Noel pazarları ve Londra Kulesi ve (en sevdiğim güzel ortam olan Somerset House) açık hava paten pistleriyle de ziyaret etmek için harika bir zamandır.
Londra için en iyi bahar ipucu ‘Gerçek’ Londra’yı görmek için merkezden dışarıdaki bazı mahallelere gidin.
Her biri kendine özgü farklı hislere sahiptir.
• Hampstead ve Highgate’i edebi tarih, kutlama lekelenmeleri ve yapraklı parklar için deneyin.
• Notting Hill, kafe, retro dükkan ve antik pazarlar içindir.
• Sokak sanatı, şık butikler ve Brick Lane köriler için Shoreditch.
• Ya da meridyen zaman çizelgesinde durun ve Greenwich’in kenarında bulunan Ulusal Denizcilik Müzesini gezin.

Share this nice post:
© www.gezihane.com Tüm Haklar Saklıdır

Leave a Reply